Podano do łóżka #195: Boskie Matki i dowody na to, że Polska to chory kraj

W dzisiejszym odcinku cyklu przeczytacie o Boskich Matkach, mutyzmie wybiórczym, kryzysie wieku średniego i zbiórce dla okradzionej pani Ewy. Dowiecie się też, dlaczego Polska to chory kraj, co realnie oznacza podniesienie płacy minimalnej, jaka kurtka zrobiła ostatnio furorę na naszym Instagramie i jak pewien ginekolog skrzywdził swoją pacjentkę. Zobaczycie też zwiastun filmu z Jasonem Momoą, niezwykłą drukarnię, mój profil na Instagramie i ważne wystąpienie na temat depresji. A zatem – uważnego czytania wszystkim!


Linki, w które warto kliknąć:

 Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać na swojej drodze dziecko, które nie mówi w pewnych sytuacjach, kiedy mówienie jest od niego oczekiwane? A może Twoje własne dziecko w przedszkolu lub szkole określane jest jako nieśmiałe, ciche i zalęknione. Nie rozmawia z paniami i rówieśnikami, a Ty słyszysz, żeby jeszcze dać mu czas i że z tego wyrośnie. A może dziwi Cię to, że ktoś tak w ogóle uważa, bo przecież w domu Twojemu dziecku nie zamyka się buzia? To może być sygnał, że ma mutyzm wybiórczy. Więcej opowiada o nim Wiola Wołoszyn, znana też jako Matka Wariatka.


 6 października to Dzień Boskich Matek, kobiet, u których w ciąży i do roku po porodzie zostaje zdiagnozowana choroba nowotworowa. – Przez 3 lata trwania Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” zgłosiło się do nas ponad 140 kobiet. Chorowały praktycznie na każdy rodzaj nowotworu. To, co zwróciło naszą uwagę to wysoka i szybko rosnąca zarazem liczba diagnoz raka piersi. W tej chwili stanowi on aż 60% wszystkich nowotworów wśród naszych Podopiecznych. Z przeprowadzonych wywiadów wynikało, że kobiety zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak: guzki, obrzęki, zaczerwienienia skóry piersi, ale albo same, albo przez lekarzy były uspakajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie naturalnie miną – opowiada Marta Ozimek-Kędzior. Więcej o inicjatywie oraz o Fundacji Rak’n’Roll przeczytacie pod tym linkiem. Warto, bo każdą z nas może spotkać to samo.


 Kupowanie ferrari testarossy i wszelkie próby powrotu do tego, jak się miało 17 lat, nie są wtedy dobrą reakcją, bo to próby utrzymania ego na tronie, co dla organizmu może się okazać szkodliwe. Bo człowiek już nie ma narzędzi, również biologicznie, żeby mieć znów 17 lat. Czyli wysokieobcasy.pl i rozmowa z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim na temat słynnego już kryzysu wieku średniego.


 180 plakatów w 180 miastach, bezpośredni przekaz i mocne hasło – „Polska to chory kraj”. I trudno się z tą lekarską diagnozą nie zgodzić, kiedy pacjenci umierają w kolejkach i na SOR-ach. Nie ma komu leczyć. Kolejne oddziały w szpitalach są zamykane. Okręgowa Izba Lekarska tuż przed wyborami ogłasza „Narodowy Kryzys Zdrowia”, a wspierające ją związki zawodowe lekarzy uruchamiają akcje protestacyjne. Więcej na łamach serwisu money.pl.


 Mama Sary nie wiedziała, że spodziewa się dziecka, choć była pod stałą opieką ginekologa. Ten leczył ją na endometriozę – obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy – i powiedział, że już przekwitła. Z dokumentacji medycznej wynika, że podczas ciąży lekarz badał ją cztery razy. Ostatni raz trzy dni przed porodem. I nic nie odkrył. Nagle potem pacjentka dowiedziała się, że była w 25. tygodniu i tego samego dnia urodziła. Niemożliwe? A jednak. Całą historię przeczytacie na poznan.wyborcza.pl.


 Ponieważ Staśkowa kurtka robi na Instagramie furorę, to wrzucam Wam na nią namiary. To Reima, a konkretnie – kurtka przejściowa Reimatec Tontti, która – uwaga – obecnie jest przeceniona. Jest super leciutka, wodoodporna i wiatroszczelna, a zwinięta zmieści się w każdym, nawet dziecięcym plecaku. Idealna na wczesną jesień, a do tego absolutnie piękna w tej swojej mocnej zieleni i z motywem w domki. Do kupienia pod tym linkiem, ale spieszcie się, bo zostały ostatnie rozmiary!


 Ponad 540 tys. zł w ciągu niespełna dwóch dni wpłacili internauci na rzecz 99-letniej Ewy Bebek z Bielska-Białej, która została okradziona kilka dni wcześniej. Złodzieje zabrali z jej mieszkania ok. 4 tys. zł, które były oszczędnościami jej życia. Czyli zbiórka dla pani Ewy po raz kolejny przywraca wiarę w ludzi. Więcej w serwisie wirtualnemedia.pl.


Nieustannie zapraszam Was też do śledzenia naszego konta na Instagramie:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez wyrwanezkontekstu.pl (@joannapachla)


 Wyższa płaca minimalna to koszt głównie dla pracodawcy i dochód głównie dla rządu. A więc: politycy składają obietnice na cudzy rachunek. Jak zachowają się pracodawcy, gdy zmusi się ich, by więcej płacili najmniej zarabiającym pracownikom, niż wynika to z ich wydajności i relacji popytu oraz podaży na rynku? Może ograniczą własne zyski, może będą mniej płacić tym dziś lepiej zarabiającym, może zmniejszą zatrudnienie (lub zaczną zatrudniać „na lewo”), a może podwyższą ceny za swoje usługi. Niektóre z tych opcji wcale nie są dla nas dobre. Czyli Maciej Samcik z bloga Subiektywnie o finansach i mocny, bolesny tekst o tym, co tak naprawdę stoi za obietnicami wyborczymi.


 Depresja to podstępny gracz. Kidnaper bez twarzy, który drobnymi kroczkami acz metodycznie i wyjątkowo skutecznie uprowadza Twoje dziecko z Waszego życia. Trwa to długo, nawet kilka lat. Jeśli w porę się nie zorientujesz, stracisz dziecko bezpowrotnie. Depresja nie jest gorszym nastrojem, permanentnym fochem czy buntem nastolatka wobec rodziców. Nie można się wziąć w garść. Depresja jest chorobą i wymaga leczenia. Równocześnie jest tematem tabu i rodzi wykluczenie. Aby ją leczyć należy mówić o niej głośno i odważnie. Czyli Rafał Szymański na TEDxWarsaw z ważnym, potrzebnym wystąpieniem.


 Przy wrocławskim Centrum Logistyki E-Commerce Amazonu działa… drukarnia. Wiem, brzmi niezbyt emocjonująco, ale to właśnie drukarnie takie jak ta we Wrocławiu zrewolucjonizowały rynek książki na świecie i kompletnie zmieniły zasady gry dla wydawców, oraz ułatwiły życie czytelnikom w sposób uprzednio nieosiągalny. To drukarnia, która tworzy książki na życzenie. Brzmi niesamowicie? A jednak. Więcej o drukarni Make on Demand w serwisie spidersweb.pl.


 Apple zaprezentowało pierwszy zwiastun serialu „See” z Jasonem Momoą w roli głównej. Jest Momoa, jest moc, sami zobaczcie:


Zdjęcie główne: Photo by Briana Tozour on Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments