Najgorsze i najdziwniejsze rady, jakie usłyszałam podczas wybierania wózka

Podobno najgorsze rady to te, o które nikt nie prosił. Ja poprosiłam, więc mam. Chociaż nie, wróć. Zorganizowałam na Instagramie ankietę. Co prawda nie pytałam w niej, jak wybrać wózek dla dziecka i jakimi argumentami się wtedy kierować, a jedynie pokazałam dwa bardzo konkretne modele i zapytałam swoich obserwatorów, który podoba im się bardziej. Obydwa to był Cybex Priam. Jeden ze starszej kolekcji, na czarnym stelażu, ciemny, w ogromne monstery i z powiewającą u boku papugą. Drugi – z nowszej Spring Blossom, na różowym stelażu, cały w kolorowe kwiaty. No i się zaczęło. Ankieta to jedno, ale wiadomości, jakie zaczęły przychodzić na priv, to już zupełnie inna historia. A rada wyłania się z nich jedna: albo powinnam kupić z 10 różnych modeli, albo w ogóle darować sobie kupowanie wózka ;-)

Od razu uprzedzam też: nie, to nie jest ten wózek ze zdjęć. Na zdjęciach jest Stokke Trailz w zimowej tapicerce, którym jeździł Staś. A niżej przed Wami najczęściej przewijające się rady. A na końcu bonus – przyjmijcie go proszę z uśmiechem ;-)

jak wybrać wózek dla dziecka


JAK WYBRAĆ WÓZEK DLA DZIECKA? TOP10 RAD:


1. Nie bierz jasnego, bo będzie się brudzić

Zdawałoby się, że logiczne. Chociaż dla mnie logiczne jest też to, że jak coś się pobrudzi, to się to myje ;-) Przy Stasiu pierwszym wózkiem był Stokke Trailz w kolorze jasnoszarym. Czy się brudził? Dokładnie tak, jak każdy inny wózek. Czy było to bardziej widoczne? Nie powiedziałabym. Dopóki nie wytarzali nam go w smarze na lotnisku ani Paweł nie rozlał na niego kubka kawy, było naprawdę okej. Na mniejsze zabrudzenia wystarczy byle ściereczka z wodą, a na większe, raz na jakiś czas, zawsze zostaje pralnia. Wydatek niewielki, a jednak człowiek może mieć taki wózek, jaki tylko chce.


2. Nie bierz ciemnego, bo dziecku będzie smutno

Ja nawet nie chcę myśleć, co muszą przeżywać te wszystkie maluszki, którym rodzice kupują te okropne, czarno-białe zabawki albo książeczki kontrastowe. No po prostu zgroza! A tak całkiem serio: szczerze wątpię w to, że noworodki i niemowlęta zdają sobie sprawę z tego, które kolory uchodzą za smutne, a które za wesołe. Co więcej, nawet dorośli nie są tutaj zgodni. Masa osób kocha przecież czerń i wydawało mi się, że dawno już minęły czasy, kiedy kolor ten niósł za sobą jakieś skojarzenia depresyjno-żałobne. Jeśli wiec zastanawiacie się, jak wybrać wózek dla dziecka, darujcie sobie analizowanie kolorów i aktualnych trendów. Bierzcie taki, który Wam się podoba, bo Wasze dziecko naprawdę będzie mieć to w głębokim poważaniu.


3. Nie bierz dużego, bo nie będziesz się mieścić w windach

I tutaj znowu muszę się odnieść do naszego pierwszego wózka, bo ten argument w pewnym sensie jest ważny. Stokke Trailz nie bez powodu nazywany jest czołgiem. Moim zdaniem to najwygodniejszy wózek dla dziecka (ta ogromna gondola!) i… ojca. Gorzej z matką, zwłaszcza taką, która waży 45 kg i mierzy jakieś 160 cm wzrostu. Wtedy rozmiar i ciężar faktycznie mogą być problemem. Czy nie mieściliśmy się jednak w windach? Raz, w starej kamienicy, ale we… Włoszech. W polskich – zawsze. Ale i w tej kamienicy wystarczyło wózek złożyć, żeby spokojnie do tej lilipuciej windy wszedł. Natomiast faktycznie w marketach trzeba było iść do kasy rodzinnej albo dla osób z niepełnosprawnościami, bo nie było opcji, żeby normalnie zmieścić się w bramkach. No ale coś za coś. Wygoda dziecka vs. wygoda rodzica.


4. Nie bierz małego, bo dziecko za szybko z niego wyrośnie

Może jeśli komuś rodzi się na dzień dobry pięciokilogramowe dziecko, to faktycznie. W przeciwnym razie – nie przejmowałabym się tym aspektem tak bardzo. Zwłaszcza, jeśli ojcem dziecka nie jest żaden koszykarz. Na pewno plusem małych wózków jest ich lekkość i zwrotność. My akurat dużo jeździmy po Polsce, trochę latamy też samolotami i mały, typowo miejski wózek w takich sytuacjach to naprawdę zbawienie. A zatem to, co dla kogoś może być minusem, dla kogoś innego prędzej będzie plusem.


5. Nie bierz drogiego, bo dziecko może nie lubić jeździć w wózku

A może też lubić i wtedy co? Nasz Staszek zaraz będzie miał cztery lata, a z wózka korzysta właściwie codziennie. Nie wiem, czy nie lepiej już kupić droższy z myślą, że najwyżej bez większej straty się go odsprzeda. A moje doświadczenie pokazuje, że łatwiej jest sprzedać produkty z wyższej półki niż te z najniższej. Zresztą, nie wyobrażam sobie, że moje dziecko nie chce jeździć w wózku. Przy naszym zamiłowaniu do spacerów i podróży byłby to naprawdę spory problem. Na szczęście takie dzieci znam tylko z opowieści i mam szczerą nadzieję, że nasze nie pójdzie w ich ślady.


6. Nie bierz taniego, bo szybko się zniszczy

Tak dla przeciwwagi ;-) I – żeby nie było – ja się z tym argumentem w zasadzie zgadzam. W przypadku wózków cena bardzo często idzie w parze z jakością i na tanie wózki nigdy nawet nie patrzyłam. Natomiast uważam za piękne to, jakie argumenty przewijały się w dyskusjach o tym, jak wybrać wózek dla dziecka i jak często wzajemnie się wykluczały.


7. Nie bierz takiego na małych kołach, bo nie pojedzie po lesie

Pojedzie, pojedzie, tylko się rodzic zajedzie. Małe koła świetnie sprawdzają się w mieście, na chodnikach i w galeriach handlowych. Więc jeśli radę kierujemy do kogoś, kto mieszka gdzieś w leśnej dziczy, to jasne, ma to sens. Ale jeśli ktoś ogranicza korzystanie z wózka głównie do spacerów po warszawskim Wilanowie (albo jakiejkolwiek innej dzielnicy w jakimkolwiek innym mieście, w którym ludzkość wynalazła chodniki), to i z małymi spokojnie sobie poradzi.


8. Nie bierz takiego na dużych kołach, bo będzie za ciężki

Za to dziecko będzie miało genialną amortyzację i nie obudzi go ani jazda po lesie i wystających korzeniach, ani po kostce brukowej. Ponownie: coś za coś.


9. Nie bierz tego w monstery, bo to oklepany wzór

Nie muszę mówić, że była też masa wiadomości o treści „bierz ten w monstery, bo to najmodniejszy wzór”? ;-) Ja wiem, że każdy chce jak najlepiej, ale to pięknie pokazuje, że rady kierujemy nie pod kątem osoby, której chcemy doradzić, tylko… swoim własnym. Bo jeśli ktoś mnie zna choć minimalnie, to wie, że od lat jestem ogromną fanką monster. Do tego stopnia, że mam w nie notesy, pościele, miewałam nawet paznokcie. W zasadzie więc taka rada nie tylko jest do mnie niedopasowana, ale i mnie trochę obraża.


10. Nie bierz tego w kwiaty, bo osy się będą zlatywać

Niewiele już pamiętam z lekcji biologii, ale w zlatywaniu się owadów do kwiatów niebagatelne znaczenie ma chyba także nektar, pyłek, zapach. Gdyby rzeczywiście wystarczył sam kwiat z materiału, cmentarze byłyby pełne rozżalonych do szpiku kości owadów. Co więcej, sama mam trochę ubrań w kwiaty i nigdy nie zlatywały się do mnie owady. No i naprawdę, jak wybrać wózek dla dziecka, kiedy wypadałoby patrzeć na aż tyle zmiennych? Czy – idąc tą drogą – do auta w hydranty zlatywałyby się psy? A do wózka w banany (serio, jest taki!) – jak nic przybiegałyby w zoo wszystkie małpy? ;-)


JAK WYBRAĆ WÓZEK DLA DZIECKA? SŁUCHAĆ SIEBIE, NIE INNYCH

Oczywiście, wnioski były do przewidzenia. Pojawiło się bardzo dużo wzajemnie wykluczających się rad, to raz. Dwa, że ich autorzy w ogóle nie brali pod uwagę tego, jaki mamy gust, podejście do kolorów/wzorów czy tego, gdzie mieszkamy. Oczywiście, trudno mieć o to pretensje, choć wydaje mi się, że jeśli obserwujemy kogoś w social mediach, to taką wiedzę ekspresowo da się wyłapać. Natomiast bardzo, ale to bardzo fajnie było tego wszystkiego wysłuchać. Zobaczyć, jak skrajnie różne mogą być punkty widzenia nawet w kwestiach tak niby błahych, jak wózek.

A uprzedzając ewentualne pytania: jasne, że zdradzę, jaki wózek finalnie wybraliśmy. Najpierw jednak wolimy zdradzić płeć, żeby znowu nie mnożyć niepotrzebnych domysłów. Bo już mogłam przeczytać ze sto razy, że jeśli wybiorę w liście, to na pewno będzie chłopiec, a jeśli w kwiaty, to na pewno dziewczynka. I może nie byłoby w tym myśleniu nic złego, gdyby nie fakt, że mamy 2021 rok, a ja wyraźnie i wielokrotnie zaznaczałam, że u nas taki podział nie działa ;-)


BONUS OD HEJTERKI 

A na koniec piękna wiadomość, jaką dostałam od Julii, lat 11.

Niżej screen, żeby nie było, że sama sobie to wymyśliłam:

No więc tak. Po pierwsze, żaden z wózków, które mi się podobają, nie kosztuje 10 tysięcy godzin. W ogóle godzin czego? Robót w kamieniołomach? Mało tego – żaden też nie kosztuje 10 tysięcy złotych. Nie znam przeliczników dla innych walut, więc dalej nawet nie będę strzelać. Niemniej, gdyby kosztował 10 tysięcy złotych, a ja miałabym zarówno pieniądze, jak i ochotę, żeby sobie taki wózek kupić, to chyba wciąż nic nikomu do tego? Zaglądanie innym do portfela nie jest ani zdrowe, ani zbytnio stosowne.

Po drugie, w naszym małżeństwie wspaniale gotuje mój mąż i bez problemu wymieniamy się domowymi obowiązkami. Swoją drogą, jestem bardzo ciekawa, czy mężczyzna dostałby podobną wiadomość? Że jakim prawem zrobił żonie dziecko, skoro nawet gotować nie umie? Czy może cofnęliśmy się o kilkadziesiąt lat i nadal uważamy, że od gotowania jest w związku kobieta?

Po trzecie, nie wiedziałam, że do brania się za dzieci konieczna jest umiejętność gotowania.

My po prostu uprawialiśmy seks ;-)


Zdjęcia: Agnieszka Wanat

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena

Komentarz Julii najlepszy :D

Gosia K.

typowa Julka <3 a z ciekawości, czemu nie chcecie dalej jeździć tym starym? sprzedaliście?

Maja

A czy mogę zapytać jakim wózkiem jeździ teraz Staszek? Moj 2,5 latek jest fanem jeżdżenia wózkiem a mam wrażenie, że z naszego za moment wyrośnie, dlatego zastanawiam się czy warto jeszcze inwestować w nowy wóz a jeśli tak to w jaki.