Co czytamy w ukryciu, czyli 15 książek, które właśnie wpadły nam w ręce!

Nie wiem, czy wiecie, ale 23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! A to idealna okazja nie tylko do tego, żeby otworzyć szampana, ale i uzupełnić domową biblioteczkę o kolejne, fajne pozycje. Niżej podrzucam Wam więc standardowo po 5 książek dla mnie, dla Pawła i dla Staszka. A jeśli to i tak za mało i wciąż nie macie pojęcia, co czytać w czasie weekendów, urlopów czy wolnych wieczorów, których teraz mamy jakby więcej, to więcej inspiracji znajdziecie pod tym linkiem. W sam raz na tę naszą przymusową kwarantannę!


CO CZYTAĆ W CZASIE KWARANTANNY?


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem

Dale Carnegie

Wydawnictwo Sensus

co czytaćW tej inspirującej książce znajdziesz niezawodne zasady Dale’a Carnegie’ego, dzięki którym – podobnie jak miliony innych ludzi – odzyskasz swoje życie, nauczysz się kierować własnym nastawieniem wobec różnych sytuacji i dowiesz się, w jaki sposób kształtować swoje nawyki. Przekonasz się, że zrównoważenie najważniejszych dziedzin życia jest możliwe, nauczysz się minimalizować stres i zmartwienia, a także przyswoisz sobie zasady zdrowego stylu życia.

Poznasz niezawodne techniki skutecznej komunikacji z innymi ludźmi i staniesz się osobą prawdziwie charyzmatyczną! Treści zawarte w tej książce nie są wymysłem teoretyka: to efekt wieloletnich doświadczeń osób, które je zastosowały i zyskały satysfakcjonujące, owocne i ekscytujące życie.

Do kupienia pod tym linkiem


Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to,

kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces

Mark Wolynn

Wydawnictwo Czarna Owca

co czytaćDepresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból, obsesje mogą mieć zupełnie inne podłoże, niż sądziliśmy do tej pory. Ich korzenie mogą sięgać do czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Najnowsze badania dowodzą tego, co wielu badaczy wcześniej przeczuwało – traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Książka czerpie z badań czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy od dawna nie żyje albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana, ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż być żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać dużo większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.

Do kupienia pod tym linkiem


Potęga obecności

Daniel J. Siegel i Tina Payne Bryson

Wydawnictwo Mamania

co czytaćDziś, gdy tak dużą część naszej codzienności zajmują praca i cyfrowe rozrywki, gdy zdarza się, że rodzice mieszkają oddzielnie, czy gdy pojawia się nowy członek rodziny, bycie z dzieckiem może wydawać się dużym wyzwaniem.  Ale, jak wyjaśniają autorzy, nie zajmuje dużo czasu, energii ani pieniędzy. Zamiast tego pokazywanie się oznacza oferowanie jakości obecności. Łatwo jest to zrobić, gdy zrozumiesz cztery podstawowe elementy zdrowego rozwoju dziecka. Każde dziecko musi poczuć się: bezpiecznie, dostrzeżone, ukojone, pewnie.

Na podstawie najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu i teorii więzi, autorzy „Potęgi obecności” dzielą się historiami, prostymi strategiami, ilustracjami i wskazówkami, jak skutecznie wprowadzić do rodzinnej codzienności powyższe cztery niezbędne elementy.

Do kupienia pod tym linkiem


Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia

Rick Hanson

GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

co czytaćCo pozwala nam stawiać czoła wielu przeciwnościom? Dzięki czemu możemy nie tylko się z nimi zmierzyć i je pokonać, ale także wyjść z trudnej sytuacji silniejsi niż wcześniej? W jaki sposób kształtuje się nasza zdolność radzenia sobie z wyzwaniami i elastycznego przystosowywania się do zmiennych, nie zawsze sprzyjających okoliczności? Nasza droga życiowa zależy od trzech czynników: tego, jak radzimy sobie z trudnościami, jak chronimy swoje słabości oraz jak zwiększamy swoje zasoby.

Nie zawsze mamy wpływ na innych ludzi i okoliczności zewnętrzne. Możemy jednak polegać na swoich siłach wewnętrznych, wzmacniać je i rozwijać.

Do kupienia pod tym linkiem


Statystycznie rzecz biorąc,

czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla

Janina Bąk

Wydawnictwo W.A.B.

co czytać„Statystycznie rzecz biorąc” to książka o statystyce (tak, o statystyce!), której lektura przyprawia o ból przepony (ze śmiechu. Nie trzeba od razu biec do lekarza). No i nawet można zrozumieć o co w niej (statystyce) chodzi. Wszystko dzięki Janinie Bąk, pandze biznesu, komendancie komedii, charyzmatycznej liderce ortodoksyjnej grupy #DrużynaJanina.

Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia? A przede wszystkim: czy naukowcy są jak żony i nigdy się nie mylą? Dzięki setkom ciekawostek zobaczycie, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i – wbrew pozorom – przydaje się do wszystkiego. Pozwala nawet oszacować matematyczny wzór na miłość!

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Błysk! Potęga przeczucia

Malcolm Gladwell

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Większość decyzji podejmujemy w ciągu dwóch sekund. Ta książka opowiada o tym, co dzieje się w tej krótkiej chwili. Kiedy nie warto wierzyć badaniom fokusowym? Dlaczego najlepiej sprzedają się lody w okrągłych opakowaniach? Jak słabość do wysokich brunetów wpływa na wyniki wyborów i sprzedaż samochodów?

Co tak naprawdę decyduje o tym, jakie produkty kupujemy, z kim bierzemy ślub lub na kogo głosujemy? Chcemy wierzyć, że to efekt naszych dogłębnych przemyśleń i analiz. Malcolm Gladwell pokazuje, że wybory i decyzje – biznesowe, osobiste czy polityczne – podejmujemy błyskawicznie i instynktownie. Jeśli chcemy poznać siebie i innych oraz motywy naszych decyzji, musimy zrozumieć, jak działa mechanizm błyskawicznego osądu.

Do kupienia pod tym linkiem


Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Tom Phillips

Wydawnictwo Albatros

co czytaćŻyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy.

Ale czy „złoty wiek” prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.

Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

Do kupienia pod tym linkiem


Prezentacje. Po prostu!

Piotr Bucki

Wydawnictwo Onepress

co czytaćNa środku sali stoi nieszczęsny mówca, który albo duka coś pod nosem, albo owszem, przemawia głośno, za to nudno, do tego przydługo i nie do końca na temat. Jego podstawową bronią jest pilot, dzięki któremu zmienia kolejne źle przygotowane, niewiele mówiące slajdy prezentacji. Naprzeciw siebie ma publiczność, myślącą o wszystkim, tylko nie o omawianym zagadnieniu. Wszyscy razem – prelegent i słuchający – marzą o tym, żeby ten koszmar się już skończył…

Znasz to? Autor tego poradnika także. A ponieważ zmęczyło go tkwienie w dusznych salach konferencyjnych w towarzystwie ludzi, którzy co prawda wiedzą, o czym mówią, ale swoją wiedzą nie potrafią się podzielić, napisał książkę. Udowadnia w niej, że każdy może tworzyć dobre, ciekawe prezentacje i wygłaszać porywające mowy.

Do kupienia pod tym linkiem


Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian

Malcolm Gladwell

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

co czytaćPunkt przełomowy to magiczny moment, w którym idee, zachowania i produkty wychodzą poza wąskie grono kilku osób i zamieniają się w modę. Jakim cudem zapomniany model butów sprzed lat nagle stał się obiektem pożądania hipsterów na całym świecie? Czy wyraz twarzy prowadzącego wieczorne wiadomości może mieć wpływ na wynik wyborów? Dlaczego numery telefonów nie powinny mieć więcej niż 7 cyfr i dlaczego nie możesz mieć więcej niż 150 znajomych?

Malcolm Gladwell pokazuje narodziny i cykl życia trendu, który jest niczym wirus – zamienia pojedyncze zachorowania w epidemię. Jego rozprzestrzenianie się zależy od momentu zwrotnego – punktu przełomowego, który często dokonuje się na poziomie rzeczy pozornie nieważnych lub nawet niedostrzegalnych.

Do kupienia pod tym linkiem


Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una

Anna Fifield

Wydawnictwo SQN

Zakulisowa opowieść o karierze najbardziej tajemniczego tyrana świata.

Odkąd rozniosła się wieść, że Kim Dzong Un przejmie schedę po ojcu, narosła wokół niego gruba warstwa mitów i przypowiastek propagandowych. W wieku trzech lat przyszły Wielki Następca miał posługiwać się bronią, w wieku sześciu – ujeżdżać najdziksze konie, a jako dziewięciolatek – pokonać mistrza Europy w wyścigach motorowodnych.

Niewiele osób wróżyło mu sukces, mało kto sądził, że niedoświadczony, chorowity chłopak, wychowywany z izolacji od świata będzie w stanie utrzymać władzę. Tymczasem, nie dość, że rządzi to jeszcze doskonale sobie radzi.

Do kupienia pod tym linkiem


STAŚ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Idealna chwila

Susanna Isern

Wydawnictwo Znaki czasu

Kiedy Wiewiórka się budzi, dzień trwa już w najlepsze. W naczyniu z orzeszkami laskowymi znajduje tajemniczą kopertę. Czyta list… i po chwili pędem wybiega z domu. Mknie ile sił w łapkach, ale w drodze przez łąki i las, co chwilę zatrzymują ją przyjaciele, którzy potrzebują pomocy. Co robić? Mimo pośpiechu Wiewiórka nikomu nie odmawia. Zastanawia się tylko, czy zdąży na czas, czy aby nie zjawi się w nieodpowiednim momencie.

Gdy w końcu dociera na miejsce, coś sobie przypomina i zamiera jak sparaliżowana: zapomniała o prezencie! Wsadza łapkę do plecaka, choć wie, że przecież niczego tam nie znajdzie. Ku jej zaskoczeniu z plecaka wysypują się jednak: kwiaty, szalik, brzoskwinia…

Do kupienia pod tym linkiem


Jak zwierzęta śpią

Jiri Dvorak

Wydawnictwo Muchomor

Jest tak wiele zwierząt! Każde z nich jest inne. Każde wygląda, biega, pachnie i zachowuje się inaczej. A co ze snami? Być może każde zwierzę ma też inne sny. Niektóre zwierzęta śpią prawie cały czas, podczas gdy inne odpoczywają rzadko. Niektóre potrafią spać pod wodą, podczas gdy inne tylko stojąc na jednej nodze, jeszcze inne wybierają na swoje łóżko śnieg gdy inne wolą gorący piasek. Ale co im się śni? Być może każdy gatunek śni inaczej. Czy marzą we śnie tak jak my? A może nic im się nie śni?

Do kupienia pod tym linkiem


Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest szczurek?

Anita Głowińska

Media Rodzina

Książeczka z okienkami do otwierania – dla wszystkich miłośników Kici Koci i Nunusia.

Kicia Kocia i Nunuś wybierają się na spacer. Nunuś chce zabrać pluszowego szczurka, ale szczurka nigdzie nie ma: ani w łóżeczku, ani w komodzie, ani w żadnym innym miejscu. Dzieci zabierają się do szukania. Mają do otwarcia aż 57 okienek!

Do kupienia pod tym linkiem


Małe rączki w kuchni. Książka nie tylko kucharska

Annabel Woolmer

Wydawnictwo Mamania

Wszystko w tej książce jest przyjazne małym dzieciom i minimalizuje potrzebę interwencji dorosłych – nie ma rozgrzanych płyt kuchennych, ostrych noży ani surowego mięsa. Starannie dobrane przepisy dają dzieciom możliwość robienia tego, co kochają: ugniatania, sortowania, mieszania i nalewania.

„Małe rączki w kuchni” to opisane krok po kroku 60 przepisów idealnych dla całej rodziny. Znajdziecie tu także informacje o alergiach pokarmowych, rady dla rodziców niejadków i mnóstwo pomysłów na rozwiązywanie typowych problemów. Książka jest pełna prostych i pysznych dań, z których samodzielnego przygotowania będzie dumne każde dziecko.

Do kupienia pod tym linkiem


Pucio mówi dobranoc

Marta Galewska-Kutra

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pucio ma ochotę na zabawę, ale nadchodzi wieczór i wszyscy układają się do snu. Misia już śpi, więc trzeba być cicho, żeby jej nie obudzić. A co robią inni? Dźwig przez cały dzień nosił ciężary i teraz smacznie chrapie. Drzewo i samochód na parkingu też odpoczywają. Ciocia, która świętowała swoje urodziny, uśmiecha się przez sen. Budka z lodami jest zamknięta, a samolocik Pucia leży spokojnie pod łóżkiem. Ty też zgaś światło i słodko śpij – jutro czeka cię mnóstwo nowych przygód!

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Klaudia Jaroszewska

Nie znam większości tych książek, ale dobrze kojarzę książkę Janiny o statystyce i chcę ją przeczytać :)