Mariusz, bój się Boga! Czyli czemu Pudzian nie może śmiać się z gwałtu?

Widzieliście już to hasło? „Jeżeli seks bez zgody żony to gwałt, to zakupy bez zgody męża to rabunek”? No, fajny ten żart. Taki nie za śmieszny. Ani nie za mądry. I jeszcze pół biedy, jak śmieszki z niego urządza sobie jeden Seba z drugim, bo jeśli mają na kogokolwiek jakikolwiek wpływ, to pewnie na kolegów spod monopola, a i to taki, wywierany siłą. Mariusz Pudzianowski natomiast to osoba publiczna. Sportowiec. Strongman. Autorytet. I – co gorsza – dziś także już celebryta.

Dlaczego co gorsza? Bo bycie osobą publiczną wiąże się niekiedy z publicznym zabieraniem głosu. I wtedy dobrze wziąć pod uwagę nie tylko to, co chce się powiedzieć, ale też to, co można powiedzieć, aby nikomu nie wyrządzić tym krzywdy. Jest w końcu coś takiego jak odpowiedzialność za słowo, jest w końcu zwyczajna, ludzka przyzwoitość. I to ona zabrania nam żartowania chociażby z gwałtu, bo poza tym, że to czyn karalny, to jeszcze jedna z najbardziej okrutnych i obrzydliwych krzywd, jakie można wyrządzić drugiemu człowiekowi.

Co natomiast swoim wpisem na Facebooku pokazał Pudzian? Że istnieje kontekst, w którym gwałt jest zabawny. Oraz że można się z niego pośmiać. Że to taki sam temat to żartów, jak każdy inny. No więc: sorry, Mariusz. To jest jedna z tych granic, których się nie przekracza. Sama jestem fanką czarnego humoru, który – jak te nieszczepione dzieci – nigdy się nie zestarzeje. Ale znajmy, kurwa, granicę. Jeśli nie śmieszyłoby Cię zgwałcenie Twojej własnej matki, partnerki, siostry czy córki, to niech nie śmieszy Cię też gwałt sam w sobie. Bo to nie jest hasło-wydmuszka. To nie jest jakaś abstrakcja. To jest coś, co naprawdę się kobietom – i nie tylko – regularnie na świecie przydarza.


MARIUSZ MÓWI, SEBA NAŚLADUJE

Żeby nie było – do wczoraj nie miałam nic przeciwko Pudzianowi. Ba, nadal jestem pełna podziwu dla jego osiągnięć i samozaparcia, które go do nich doprowadziło. Serio, zostać strongmanem, to nie byle co. I dlatego widziałabym to tak, że wychodzi taki Mariusz – idol nastolatków, ale też dużo starszych chłopaków – i mówi: „Panowie, sprawa jest prosta: kobiet się nie gwałci, a z gwałtów się nie żartuje”. Bo ten Mariusz naprawdę ma na nich wpływ. Naprawdę to, co mówi, to dla niektórych świętość. I jestem pewna, że stając po stronie kobiet, zyskałby jeszcze większą sympatię i jeszcze większy szacunek. No ale po co. Po co być rozsądnym i odpowiedzialnym mężczyzną, stającym po stronie kobiet, skoro można pozostać Januszem. Sorry, Mariuszem.

Takim, wiecie. Silnym. Z mięśniami. Co to idzie po swoje po trupach i niekoniecznie się odnajduje w empatii. A szkoda. Szkoda, bo ja naprawdę szczerze wierzyłam, że tacy faceci mogą zmieniać świat. Że jak już osiągnęli w życiu tak dużo, to pomyślą: „ok, to teraz zrobię coś dobrego”. Przecież gdyby taki Seba jeden z drugim, podśmiewający się z przemocy domowej, dostał po łbie od Pudziana, to może by się czegoś w życiu nauczył. A tak? Tak ich idol utwierdza ich w przekonaniu, że mężczyźnie – zwłaszcza w małżeństwie – seks się zwyczajnie należy i nie istnieje coś takiego, jak małżeński gwałt.


GWAŁT MAŁŻEŃSKI: ISTNIEJE CZY NIE?

Niestety, to pytanie wciąż pada, choć jest głupie jak pytanie o to, czy da się wciągnąć arbuza przez dziurkę w nosie. Dla wszystkich odpowiedź powinna być przecież oczywista i nie mam pojęcia, jak to możliwe, że nie jest. Otóż tak, gwałt małżeński istnieje. Każde wymuszenie na drugim człowieku seksu bądź innej czynności seksualnej to jest gwałt. Nieważne, czy tych ludzi łączy przysięga małżeńska, czy klatka w bloku, czy kredyt na 30 lat. Gwałtu nic nie usprawiedliwia. Nie ma takich okoliczności, które z czynu karalnego robiłyby czyn niekaralny. Serio. Jeśli gwałcisz żonę, to jesteś takim samym łajdakiem, jak ten, który zgwałciłby Ci matkę w parku. Wtedy też byś się dobrze bawił? Jej też powiedziałbyś: „te, matkie, ale to było ciutkę śmieszne, c’nie”? No nie sądzę.

Dlatego chciałabym wszystkim dziś tu przypomnieć, że za gwałt – także małżeński – idzie się do więzienia. Zgodnie z artykułem 197 § 1 Kodeksu karnego, kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Dlatego nieważne, czy gwałcisz obcą osobę, własną żonę czy może wujka Franciszka. Natomiast żartowanie z gwałtu, jakiekolwiek ośmieszanie go w przestrzeni publicznej czy żartowanie z niego ma fatalne konsekwencje – pokazuje, że to nic strasznego. Odziera go z okrucieństwa, oswaja. Słowa Pudziana – choć wierzę, że nie takie były intencje – pokazują, że jest u nas przyzwolenie na małżeński gwałt. A na tym wcale nie koniec.


MARIUSZ PUDZIANOWSKI OBRAŻA PO RAZ DRUGI

Ten żart ma jeszcze jeden fatalny przekaz. Utrwala bowiem stereotyp o tym, jakoby kobiety wciąż były pozbawione swoich pieniędzy i żerowały na portfelu swojego partnera. Sorry, Pudzian, po raz drugi, ale może przegapiłeś, że na licznik wskoczył nam 2019 rok. Kobiety zarabiają i to niejednokrotnie lepiej od swoich partnerów. Nie pytają ich o zgodę ani przed wyjściem na zakupy, ani przed wyjściem do kina, ani w ogóle przed żadnym wyjściem z domu. Ba, płacą nawet za siebie i to swoją własną kartą! Serio. Poczytaj o tym. Wszyscy poczytajcie.

Bo kobiety – także w Polsce – mają się dziś znakomicie. Może przegapiliście, ale studiują, pracują, prowadzą własne firmy, odnoszą sukcesy i mają w poważaniu skończonych frajerów. A jeśli wiążą się z mężczyznami, to takimi, którzy dawno już opuścili swoje pole bawełny i skumali, że wartościowa kobieta to kobieta niezależna – także finansowo. I żadnego wrażenia nie robi na niej wymachiwanie kartą do bankomatu przed nosem. Powiem więcej – w normalnym, zdrowym związku, jedna strona pyta drugą co najwyżej o zdanie, a nie o zgodę. Era białych panów szczęśliwie jest już za nami.


NIE WIESZ, JAK PRZEPROSIĆ? ZASŁANIAJ SIĘ DYSTANSEM 

Oczywiście, Mariusz Pudzianowski po tym popisie mógł zrobić wiele. Widział, jaka fala krytyki się na niego wylała, dowiedział się od setek osób, co w jego poście było bezdyskusyjnie złe, więc mógł wziąć to na klatę i zwyczajnie przeprosić. I nawet nie, że elaboraty, wielkie bicie się w pierś i inne takie, już nawet nie o to chodzi. Wystarczyłoby zwykłe: „macie rację, to było nie fair”. Albo: „sorry, to nie było śmieszne”. Albo: „nie chciałem źle”. Mógł w końcu ten post usunąć. A co zrobił zamiast tego? Edytował go i dodał zdanie: „trochę dystansu z żartem”.

Nooo, nie. Tego typu żarty przyczyniają się do normalizacji takich zjawisk w przestrzeni publicznej. Utrwalają szkodliwy stereotyp kobiety zależnej finansowo i bagatelizują problem gwałtu małżeńskiego, który jest dramatem setek kobiet w tym kraju. Nie, Mariusz. Dystans nie ma tu nic do rzeczy. Zamiast niego, polecam sięgnąć po odrobinę przyzwoitości. Kultury. Pokory. Albo – zwyczajnie – rozsądku. Bo śmiać się można z wielu rzeczy, ale nie ze wszystkich powinno. Żarty z przemocy – także seksualnej – nie są śmieszne. Zwłaszcza w obecnych warunkach, kiedy wciąż wiele ofiar boi się lub wstydzi zgłaszać na policję. Kiedy tyle mówi się o kulturze gwałtu, o odpowiedzialności nie tylko za czyny, ale także za słowa. Właśnie dziś potrzebujemy ludzi z autorytetem, którzy wykorzystają swój głos, by powiedzieć: „kurwa, dość”.

Szkoda, że nie tym razem, bo akurat kto jak kto, ale Mariusz Pudzianowski niejednemu damskiemu bokserowi mógłby przemówić do rozsądku. Niejednemu Sebixowi mógłby pokazać, że z czego, jak z czego, ale że z gwałtu nie należy się śmiać. I być kojarzonym jako ten gość, który poza byciem strongmanem stawał po stronie kobiet. A tak? Dalej będzie strongmanem, który tańczył w TVN-ie w roli Shreka, z zielonymi czułkami na głowie.


fot. Artur Andrzej/Wikimedia/CC 3.0, po prawej: zrzut ekranu
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nel

Czarny humor czarnym humorem – jeśli go to bawi, mógł to zachować dla siebie, lub dla wianuszka osób które zna i które rzeczywiście to rozbawi (o ile takowe istnieją). Ale jak tak patrzę na to co napisał, to w sumie się nie dziwię, że nic nie wiemy o jego ewentualnych byłych/obecnych partnerkach.