Co musimy utracić i jak nas ranią słowa rodziców? Czyli co warto czytać jesienią?

Dziś przed Wami kolejna porcja książkowych poleceń! Jak zawsze mam dla Was po 5 propozycji dla niej, dla niego i dla dzieci. Oczywiście, te podziały są czysto umowne, więc czytajcie, co i kiedy chcecie!

A jeśli szukacie więcej inspiracji, to zerknijcie też na zestawienie z Muminkami, psychopatami i III wojną światową oraz na to z miłością, zawiścią, pieniędzmi i Smerfami.

Z takimi książkami nie sposób się nudzić!


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


Cztery tysiące tygodni

Oliver Burkeman

Wydawnictwo Insignis

A gdyby tak przestać próbować robić wszystko?

Brakuje nam czasu. Osaczają nas nieustannie wydłużające się listy spraw do załatwienia i przepełnione skrzynki odbiorcze. Mamy problemy z koncentracją. Towarzyszy nam nerwowy pośpiech i poczucie piętrzących się zaległości. Próbujemy kolejnych metod zwiększania produktywności i stosujemy przeróżne life hacki, dzięki którym rzekomo możemy zoptymalizować swój dzień. Wiele z nich tylko pogarsza sytuację.

Spróbujmy odzyskać wewnętrzny spokój, odpowiadając sobie na pytanie: jak najlepiej wykorzystać ten absurdalnie krótki czas, który został nam dany – czas naszego życia, trwającego średnio cztery tysiące tygodni.

Do kupienia pod tym linkiem


Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają

Joanne Faber i Julie King

Media Rodzina

W znanej i niezwykle cenionej przez rodziców serii książek, ukazuje się kolejny tom poświęcony komunikacji z dziećmi. W teorii wszystko jest jasne, tylko praktyka często rozmija się z teorią. Autorki poradnika – po kilkudziesięciu latach współpracy z rodzicami, nauczycielami, pedagogami – przedstawiają w książce niezbędne narzędzia, jak poradzić sobie z nieuniknionymi konfliktami pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Część pierwsza książki to jak zwykle praktyczne (również rysunkowe) wskazówki, jak zachowywać się w sytuacjach konfliktowych dorosłych z dziećmi, i to począwszy od przedszkolaków, a na nastolatkach skończywszy. W części drugiej autorki poruszają trudne tematy dotyczące komunikacji międzypokoleniowej, o których poruszenie prosili czytelnicy.

Do kupienia pod tym linkiem


To, co musimy utracić

Judith Viorst

Wydawnictwo Zwierciadło

O tym, jak strata, która jest w naszym życiu nieunikniona, wzmacnia nas i zmienia. Viorst w swojej książce dowodzi, że doświadczamy straty już w momencie narodzin, gdy opuszczamy ciało matki, przestając być jej częścią i stopniowo stając się oddzielnym „ja”; gdy uświadamiamy sobie, że nasza władza i możliwości są ograniczone i że musimy ustąpić przed tym, co zakazane i co niemożliwe do spełnienia; gdy musimy zrezygnować z marzeń o idealnych związkach między ludźmi i zastąpić je naszą rzeczywistością więzi niedoskonałych; w drugiej połowie naszego życia, gdy rozumiemy, jak kruche ono jest, i przyjmujemy do wiadomości, że wszystko ma swój kres. Autorka przekonuje, że radzenie sobie z naszymi stratami pomoże nam wzmocnić się emocjonalnie i psychicznie.

Do kupienia pod tym linkiem


To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne

Greg McKeown

MT Biznes

Autor światowego bestsellera „Esencjalista” przedstawia inspirujący poradnik osiągania celów i pokazuje, jak możemy ułatwić sobie wykonywanie właściwych zadań. Wszystko zaczyna się od prostej zasady: Nie wszystko musi być takie trudne.

Czy zdarza ci się mieć poczucie, że biegniesz coraz szybciej, ale nie zbliżasz się do swoich celów? Chcesz dać z siebie więcej, ale brakuje ci energii? Stoisz na krawędzi wypalenia? Wszystko jest o wiele trudniejsze, niż powinno być? Ludzie, którym nieobce są takie odczucia, zwykle są zdyscyplinowani i skoncentrowani. Zaangażowani i zmotywowani. Mimo to są też skrajnie wyczerpani. W rezultacie często pracują dwa razy ciężej niż kiedyś, osiągając zaledwie połowę niegdysiejszych rezultatów.

Jest jednak inny sposób.

Do kupienia pod tym linkiem


Uwięzieni w słowach rodziców

Agnieszka Kozak i Jacek Wasilewski

Wydawnictwo Onepress

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi – istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie (…).

Bo słowa mają moc. Niszczącą lub uzdrawiającą. I tylko od nas ostatecznie zależy, do których się odwołamy.

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


30 modeli mentalnych

Hollins Peter

Wydawnictwo Onepress

Modele mentalne można postrzegać jako szablony, które ułatwiają poprawną interpretację informacji oraz zrozumienie aktualnego kontekstu. Pomagają nam unikać pułapek i uzyskiwać pożądane rezultaty. Warto przyswoić jak najszerszą paletę modeli mentalnych, aby być przygotowanym na wszystko, co tylko się pojawi na naszej drodze. Oczywiście, nie wszystkie modele są równie skuteczne i wszechstronne. Najlepsze są te, które udowodniły już swoją wartość. Zbudowanie osobistej sieci modeli mentalnych bardzo ułatwia funkcjonowanie w świecie. Dzięki tej szczególnej książce zrozumiesz koncepcję modeli mentalnych i dowiesz się, w jaki sposób działają. Przekonasz się, że stanowią coś w rodzaju mapy po bardzo trudnym terenie: pomagają zrozumieć własne położenie oraz zobaczyć drogę do celu.

Do kupienia pod tym linkiem


Dlaczego motywowanie ludzi nie działa…

Susan Fowler

MT Biznes

Susan Fowler, badaczka problemu przywództwa, konsultantka i coach, współautorka jednego z tytułów z serii książek „Jednominutowy Menedżer”, przekonuje nas, abyśmy w końcu przestali próbować motywować ludzi! Nie dość, że jest to frustrujące dla obu stron, to jeszcze po prostu nie działa. Standardowe techniki motywowania innych działają powierzchownie i na krótką metę.

W tej książce Fowler wykorzystuje wnioski płynące z najnowszych badań naukowych i przedstawia sprawdzony model i plan działania, które pomogą liderom poprowadzić swoich ludzi w stronę takiej motywacji, która nie tylko pozwoli im zwiększyć wydajność pracy i zaangażowanie, ale w dodatku zapewni im głębokie poczucie celu i spełnienia.

Do kupienia pod tym linkiem


Kapitalizm interesariuszy

Klaus Schwab i Peter Vanham

Wydawnictwo Onepress

Obecny system gospodarczy opiera się na maksymalizacji krótkookresowych zysków, unikaniu opodatkowania i przerzucaniu niekorzystnych efektów działalności na społeczeństwo. Jego konsekwencją są pogłębiające się nierówności, wzrost zadłużenia, zwiększająca się polaryzacja społeczeństwa i polityki, a także nasilająca się degradacja środowiska. Pandemia COVID-19 udowodniła, że taki system ekonomiczny jest nie do utrzymania. Jego niezrównoważenie i kruchość grożą kolejnymi katastrofami. Konieczne są dalsza ewolucja i przejście z „kapitalizmu akcjonariuszy” do „kapitalizmu interesariuszy”.

Ta książka jest świetnie napisanym, szczerym wyjaśnieniem natury globalnych problemów, ich możliwych przyczyn i konsekwencji.

Do kupienia pod tym linkiem


Slow sex. Uwolnij miłość

Hanna Rydlewska Hanna i Marta Niedźwiecka

Wydawnictwo Agora

Nowe wydanie bestsellerowego poradnika zostało poszerzone o bieżące problemy związane ze zmianami na świecie. Jak zaburzenia psychiczne, tempo życia, izolacja wymuszona pandemią wpływają na seksualność? Jak odkryć naturę własnego pożądania? Jak zdobyć się na akceptację wobec własnych pragnień i wyborów innych ludzi? Czym jest kink, a czym BDSM i jak realizować je bezpiecznie oraz czym się różnią od stereotypów rodem z „Pięćdziesięciu twarzy Greya”?

Dziś, gdy zmagamy się z problemami osobistymi, ekonomicznymi, politycznymi, boimy się przyszłości, a nie potrafimy być „tu i teraz” i tęsknimy za dotykiem, nasze relacje są w kryzysie lub od nich stronimy, slow sex może dostarczyć cennych wskazówek i zainspirować do zmian.

Do kupienia pod tym linkiem


Stoicyzm na każdy dzień roku

Ryan Holiday i Stephen Hanselman

Wydawnictwo Onepress

Wszyscy jesteśmy zabiegani i zestresowani. Wszyscy szukamy rozwiązania naszego codziennego problemu: jak zachować spokój w dynamicznie zmieniającym się świecie? Czasem można pogubić się wśród porad coachów, trenerów nurtów współczesnej psychologii, a tajemnicze mindfulness wciąż jest poza naszym zasięgiem. Z pomocą ruszają nam… stoicy. Antyczni filozofowie, którzy tysiące lat temu odkryli sposób na zachowanie spokoju i życie zgodnie ze swoimi przekonaniami. Słowa Seneki, Marka Aureliusza i Epikteta w zaskakujący sposób pozostały aktualne. Możemy skorzystać z ich doświadczenia i mądrości. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem korporacji, biznesmenem, czy politykiem, rady stoików pomogą Ci dokonywać mądrych wyborów, znaleźć sens życia i poczucie szczęścia.

Do kupienia pod tym linkiem


DZIECI I ICH FAJNE KSIĄŻKI


Być jak Paddington. Książka pełna dobroci

Michael Bond

Znak Emotikon

Dobrze jest być niedźwiadkiem. Zwłaszcza niedźwiadkiem o imieniu Paddington. Ma puchate serce i chowa kanapkę z marmoladą pod kapeluszem. Wie, że na świecie nie ma nic lepszego niż miła pogawędka z przyjacielem przy kubku kakao. To Paddington, ulubiony niedźwiadek wszystkich dzieci.

Dlaczego Paddington wylicza dobre rzeczy przed snem? I czemu wylizuje talerz po obiedzie? Czy do patrzenia na świat w różowych barwach potrzebne są specjalne okulary? Książka pełna dobroci dla wszystkich mających misia w sercu.

Do kupienia pod tym linkiem


Dobranoc, leniwcu

Opracowanie zbiorowe

Harper Collins Polska

„Dobranoc leniwcu” to książeczka w której główny bohater nie chce spać, więc szuka zwierzątek, które będą chciały się z nim pobawić. Niestety jest noc i mała małpka, panda, jaguar i tukan śpią grzecznie wtuleni w rodziców. W końcu zmęczony leniwiec zasypia przy mamie, a gwiazdki mu przyświecają.

„Wieczorynka” to nowa seria świecących książeczek w ramach Akademii Mądrego Dziecka, których celem jest pobudzić zmysł wzroku maluszka. Są one dobrym sposobem na wyciszenie maluszka przed snem, dzięki spokojnej bajeczce o zasypianiu i stonowanym światełkom.

Do kupienia pod tym linkiem


Mały smok i emocji tłok

Delphine Durand

Harper Collins Polska

Zabawna przypowiastka o małym smoku, którego roznoszą emocje. A ponieważ bardzo intensywnie je przeżywa, rezultaty smoczej złości czy radości mogą być czasem bardzo kłopotliwe… Okazuje się jednak, że nawet dorosły smok tego doświadcza… I trzeba tylko znaleźć sposób, aby nagromadzone emocje uwolnić w zdrowy i… bezpieczny sposób.

Taki  wydźwięk treści nie byłby możliwy bez sugestywnej muzyki i oryginalnych odgłosów towarzyszących opowiadanej historii. Poczytaj i posłuchaj, jak mały smok potrafi śmiać się, płakać i hmm… „bawić” z przyjaciółmi na letnim przyjęciu…

Do kupienia pod tym linkiem


Migoczące wróżki 

Sam Taplin

Wydawnictwo Olesiejuk

Czy Migoczące wróżki pomogą jednorożcowi poczuć się bezpieczniej w ciemnościach?

Maluszki będą zachwycone światełkami, które można znaleźć na stronach tej pięknie zilustrowanej książki. Przed nimi magiczna zabawa!

Do kupienia pod tym linkiem


Złapię cię! Tutu i pojazdy

Piotr Karski

Wydawnictwo Dwie Siostry

Poznajcie Tutu – sympatycznego posiadacza czterech łap, wielkich oczu i długiego czarnego ogona. Właśnie rusza w pościg za tajemniczym uciekinierem. Tu nie ma chwili do stracenia – w zwariowanej gonitwie trzeba korzystać z każdej okazji do przesiadki. Z hulajnogi do autobusu, z roweru na kajak, z lotni na samolot, z żaglówki do łodzi podwodnej, z wywrotki na koparkę, z karetki na radiowóz, z pociągu do wyścigówki. Przyda się nawet… rakieta kosmiczna!

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw

W tekście występują linki afiliacyjne

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments