Podano do łóżka #92: Huśtawka na książki i koc do przytulania

W dzisiejszym odcinku cyklu przeczytacie o ciepłych drożdżówkach, brakujących emotikonach i kocu, który przytula śpiącego. Będzie też rozmowa na temat ludzi z autyzmem, rozczulający tekst o mamie i szlachetny gest Dominiki i Sebastiana Kulczyków. Ponadto dowiecie się, co jeść zamiast słodyczy, na czym polega polski horror i jak zrobić własną huśtawkę na książki. Zobaczycie w końcu niezwykłe, pastelowe fotografie, zwiastun nowego sezonu popularnego serialu oraz świetną, choć dość kontrowersyjną reklamę. Miłego czytania wszystkim! 


Linki, w które warto kliknąć:

 Wyszłam z księgarni obejmując nowy stosik wyrzutów sumienia. Było już ciemno, ale jeszcze ciepło. Jeden z tych pierwszych wiosennych wieczorów, kiedy wszystko już załatwione, ale nie chcesz wracać do domu. Tanecznym krokiem ruszyłam w stronę Kazimierza. Kwadrans później, na Meiselsa, kupowałam już szczęście na sztuki. Zawinięte w torebkę z szarego papieru, wyglądało jak zwykle – całkiem niepozornie. Czyli Marysia Organ i jej nowe pierwiastki – tym razem pod tytułem „Zatrzymaj się”.


 Tłumaczę sobie, że wszystko jest po coś. W ciąży marzyłam o idealnym życiu. Rodzic nie zastanawia się, czy jego dziecko otrzyma Nagrodę Nobla, raczej: z jakiej dziedziny. Kiedy w szpitalu słyszałam, że „To warzywo. Lepiej, żeby umarł”, nagle zobaczyłam osoby niepełnosprawne. Nie widziałam tych ludzi wcześniej. Owszem, miałam na studiach kolegę z porażeniem mózgowym, ale to zawsze było gdzieś obok. A niedawno dotarło do mnie, że w Polsce nie ma dorosłych autystów. Dostają dowód osobisty i znikają. Czyli Konrad Kruczkowski z bloga Halo Ziemia w rozmowie z Olą Ciechomską-Smereczyńską, prezes Fundacji Ergo Sum i współzałożycielką klubokawiarni Życie Jest Fajne, w której pracują dorośli autyści.


 Niedobór snu wpływa nie tylko na nasze ciało, ale także na psychikę, stajemy się bardziej markotni, a nasza zdolność skupienia i zapamiętywania drastycznie spada. Z myślą o osobach, które mają problemy z zaśnięciem powstał terapeutyczny koc Gravity. Taki, który przytula śpiącego, zmniejszając stres i lecząc bezsenność. Więcej na łamach serwisu F5.


 Nie przypominam Jej, kiedy przypalam żelazkiem ulubioną sukienkę. Bo się spieszyłam, bo ktoś inny, kto prasował przede mną, źle nastawił żelazko, albo to wina materiału. Moja Mama umie wtedy przypomnieć, że sama własnymi rękami przypaliłam moją ulubioną sukienkę, sama nastawiłam żelazko i sama nie obróciłam materiału na drugą stronę. Wkurzam się w takich chwilach ogromnie. Bo czemu moja Mama jest po stronie żelazka i spódnicy, a nie swojego rodzonego, na dodatek pierworodnego dziecka? Ale potem przypominam sobie, że świat też nie będzie zawsze po mojej stronie, zwłaszcza, jeśli będę dokonywać złych wyborów. A błędy się zdarzają, po prostu nie warto rozpamiętywać porażek. Czyli Ania Piwowarczyk z bloga Mały Blond i tekst pt. „Mamo, jak to zrobiłaś”?


 Kiedy co rano scrolluję fejsa – taka współczesna wersja porannej prasówki – czegoś mi brak. Kiedy komentuję rzeczywistość w dysputach na messengerze, czegoś mi brak. Bo wiecie, gdy tak czytam codziennie dostarczane mi wiadomości, nie lubię ich wcale, nie kocham, nie smucą mnie, nie śmieszą, ani nie wywołują efektu Wrrr. Najczęściej mam ochotę walić się z liścia w łeb, albo nawet tym łbem walić w ścianę. Gdzie jesteś emotikono facepalmu? Gdzie jesteś obrazku walenia głową w mur? Świat was potrzebuje. To wy potraficie go najlepiej opisać. Czyli Ada z bloga Rzeczovnik i tekst pt. „Całe życie na facepalmie, czyli mów do mnie emotikoną”.


 Lubicie niecodzienne podejście do fotografii? Jeśli tak, koniecznie sprawdźcie, co na Instagramie wyprawia Jimmy Marble – dyrektor kreatywny, fotograf i projektant, mieszkający w Los Angeles. Na jego profilu jest po prostu pięknie!


 Jesteśmy społeczeństwem w kryzysie i te różne neozabobony są tego przejawem. Odreagowujemy nimi różne gwałtowne przemiany. Na przykład emancypacja kobiet, wzrost ich siły politycznej, ekonomicznej – powodują, że bardzo wprost, zwłaszcza w narracji narodowo-katolickiej, powraca określenie „czarownice”. Zrobiło na mnie duże wrażenie też to, co napisała prof. Maria Janion w liście podczas Kongresu Kultury: że to, co się teraz dzieje, to jest powrót do jakichś naszych mrocznych narodowych figur, wykopywania trupów, rozrywania ciał, kultu śmierci, wojny. Na ulicach uderza liczba młodych mężczyzn w strojach paramilitarnych – tak jak gdyby brali udział w jakiejś fantomowej wojnie, wykonywali gesty walki. Może nasze społeczeństwo jest uzależnione od wojny, której stosunkowo dawno nie było. Czyli Dorota Masłowska i Justyna Sobolewska w rozmowie o tym, że Polska jest horrorem podszyta.


 W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Wam co jem, kiedy nachodzi mnie chęć na słodycze, ale akurat nie mam czasu lub ochoty na pieczenie brownie czy lepienie słodkich kulek. Jak radzić sobie z ochotą na słodycze? Poniższe propozycje to doskonałe zamienniki deserów w wersji fit, ale też klasycznych słodyczy. Czyli Agata Puk i jej 12 pysznych propozycji.


 Jak się robi dobre reklamy? Na przykład tak. Brawa dla BMW za pomysł i odwagę:


 Co będziemy dziś robić? Będziemy szyć booksling, czyli huśtawkę dla książek! Wynalazek, który mam w domu już od dobrych dwóch lat, i niezmiennie uważam go za jedno z fajniejszych DIY, jakie udało mi się zrobić. Booksling to po prostu nieco inna półka na książki. Półka pojemna (nasza unosi do 30 lektur), nadająca się do prania, przyjemna w użyciu, lubiana przez dzieci, a do tego – co ważne dla młodych czytelników – eksponująca fronty przechowywanych na niej pozycji. Czyli Kasia Sojka z bloga Piąty pokój i instrukcja robienia huśtawki na książki.


 Decyzja Dominiki i Sebastiana Kulczyka to przełomowy moment – nigdy wcześniej w Polsce osoba prywatna nie przekazała tak dużej puli pieniędzy na pomoc potrzebującym. Najbogatsza Polka o przekazaniu rekordowej kwoty na cele charytatywne poinformowała podczas gali 25-lecia Polskiej Rady Biznesu, jednocześnie wzywając zamożnych Polaków do dzielenia się swoim majątkiem z potrzebującymi. Czyli Forbes i przełomowa kwota 100 mln zł, która pomoże najbardziej potrzebującym.


 Od 22 maja na antenie HBO można już oglądać najnowsze odcinki kultowego serialu „Twin Peaks”. Wstyd się przyznać, ale do nadrobienia mam nawet te stare…


foto główne: Kalu Ci/unsplash.com
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Beata Redzimska

Asiu, jak Ty wyszukujesz te wszystkie zabojcze Instagramy? Ten z zolta linia na sukience po prostu wymiata. Pozdrawiam serdecznie Beata