Nie jestem z innej bajki. Niezwykła wystawa zdjęć dzieci z zespołem Downa

Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Mały Książę czy Pinokio. To tylko kilka z bajkowych postaci, w jakie wcieliły się dzieci z zespołem Downa. Kampanię przygotowała poznańska Fundacja Strefa Integracji w jednym, prostym celu: aby pokazać, że dzieci te nie są z innej bajki. Że nie należy traktować ich w lekceważący czy niesprawiedliwy sposób. Wykluczać ze społeczeństwa, odmawiać im prawa do normalnego życia, nauki, zabawy. A tak, niestety, często się u nas dzieje.

– Jako społeczeństwo mamy rosnący problem z akceptacją inności. Wolimy o niej nie wiedzieć, udawać, że jej nie ma. Tymczasem, gdy zbliżymy się do inności, otworzymy się na nią i pozwolimy sobie ją poznać, okaże się, że nie jest ona ani straszna, ani aż tak bardzo inna. Bo w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy #bardziejpodobniniżróżni. I o tym właśnie jest projekt #NieJestemZinnejBajki. Chcemy nim pokazać, że osoby z zespołem Downa są i chcą być wśród nas. Że należą do naszego świata. Że wierzymy w różnorodne, szczęśliwe społeczeństwo, w którym każdy może odnaleźć swoje miejsce – tłumaczą twórcy wystawy.

NIE JESTEM Z INNEJ BAJKI. I TY TEŻ NIE JESTEŚ

Autorką zdjęć jest Monika Klapiszewska z pracowni fotograficznej Piegowate Kadry. To przed jej obiektywem stanęło dziewięcioro dzieci z zespołem Downa. Wspólnie stworzyli dziewięć obrazów, z których każdy przedstawia dziecko w innej, baśniowej krainie. A są tutaj: Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Pinokio, Dobosz, Mały Książę, Kopciuszek, Jaś, Królewna Śnieżka, Księżniczka na ziarnku grochu i Rybak.

Jak tłumaczy Olga Kierstan z Fundacji Strefa Integracji, pomysł na projekt zrodził się podczas spaceru z jej córką, która także ma zespół Downa. Kiedy pojawił się obok nich pies husky, Monika, która jest jej przyjaciółką, zrobiła zdjęcie. A że przypominało scenerią świat z Czerwonego Kapturka, wspólnie postanowiły, że zorganizują w podobnym klimacie całą akcję.

Efekty ich współpracy zobaczycie niżej na zdjęciach, a także stacjonarnie na wystawie w Poznaniu. To tam, na Starym Rynku, zdjęcia powiszą jeszcze do 15 września. Projekt powstał w ramach projektu Centrum Warte Poznania, finansowanego przez tamtejszy Urząd Miasta.


„NIE JESTEM Z INNEJ BAJKI” – ZOBACZCIE TE ZDJĘCIA: 

nie jestem z innej bajki nie jestem z innej bajki nie jestem z innej bajki nie jestem z innej bajki nie jestem z innej bajki nie jestem z innej bajki nie jestem z innej bajkinie jestem z innej bajkinie jestem z innej bajki

Zdjęcia: Piegowate Kadry

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments