Fajne książki, odc. 11. Co czytają mama, tata i Staś?

Dzień dobry bardzo! Dziś przed Wami kolejny odcinek cyklu „Fajne książki”. Znajdziecie tutaj pozycje, które trafiły do naszej biblioteczki po wyjątkowo starannej selekcji. Nie wszystkie jeszcze zdążyliśmy przeczytać, natomiast wiele z nich recenzuję Wam na bieżąco na instastories. Jeśli więc macie konto na Instagramie, wpisujcie @joannapachla i koniecznie dodawajcie nas do obserwowanych!

A tymczasem bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy, bo kto nie czyta, ten łoś! A jeśli wciąż czujecie niedosyt, to poprzednie polecenia znajdziecie pod tym linkiem.


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


500 zdań polskich

Jerzy Bralczyk

Wydawnictwo Agora

Od „Daj, ać ja pobruszę…” do „No to frugo”. Najbardziej błyskotliwy specjalista od polszczyzny o pięćsetce najbłyskotliwszych, najniezwyklejszych, najważniejszych polskich zdań. Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał zdania, które najsilniej istnieją w świadomości Polaków, ale też z ich pomocą stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od święta.

Są tu literackie cytaty, zdania wielkich Polaków, codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i reklamowe hasła, które zrobiły zawrotną karierę w języku potocznym. Każde z nich opatrzone brawurowym, ale też wnikliwym komentarzem opowiadającym o genezie i zmiennych losach najsłynniejszych polskich zdań.

Do kupienia pod tym linkiem


Dialog zamiast kar

Zofia Aleksandra Żuczkowska

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Ta książka to podsumowanie wieloletniej pracy z dorosłymi i dziećmi – efekt praktycznego zgłębiania zasad Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Autorka dzieli się w niej swoim bogatym doświadczeniem w kształtowaniu relacji z dzieckiem, opartych na obustronnym dostrzeganiu i poszanowaniu uczuć i potrzeb.

„Książkę Zofii Żuczkowskiej polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, a szczególnie gorąco rodzicom. Tym, którzy szukają sposobu na kłótnie w piaskownicy, i tym, którzy obawiają się buntu nastolatka” – Joanna Szulc, redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”.

Do kupienia pod tym linkiem


Empatia. Uczucie, które wzmacnia dzieci

Jesper Juul i Helle Hensen

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Empatia to życzliwość, zrozumienie i zdolność wczuwania się w codziennym życiu w to, co ktoś inny czuje, a jej wyrazem jest jakość, głębia i intensywność kontaktów z ludźmi. Tylko ktoś, który czuje się bezpiecznie z samym sobą, jest w stanie wchodzić w głębszy kontakt także z innymi ludźmi i okazywać im empatię.

Jesper Juul oraz pięciu innych duńskich psychologów i terapeutów napisało tę książkę, aby pokazać, jak można pracować nad świadomością własnej osoby i nad kontaktem z innymi. Każdy człowiek ma w sobie wrodzoną zdolność do empatii, a dodatkowo możną ją jeszcze rozwijać i pogłębiać. Ćwiczenia załączone do niniejszej książki wskazują, jak można pracować nad tą zdolnością z dziećmi i dorosłymi.

Do kupienia pod tym linkiem


Serotonina

Michel Houellebecque

Wydawnictwo W.A.B.

Najnowsza powieść Michela Houellebecqa, najsłynniejszego żyjącego francuskiego pisarza, kontestatora i uważnego krytyka kultury zachodniej.

Okrzyknięta najbardziej rozpaczliwą i mroczną w dorobku wybitnego pisarza, Serotonina to historia czterdziestosześcioletniego Florent-Claude’a Labrouste, który pewnego dnia odkrywa, że jego partnerka zdradzała go podczas filmowanych orgii z młodymi mężczyznami. Opuszcza ją i całymi dniami snuje się po barach, wygłaszając tyrady na temat związków miłosnych. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Do kupienia pod tym linkiem


Szusta rano

Adam Szustak

Fundacja Medialna 7

Przedkawowy pandowo-filozoficzno-śmieszno-filmowy codziennik motywacyjny to książka, z którą o wiele łatwiej, mądrzej i przede wszystkim lepiej można przeżyć każdy dzień. Złapać zdrowy dystans do siebie i innych, radzić sobie z trudnościami, nie być tak bardzo pospinanym, jednocześnie pamiętając o tym, co ważne.

Codziennik to sama esencja, wyciąg tego co najlepsze z „gadanka”, które przez cały rok prowadził o. Adam na vlogu „Szusta Rano”. Codzienną dawkę energii, pozytywnego „kopniaka” można uzyskać poprzez przeczytanie kilku akapitów, zajmuje to dokładnie dwie minuty, a chodzić z dobrą myślą można cały dzień.

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Czarnobylska modlitwa

Swietłana Aleksijewicz

Wydawnictwo Czarne

„26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku”.

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.

Do kupienia pod tym linkiem


Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie

Justyna Mizera i Krzysztof Mizera

Wydawnictwo Galaktyka

Dietetyka sportowa to dziedzina, która szybko się rozwija, a wiedza na jej temat powinna być stale aktualizowana. W książce autorstwa Justyny Mizery i Krzysztofa Mizery zamieszczono najnowsze informacje dotyczące węglowodanów, białek, tłuszczów, płynów oraz suplementów. Wszystko to wsparte jest sporą dawką wiadomości o fizjologii sportu, niezbędnych do zrozumienia wielu zjawisk związanych z trawieniem, przyswajaniem składników i działaniem poszczególnych diet.

Pozycja ta – na podstawie nowych badań naukowych i wieloletniego doświadczenia autorów w pracy ze sportowcami – obala także wiele mitów krążących wśród osób podejmujących aktywność fizyczną (np. ten, że laktoza powoduje skok cukru we krwi).

Do kupienia pod tym linkiem


Programowanie treningu siłowego

Mark Rippetoe

Wydawnictwo Galaktyka

Mark Rippetoe jeden z największych amerykańskich autorytetów w treningu siłowym oraz Andy Baker, założyciel Kingswood Strength and Conditioning i wieloletni zawodnik, stworzyli pełne szczegółów kompendium pozwalające zrozumieć fizjologiczne mechanizmy adaptacji siłowej. Omawiają w nim rozmaite okoliczności towarzyszące procesowi budowania siły i udzielają praktycznych porad na temat efektywnej regeneracji, odżywiania, braku postępów czy powrotu do pełnej sprawności po błędach popełnionych wskutek zbyt szybkiego zwiększania ciężaru.

Największą zaletą tej książki jest jednak część praktyczna dotycząca układania programów treningowych dla osób początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Do kupienia pod tym linkiem


Rakietowi miliarderzy. Elon Musk, Jeff Bezos i nowy wyścig kosmiczny

Tim Fernholz

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Relacja z pierwszej ręki o nowym wyścigu w kosmos i o tym, jak Elon Musk i Jeff Bezos wydają miliardy dolarów z własnej kieszeni, by podbić przestrzeń kosmiczną i przekroczyć ostateczną granicę. Tuzy biznesu stawiają własne fortuny na budowę statków kosmicznych, jednak wciąż nie wiadomo, czy eksploracja kosmosu okaże się dochodową inwestycją, sposobem na zbawienie ludzkości czy też… zabrnie w ślepą uliczkę.

Dzięki reportażowi Tima Fernholza mamy szansę podejrzeć branżę w trakcie prawdziwej rewolucji. NASA pragnie ocalić ambitny program eksploracji kosmosu. Giganci tacy jak Boeing i Lockheed Martin usiłują dorównać nowym rywalom, lobbyści walczą o środki publiczne, a ustawodawcy usiłują nie dopuścić do tego, by nowy wyścig kosmiczny wywołał globalny konflikt.

Do kupienia pod tym linkiem


Zacznij od siły. Kultowy poradnik treningu ze sztangą

Mark Rippetoe

Wydawnictwo Galaktyka

Zacznij od siły to jedna z najlepszych książek dotyczących sprawności fizycznej, którą do tej pory sprzedano w ponad 500 000 egzemplarzy. Mark Rippetoe prezentuje w niej proste, logiczne i praktycz­ne podejście do treningu siłowego, szczegółowo opisując każdy aspekt podstawowych ćwiczeń ze sztangą. I choć przedstawione tu sposoby wdrażania treningu z ciężarami kierowane są przede wszyst­kim do młodych sportowców, to z porad autora skorzystają również osoby trenujące rekreacyjnie, bez względu na wiek, płeć i kondycję fizyczną.

Rippetoe proponuje prostą biologiczną zasadę „stres-regeneracja-adaptacja”. Dzięki niej będziesz mógł poprawić nie tylko swoje wyniki sportowe, ale też wygląd i ogólną jakość życia.

Do kupienia pod tym linkiem


STAŚ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Czy mogę się przytulić?

Eoin McLaughlin i Pollu Dunbar

Wydawnictwo Mamania

Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę?

Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…?

Do kupienia pod tym linkiem


Kicia Kocia sprząta

Ania Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina

„Kicia Kocia” to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się poruszać w codziennym życiu.

„Kicia Kocia” uwielbiana przez dzieci i wysoko oceniana przez rodziców, znalazła się na liście „10 wspaniałych” według kwartalnika RYMS oraz na ZŁOTEJ LIŚCIE książek polecanych przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”.

Do kupienia pod tym linkiem


Pomelo i kształty

Ramona Badescu

Wydawnictwo Zakamarki

Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, w otaczających go przedmiotach i zjawiskach rozpoznaje kształty zarówno oczywiste, jak i zaskakujące. W dodatku odkrywa, że kwadrat kwadratowi nierówny, a okrągłość może być płaska…

Niebanalny tekst i pomysłowe ilustracje sprawiają, że książka może być intelektualno-estetyczną rozrywką tak dla trzylatka, jak i dla jego starszego rodzeństwa, rodziców czy dziadków. Wszystkie genialnie zilustrowane przez Benjamina Chauda, znanego również z książek o Bincie, Lalo, Babo i Yeti.

Do kupienia pod tym linkiem


Spot, gdzie są żółte kurczaczki?

Eric Hill 

Wydawnictwo Mamania

Nareszcie w Polsce! Brytyjska seria książek o przygodach pieska Spota to klasyka literatury dziecięcej, która już od niemal 40 lat wprawia w zachwyt najmłodszych czytelników. Tym razem możesz zajrzeć pod filcowe klapki i pomóc Spotowi znaleźć jego skaczących przyjaciół.

Pełna niespodzianek pierwsza książka o liczbach dla Twojego dziecka.

Do kupienia pod tym linkiem


Spot, gdzie się schowało pięć żabek? 

Eric Hill 

Wydawnictwo Mamania

Nareszcie w Polsce! Brytyjska seria książek o przygodach pieska Spota to klasyka literatury dziecięcej, która już od niemal 40 lat wprawia w zachwyt najmłodszych czytelników. Tym razem możesz zajrzeć pod filcowe klapki i pomóc Spotowi znaleźć jego skaczących przyjaciół.

Pełna niespodzianek pierwsza książka o liczbach dla Twojego dziecka.

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments