Fajne książki, odc. 12. Co czytają mama, tata i Staś?

Czy każdy może myśleć jak Sherlock Holmes? Jak przeżyć świadome rodzicielstwo? Czy da się wyjść poza schemat i odnieść spektakularny sukces, do tego w każdym wieku? Dlaczego mówi się, że spieprzyliśmy wszystko? I jak u licha wyglądać może osobliwe życie nieboszczyków? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Wam prezentowane tu dzisiaj książki. Nie wszystkie zdążyliśmy już przeczytać, ale wszystkie zasiliły ostatnio naszą biblioteczkę. Jeśli interesuje Was to, co czytamy na bieżąco, to koniecznie dodajcie do obserwowanych moje konto na instagramie – @joannapachla – tam takie ekspresowe recenzje pojawiają się zdecydowanie najszybciej i najczęściej.

A tymczasem przed Wami kolejnych 15 tytułów, po 5 na każdego z naszych domowników. Jeśli jednak to dla Was wciąż za mało, to pod tym linkiem znajdziecie sporo innych wspaniałości!


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców

Daniel J. Siegel i Tina Bryson

Wydawnictwo MUZA S.A.

Bazując na najnowszych odkryciach neurobiologii i własnym zawodowym doświadczeniu, dr Daniel J. Siegel, psychiatra, i dr Tina Payne Bryson, psychoterapeutka, w swojej najnowszej książce zmierzyli się z największym wyzwaniem rodzica, jakim jest dyscyplina. Wychodząc od jej pierwotnej definicji w języku łacińskim (gdzie disciplina oznacza kształcenie), autorzy wyjaśniają, jak przekształcić każdą trudną sytuację w okazję do nauki i rozwoju, w ten sposób przerywając błędne koło przewinień, wymówek i kar.

W ich książce znajdziecie m.in. praktyczne porady, jak konsekwentnie wytyczać jasne i wyraźne granice, jednocześnie okazując dziecku empatię, miłość i szacunek oraz pouczające historie z życia, a także pełne humoru ilustracje, w ciekawy sposób prezentujące zalecenia autorów.

Do kupienia pod tym linkiem


Myśl jak Sherlock Holmes

Maria Konnikova

Wydawnictwo Agora

Jedynym człowiekiem na świecie, na którym wyczyny Sherlocka Holmesa nie robiły większego wrażenia, był on sam. To, co dla nas jest dowodem jego geniuszu, dla niego było efektem pracy nad własnym umysłem. Czy w związku z tym my wszyscy skazani jesteśmy na rolę doktorów Watsonów – zdumionych świadków wyczynów geniusza z Baker Street?

Odpowiedź znajdziesz w książce „Myśl jak Sherlock Holmes”. Łącząc najnowszą wiedzę na temat psychologii człowieka i działania układu nerwowego Maria Konnikova pokazuje, w jaki sposób każdy z nas przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji może wyostrzyć swoją percepcję, pogłębić świadomość i wyćwiczyć szare komórki tak, by nasz umysł stał się potężnym i błyskotliwym narzędziem dedukcji.

Do kupienia pod tym linkiem


Poza schematem Sekrety ludzi sukcesu 

Malcolm Gladwell

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Talent to za mało, żeby odnieść sukces – o tym, czego jeszcze potrzeba, dowiesz się z tej książki. Co decyduje o karierze najlepszych piłkarzy świata? Dlaczego tylko 20% spośród najzdolniejszych uczniów odnosi sukces? Czy warto wstawać przed świtem przez 365 dni w roku?

Malcolm Gladwell bierze pod lupę ludzi sukcesu i szuka odpowiedzi na pytanie, czym różnią się od innych. Dlaczego The Beatles są najsłynniejszym zespołem w dziejach, a Bill Gates jest multimilionerem? Aby poznać ich sekret, przygląda się temu, skąd się wzięli – rodzinom, kulturze, miejscu pochodzenia, dzieciństwu i młodości… Tam udało mu się odnaleźć odpowiedź na pytanie o źródło ich sukcesów – i ujawnić mechanizmy, dzięki którym ty też możesz podbić świat.

Do kupienia pod tym linkiem


Świadome rodzicielstwo. Wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej świadomości 

Daniel J. Siegel i Mary Hartzell

MiND Dariusz Syska

Neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagog Mary Hartzell napisali książkę dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Autorzy pokazują, że dzięki świadomej refleksji nad własną przeszłością można znacząco poprawić swoje relacje z dziećmi. Bezpieczna więź, dostrojona komunikacja, wspólny dialog to fundamenty, które pozwalają przetrwać niejeden konflikt w rodzinie i zapewniają dziecku optymalne warunki rozwoju.

Autorzy przedstawiają, w jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na to, jakimi jesteśmy rodzicami. Pokazują, jak dzięki autorefleksji przezwyciężyć ograniczenia przeszłości, prezentują naukowy punkt widzenia na złożone relację między rodzicami i dziećmi oraz dają do ręki przewodnik do samodzielnej pracy nad własnymi problemami wewnętrznymi.

Do kupienia pod tym linkiem


Z wielką odwagą

Brene Brown

Wydawnictwo Laurum

Na podstawie dwunastu lat pionierskich badań nad związkami międzyludzkimi oraz takimi uczuciami, jak wstyd czy empatia Brené Brown obala kulturowy mit, zgodnie z którym wrażliwość jest słabością, oraz dowodzi, że tak naprawdę jest ona naszą najdokładniejszą miarą odwagi. Doświadczana przez nas na co dzień niepewność, podejmowane ryzyko oraz groźba zranienia naszych uczuć definiują, co to znaczy być wrażliwym lub wykazywać się wielką śmiałością.

Brown wyjaśnia, w jaki sposób wrażliwość stanowi sedno trudnych emocji, takich jak lęk, żal i rozczarowanie, a jednocześnie jest miejscem narodzin miłości, uczucia przynależności, radości, empatii, innowacji i kreatywności. Autorka tłumaczy, że gdy odcinamy się od naszej wrażliwości, dystansujemy się od doświadczeń, które nadają naszemu życiu sens i znaczenie.

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Leonardo da Vinci 

Walter Isaacson

Wydawnictwo Insignis

800 stron, 150 kolorowych ilustracji. Najnowsza książka autora bestsellerów „Steve Jobs” i „Innowatorzy” – pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera (…). Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.

Do kupienia pod tym linkiem


Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Tom Philips

Wydawnictwo Albatros

W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć.

Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show… Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.

Do kupienia pod tym linkiem


Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym 

Daniel Kahneman

Wydawnictwo Media Rodzina

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, psycholog Daniel Kahneman przedstawia mechanizmy ludzkiego rozumowania. W „Pułapkach myślenia” noblista wnikliwie analizuje działanie umysłu. W ciekawy i przystępny, niepozbawiony humoru sposób wyjaśnia czytelnikom, co decyduje o naszym myśleniu. Odkrywa możliwości, a także zagrożenia wynikające z szybkiego myślenia. Radzi, jak wykorzystać potencjał wolnego myślenia, kiedy warto zaufać intuicji, a kiedy nie powinno się tego robić.

Kahneman przedstawia wpływ wolnego i szybkiego myślenia na nasze osądy i wybory. Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych decyzji? Czy można uniknąć pułapek myślenia?

Do kupienia pod tym linkiem


Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków

Mary Roach

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dowiedz się, jak wystrzeliwane z katapulty świnki morskie pomogły zbadać przyczyny katastrof lotniczych, a spadające zwłoki – zaprojektować bezpieczne przednie szyby samochodowe. I dlaczego pacjenci po przeszczepach mają większą ochotę na seks.

Mary Roach w swojej fascynującej książce pokazuje, jak nauka wykorzystuje ludzkie ciała po śmierci. Naukowcy rozczłonkowują je, otwierają, przerabiają, zrzucają z ogromnych wysokości i skazują na czołowe zderzenia ze ścianą. Wszystko po to, żeby rozwijać medycynę sądową, zapewnić bezpieczeństwo podróżujących samochodami i samolotami oraz tworzyć nowe możliwości w dziedzinie chirurgii.

Do kupienia pod tym linkiem


Stranger Things. Ciemność nad miastem

Adam Christopher

Wydawnictwo Poradnia K. 

Boże Narodzenie, Hawkins, 1984. Szeryf Hopper chce spędzić w spokoju pierwsze święta z Jedenastką, lecz jego adoptowana córka ma inne plany. Mimo protestów Hoppera, wyciąga z piwnicy pudło opisane „Nowy Jork” i zaczyna „przesłuchanie”. Jak to się stało, że Hopper wiele lat temu wyjechał z Hawkins? Co oznacza „Wietnam”? Dlaczego nigdy nie wspomina o Nowym Jorku?

I choć Hopper wolałby zmierzyć się ze stadem wściekłych demogorgonów niż mówić o swojej przeszłości, wie, że nie może dłużej zaprzeczać prawdzie. Tak zaczyna się opowieść o incydencie w Nowym Jorku – ostatnim wielkim śledztwie, nim wszystko się zmieniło…

Do kupienia pod tym linkiem


STAŚ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Pomelo i kolory

Ramona Badescu

Wydawnictwo Zakamarki

Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, tym razem bierze na warsztat kolory i bawi się w skojarzenia. Niektóre przewidywalne, niektóre zaskakujące. Niebanalny tekst i pomysłowe ilustracje sprawiają, że całość jest intelektualno-estetyczną rozrywką tak dla trzylatka, jak i dla jego starszego rodzeństwa, rodziców czy dziadków.

A jeśli ktoś jeszcze nie wie, kim jest Pomelo, niech koniecznie sięgnie po książki: „Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem”, „Pomelo jest zakochany”, „Pomelo śni” i  „Pomelo się zastanawia”.

Do kupienia pod tym linkiem


Reksio. Cztery pory roku

Anna Sójka

Wydawnictwo Papilon

Poznajcie Reksia i innych mieszkańców podwórka. Kartonowa książka o ulubionym psie z łatką – sztywne strony, mnóstwo zwierząt i przyjazna historia idealnie sprawdzą się do czytania i oglądania przez najmłodszych czytelników.

Sympatyczny piesek z łatką stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w codziennym wspólnym czytaniu i poznawaniu mowy. W książce znajdziecie: wyrazy dźwiękonaśladowcze, zabawy ćwicząca spostrzegawczość oraz prostą i przyjazną historię o zwierzętach, mieszkańcach podwórka.

Do kupienia pod tym linkiem


Snów kolorowych, placu budowy

Sherri Rinker Duskey

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książeczka na dobranoc, którą pokochały dzieci na całym świecie! Ogromne maszyny z placu budowy przez cały dzień woziły, podnosiły, mieszały i przerzucały. Okropnie się zmęczyły… A przecież nawet najwięksi twardziele mają ochotę zgasić wieczorem światła i wyłączyć silnik. Dźwig zasypia z pluszowym misiem, wywrotka pochrapuje, betoniarka przykrywa się kołderką…

Ta niezwykła kołysanka utuli do snu każdego małego kierownika i kierowniczkę budowy.

Do kupienia pod tym linkiem


Wydaje mi się, że widziałem lwa

Lydia Nicholas

Wydawnictwo Mamania

Książka dla najmłodszych czytelników, wspierająca spostrzegawczość i rozwój małej motoryki.

Gdzieś tu ukrył się lew. Czy jest w samochodzie? A może jedzie pociągiem? Podnieś i przesuń ruchome elementy tej książki, aby sprawdzić, gdzie się schował.

Do kupienia pod tym linkiem


Wydaje mi się, że widziałem niedźwiedzia

Lydia Nicholas

Wydawnictwo Mamania

Książka dla najmłodszych czytelników, wspierająca spostrzegawczość i rozwój małej motoryki.

Gdzieś tu ukrył się niedźwiedź. Czy jest w samochodzie? A może jedzie pociągiem? Podnieś i przesuń ruchome elementy tej książki, aby sprawdzić, gdzie się schował.

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona

Że Stasiem bym się literacko dogadała :)