Podano do łóżka #140: Frida Kahlo, Brad Pitt i Pippi Pończoszanka

W dzisiejszym odcinku cyklu przeczytacie kilka mądrych słów od Michała Szafrańskiego, mądrości Pippi Pończoszanki i tekst o kryzysie pewnej cudownej fotografki. Zobaczycie też najnowszą kolekcję marki Cacofonia Milano, wspaniałe grafiki ilustratorki z Finlandii, nową odsłonę Fridy Kahlo, ważny spot na temat zdrowia kobiet oraz zdjęcie z planu nowego filmu Quentina Tarantino. Dowiecie się też, jak Janek Favre patrzy na czytanie, kto ma szansę zgarnąć Oscara, jakie są najdziwniejsze zawody w Japonii i jak zrobić modną torebkę za mniej niż 20 zł. Miłej lektury wszystkim!


Linki, w które warto kliknąć:

 Myślicie, że chciało mi się pisać ten artykuł? Absolutnie nie. Chciałem by BYŁ napisany. Bym mógł cieszyć się efektami, ale samo jego pisanie – nie oszukujmy się – nie jest niczym fajnym i to pomimo, że mogę powiedzieć, że lubię pisać. Do pracy po prostu się zmuszam, a potem jakoś to już idzie. Motywację do dalszej pracy czerpię przede wszystkim z dotychczasowych efektów – radując się z tego co już zrobiłem. Patrząc do przodu – widzę przede wszystkim demotywującą listę projektów i zadań. I nawet jeśli gdzieś tam na horyzoncie jest jakaś obietnica „sukcesu”, to jednak ogrom pracy w międzyczasie po prostu mnie przytłacza. Zamiast nad tym rozmyślać i zamartwiać się, po prostu narzucam sobie reżim codziennej pracy – czy mi się podoba czy nie, czy idzie czy nie idzie. Jeśli nie idzie – zrobię mniej, ale jednak coś zrobię. Tak właśnie popycham wszystko co robię do przodu. Czyli Michał Szafrański z bloga Jak oszczędzać pieniądze i jego opowieść na 6. urodziny bloga.


 Jedna z moich ulubionych polskich marek, Cacofonia Milano, postanowiła rozpocząć współpracę z… Lucy – wyjątkowo uzdolnioną szympansicą z warszawskiego ZOO. Razem stworzyli wzór, na którym wizerunki małp przeplatają się z maźnięciami z pięciu różnych obrazów Lucy. Co ciekawe, na wzorze widać strukturę farby, zostawioną przez szympansicę! Efekty tej współpracy zobaczycie pod tym linkiem, a niżej obrazujący tę współpracę filmik!


 Przygody Pippi to manifest wolności i niezależności. Astrid Lindgren nie przez przypadek uczyniła główną bohaterkę dziewczynką. Dziś sporo się zmieniło, ale kiedy powstawała książka dziewczynki w Szwecji wciąż były cichutkie, wykrochmalone i z przedziałkiem. Miały ładnie wyglądać, ładnie pachnieć i sprawiać ogólne dobre wrażenie, a najlepiej to w ogóle nie rzucać się w oczy. Tymczasem Pippi to rewolucjonistka. Kwestionuje zasady i przyjęte normy społeczne. Mieszka sama, jest w pełni niezależna, śpi z nogami na poduszce. Robi wszystko to, na co czasem mają ochotę dorośli, ale w porę przypominają sobie, że już nie są dziećmi. Skrycie podziwiamy ludzi, którzy nie mają oporów i czasem po cichu zazdrościmy im odwagi. Przesłanie Pippi brzmi: jeśli nie robisz nikomu krzywdy, możesz żyć jak chcesz! To cenna lekcja, zarówno dla współczesnych dzieci, jak i tych, które żyły w Szwecji w latach 50. XX wieku. Czyli Renia Hannolainen z bloga Ronja i 20 rzeczy, których uczy nas Pippi Pończoszanka.


 To dzięki Reni też trafiłam na cudowną ilustratorkę z Finlandii. Przed Wami @mia.minerva:


 Czuję się jak pisanka. Z zewnątrz miło się patrzy, a w środku pusto. Nie mam energii, potrzeby. Brak mi chęci. Motywacja na poziomie garażu podziemnego. Wypalenie zawodowe u blogera brzmi, jak fikcja. Tymczasem z pracy kreatywnej najłatwiej się wypalić. Ile z siebie wyjąć trzeba, by doprowadzić do tego permanentnego stanu niechciejstwa? Okazuje się, że wcale nie tak wiele… Czyli Natalia Sławek z bloga Jest Rudo i tekst o tym, że ona też ma momenty, kiedy chce rzucić blogowanie. Przeczytajcie i wypełnijcie ankietę, to jej na pewno pomoże. No i doda otuchy!


W swoim życiu przeżyłam dwa wypadki. Jeden to autobus, który mnie połamał, drugi to Diego.” – to prawdopodobnie najbardziej znany cytat z Fridy Kahlo. Ten pierwszy przykuł ją na wiele miesięcy do łóżka, gdzie zaczęła malować. Ten drugi pomógł zostać jej zostać malarką. Kochali się, inspirowali, i mieszkali w osobnych domach. Jeśli też jesteście fankami Fridy, to koniecznie zobaczcie, co przygotowała dla Was Ada z bloga Rzeczovnik!

frida kahlo


 Od urodzenia, aż do połowy liceum nienawidziłem czytać książek i większość mojej biblioteczki to były pozycje z serii „Strrraszna historia”. Z czytaniem lektur odpadłem gdzieś na etapie „Janka muzykanta”, a potem zacząłem rzucać na tacę w podzięce za streszczenia. Torturowany „Dziećmi z Bullerbyn”, z „Krzyżakami”, czy „Potopem” nawet nie próbowałem się mierzyć. Odpadałem przed końcem pierwszego rozdziału i sięgałem po bryka. Książki kojarzyły mi się z karą. Byłem raczej grzecznym dzieckiem, ale gdy zdarzało mi się podpalić dom sąsiadów, babcia nie wyciągała pasa, tylko kazała siąść do „Pana Wołodyjowskiego”. Zazdrościłem dzieciom, które miały po prostu szlaban na telewizor. Czytanie było dla mnie cierpieniem i nie rozumiałem, jak ktoś mógł to robić z własnej woli. Czyli Janek Favre z bloga Stay Fly i trochę inne spojrzenie na czytanie.


 Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Burt Reynolds, Kurt Russell, Tim Roth, Michael Madsen, Damian Lewis, Emile Hirsch, Dakota Fanning, Luke Perry i Al Pacino. Obsada „Once Upon A Time In Hollywood”, nowego filmu Quentina Tarantino, opartego na prawdziwej historii morderstwa Sharon Tate, robi wrażenie. A właśnie pokazane pierwsze zdjęcie z planu, na którym widzimy Brada Pitta i Leonardo DiCaprio ubranych w stylu 60., sprawia że odliczamy niecierpliwie dni do premiery. Więcej o filmie na łamach magazynu K MAG:


 Podczas godzin szczytu – zarówno rano, jak i pod wieczór – w tokijskim metrze pracują oshiya, czyli upychacze. Ich zadaniem jest nie tylko upychanie pasażerów do zatłoczonych wagonów i odciąganie tych, którzy już się nie zmieszczą, ale też dbanie o to, aby w drzwiach metra nie utknęły rzeczy lub ludzie. Czyli 5 najdziwniejszych zawodów w Japonii przedstawia serwis F5.


 Przypadkiem weszłam do Pepco (tam się zawsze wchodzi przypadkiem) i zobaczyłam siedzisko. Och! To przecież wymarzony kształt i materiał na moją torebkę. Zostawiłam w kasie 19,90 zł i w podskokach pobiegłam do domu, aby to cudne siedzisko ze słomy przerobić na jeszcze cudniejszą torebkę. Czyli Kasia Ogórek z bloga Twoje DIY i najgorętsza torebka tego sezonu w śmiesznie niskiej cenie. 


 Do Oscarów jeszcze daleka droga, ale ceniony amerykański magazyn filmowy „The Playlist” opublikował listę najmocniejszych nazwisk, które mają szansę zgarnąć statuetkę. Znalazła się na niej Joanna Kulig. Oczywiście za rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego pt. „Zimna wojna”. Co ciekawe, obok niej wymienione zostały takie nazwiska jak Nicole Kidman, Amy Adams, Lady Gaga, Charlize Theron, Keira Knightley, Rosamund Pike i Natalie Portman. Więcej na łamach serwisu kultura.gazeta.pl.


 Jak wskazują dane, w Polsce rak piersi stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Tymczasem do postaci zaawansowanej rak piersi rozwija się u ok. 30 proc. chorych kobiet. Zaawansowany rak piersi to nie tylko osobista tragedia, to także istotny problem społeczny, który dotyka najbliższych pacjentki i ma wpływ na całe społeczeństwo. Dlatego kampania BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa zwraca uwagę na istotną rolę najbliższych we wsparciu kobiety w chorobie. Zobaczcie ten spot:


Zdjęcie główne: Marion Michele/unsplash.com

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola

Z tymi upychaczami w Japonii to trochę taka urban legend. Może i istnieją, ale tak naprawdę to praktycznie się ich nie widuje. Ja przez 7 msc mieszkania w Tokio nie spotkałam ich ani razu, a przemieszczałam się po bardzo uczęszczanych liniach w bardzo różnych godzinach :)

Kornelia

Jak zwykle same super rzeczy, dzięki! <3

Ada

Te ilustracje, no złoto! <3