Do kawy #4: Gdzie kupić tanio świetne okulary? Na co iść do kina? I co znaczą łzy Ronaldo?

Dlaczego płaczący Ronaldo to jeden z najważniejszych widoków ostatnich dni? Co o pierwszej spowiedzi świętej sądzi ks. Adam Boniecki? Gdzie jechać na cudowne, rodzinne wakacje? Skąd wziąć zniżkę na genialne okulary przeciwsłoneczne? Na co warto się wybrać aktualnie do kina? I na jakim kierunku studiów na jedno miejsce przypadało zaledwie… 0,4 kandydata?

Tych i innych rzeczy dowiecie się z dzisiejszego wpisu. Bierzcie i częstujcie się!


Linki, w które warto kliknąć:


✓  Jak tylko mogłem, unikałem spowiadania dzieci po raz pierwszy przystępujących do tego sakramentu (…). Rzecz w tym, że byłem bezradny wobec tych przerażonych dzieci. Bezradny wobec tego, co mówiły, bezradny wobec własnej nieumiejętności  mówienia do nich. Owszem, te dzieci były przygotowane, recytowały (na ogół) grzechy, mówiły o postanowieniu poprawy. Ale był między nami mur lęku, może wstydu, a nade wszystko mur wyuczonych formuł, za którymi chował się mały, przerażony człowiek. A tymczasem kolejka przy konfesjonale szumiała, tupała, popychała się, napierała. Czyli ks. Adam Boniecki na łamach „Tygodnika Powszechnego” i jego szczery, bolesny tekst o pierwszej spowiedzi. Zostawiam ku refleksji.


✓  Okulary, zmieniające kolor? A może takie w kształcie gwiazdek albo serduszek? Albo takie, w które możecie… wpinać sobie charmsy? Jeśli szukacie świetnych, dobrych jakościowo okularów przeciwsłonecznych dla siebie, swojego faceta czy dziecka, to przypominam, że już tylko do środy do 23:59 śmiga moja zniżka z kodem 20ASIA na WSZYSTKIE modele ze strony www.uv.ok – my od lat uwielbiamy te z Real Shades, ale teraz dostaliśmy do testów nowości od Olivio&Co i też jest miłość!


✓  Kwestia feminatywów powinna być banalnie prosta – chcesz korzystać z feminatywów? Korzystasz z feminatywów. Nie chcesz z nich korzystać? Nie korzystasz. Przy tym zawsze szanujesz wolę osoby, której dana forma dotyczy. Jeżeli pani prezes chce być „panią prezes”, to mimo tego, że mnie jako polonistę ta forma może boleć w ucho, bo jest dla mnie niespójna z logiką naszego systemu językowego, to nie mam żadnego prawa jej narzucać „pani prezeski”. I analogicznie: jeżeli kobieta chce być prezeską, to nie mamy żadnego prawa narzucać jej formy „pani prezes”. Czyli Maciej Makselon w wywiadzie dla elle.pl. Całość dostępna pod tym linkiem.


✓  Nie będę się wypowiadać ani na temat tego, czy wszystkie stałe fragmenty gry w meczu powinien wykonywać jeden człowiek, ani czy CR7 sam się pcha do strzelania, czy jednak jest do tego delegowany. Niespecjalnie mnie to interesuje. Dla mnie ważne jest to, że Christiano Ronaldo pokazuje milionom chłopaków, że można płakać. Można być mistrzem, sławą, idolem – i płakać. Emocje można przeżywać, a nie tłumić. Ba, można to robić po raz kolejny w życiu. 20 lat temu, po przegranej z Grecją o tytuł mistrza Europy, młodziutki Ronaldo siedział na lizbońskiej murawie i płakał nad straconą szansą. Czyli „Wysokie Obcasy” i ważne łzy Ronaldo.


✓  Przemoc w domach ludzi zamożnych i wykształconych to często gotowanie żaby. Temperatura powoli się podnosi, ale my nie uciekamy. Przyzwyczajamy się do okrucieństwa słownego, do poniżania, relatywizujemy: „Nie mam tak źle”. Czyli bardzo ważny tekst na stronie wysokieobcasy.pl – pod wymownym tytułem „Nie bije, tylko krzyczy. Nie gwałci, tylko szantażuje. Tylko-tylko wychowuje kolejnego kata albo ofiarę”.


✓  Czy wyjazdy do hotelu Aquarius w Kołobrzegu to moja ulubiona współpraca reklamowa? Tak i to od lat! I jak zawsze mam dla Was kod zniżkowy! Kod to ASIA15 i daje Wam aż 15 proc. zniżki od cen podstawowych ze strony na pakiety: „Wakacje nad morzem ze śniadaniami” oraz „Wakacje nad morzem ze śniadaniami i obiadokolacjami” w terminie 12.07-18.08.2024 (na minimum 2 noce). Ale uwaga! Kod działa tylko do środy do końca dnia, a rezerwacje należy składać mailowo lub telefonicznie! Jeśli więc szukacie cudownego hotelu, przyjaznego nie tylko dzieciom, ale i rodzicom – jedźcie!


✓  Bardzo wiele kobiet ma od matek przekazany skrypt, że jak nie dadzą jeść, nie posprzątają, to zostaną same albo będą nikim. A zazwyczaj zostają same, jak partner ma poczucie, że są zbyt inwazyjne, za mało dbają o siebie – na różnych płaszczyznach – a za bardzo o czyste kąty. Czyli Jacek Santorski w starym, ale bardzo dobrym wywiadzie. Polecam, jeśli jeszcze nie czytałyście. Całość na stronie wysokieobcasy.pl.


✓  Panie i Panowie! Oto powraca najsłynniejszy, najśmieszniejszy i najbardziej żarłoczny kot na świecie, czyli… Garfield! Znany z tego, że kocha lasagne, nie znosi poniedziałków i – powiedzmy to sobie wprost – jest strasznym leniuchem. Tyle, że właśnie odwiedza go jego… zaginiony ojciec. A wiecie, co mówią o rodzinie? Czy tutaj też potwierdzi się powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się jednak na zdjęciach? „Garfield” śmiga już w kinach, więc sami sprawdźcie!⁣


✓  Rekrutacja na jednej z czołowych uczelni, jaką jest Uniwersytet Warszawski, rozpoczęła się 6 czerwca. W pierwszej turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie na rok akademicki 2023/2024 kierunkiem, na który było najmniej chętnych w stosunku do liczby miejsc, była informacja naukowa oraz bibliotekoznawstwo – tam na jedno miejsce przypadało zaledwie… 0,4 kandydata. Czyli czego nie chce studiować dziś już prawie nikt? Odpowiedź znajdziecie pod tym linkiem. Nie powiem, ciekawe!


✓  Oglądaliście może „W głowie się nie mieści”? Jeśli nie, to polecam nadrobić – to absolutnie genialny film! A warto tym bardziej, że do kin trafiła właśnie kolejna część, czyli „W głowie się nie mieści 2” – niżej podrzucam zwiastun i powiem Wam, że ja już nie mogę się doczekać!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments