Żadna praca nie hańbi, hańbi głupota. Bierzcie i uczcie się

Na zdj. Henry Ford z żoną w ich pierwszym samochodzie.
Źródło fot. „The Truth About Henry Ford”, Sarah T. Bushnell, Wikimedia, PD

Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje.

Henry Ford

Dziś w menu kolejna garść motywacyjnych cytatów. Z mistrza, jakim był Henry Ford. Ten sam, który zrewolucjonizował rynek, stworzył podwaliny wielkiego motoryzacyjnego imperium i znokautował konkurencję, wprowadzając taśmę produkcyjną i trzyzmianowy dzień pracy. Pewny siebie, nieidący na kompromisy, miał śmiałość mówić klientom, że mogą sobie zażyczyć samochodu w dowolnym kolorze, byleby był to kolor czarny.

Dzięki temu, że postawił na jeden model, obniżył koszty produkcji i samych aut, czyniąc je dostępnymi nawet dla amerykańskich robotników. Kiedy zatem Ford mówi, jak pracować, to wie, co mówi. A zatem, bierzcie i uczcie się.

Najlepsze cytaty Henry’ego Forda:

1. Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz, również masz rację.

2. Jesteś biedny i nieszczęśliwy nie dlatego, że Bóg tak chciał, ale dlatego, że twój ojciec wpoił ci, że tak musi być.

3. Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej.

4. Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę, pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym.

5. Jeśli człowiek ma zamiar do końca życia pozostać pracownikiem fizycznym, to powinien równo z wybiciem godziny szesnastej zapominać o swojej pracy. Natomiast jeśli zamierza piąć się wzwyż, wówczas wybicie godziny szesnastej powinno być dlań sygnałem do myślenia.

6. Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej.

7. Interes, który nic poza pieniędzmi nie przynosi, jest złym interesem.

8. Bardziej niż cokolwiek innego – przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu.

9. Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy niż rzeczywiście próbując je rozwiązać.

10. Bacz wpierw na oddawanie usług, zanim spojrzysz na zysk.

11. Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my.

12. Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym, jak zrobić jeszcze więcej, osiągniesz stan umysłu, w którym nie ma rzeczy niemożliwych.

13. Chciwość pieniędzy jest największą przeszkodą w otrzymywani ich.

14. Nie bój się przyszłości, a nie czcij przeszłości. Kto boi się przyszłości, kto boi się niepowodzenia, sam ogranicza swoją działalność. Niepowodzenie jest tylko sposobnością do inteligentniejszego rozpoczynania na nowo. Nie ma wstydu w uczciwym niepowodzeniu; wstydem jest bać się niepowodzenia. Co minęło, jest użyteczne tylko o tyle, o ile podaje drogi i sposoby postępu.

15. Wszystko można robić lepiej, niż robi się dzisiaj.

16. Wola jest jednym z aktywów naprawdę ważnych w życiu. Zdecydowany człowiek uzyskać może prawie wszystko.

17. Niejeden przedsiębiorca dziękuje niebu za biedę, która mu wykazała, że najlepszy kapitał ma w swojej głowie, a nie w pożyczkach bankowych.

18. Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.

19. Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej.

20. Moim najlepszym przyjacielem jest ten, kto pozwala mi wydobyć to, co we mnie najlepsze.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
1ja

taak, Henry Ford – idol Hitlera …

Anna

Jak się zadawać – to z najlepszymi!

mietek

widac, ze nic sie nie nauczyles czytajac cytaty!

Wiec straciles swoj cenny czas!!!

PETRONIUSZ

Patrz na zasługi i sposób myślenia .A nie że mały człowieczek pełen kompleksów Hitler wszystkich wielkich uważał za idoli .Henry Ford zasługuje by być idolem każdego .

Marek Wadowski

Trudno się nie zgodzić. A to już tyle lat i nadal aktualne :) (szczególnie ostatni jest wart przypomnienia i nadmiar dla mnie interesujący). Trafiłem tu, bo szukam materiałów jak reagowali ludzi (zwykli (tzw. Kowalski)) na samochód (w tamtych latach). Jeśli, ktoś, coś, gdzieś – to proszę.