Do kawy#8: Kim są ozempic babies? Jak żyją kurierzy? I skąd ten szał na Thermomixa?

Czy słynny już Ozempic ma jakieś skutki uboczne? Czy Gabby Petito musiała zginąć? Co dalej z polską psychiatrią, której stan już w tym momencie jest opłakany? Jak wyglądała w końcu premiera nowego Thermomixa i na co warto wydać swoje pieniądze? I gdzie oddać 1,5 proc. podatku, aby to miało sens? O tym i innych, ciekawych rzeczach, przeczytacie w dzisiejszym wpisie. Rozgośćcie się!


Linki, w które warto kliknąć:


✓  Większość osób przychodzi już zdecydowana na to leczenie, oczywiście pytając o różne aspekty ich stosowania. To zazwyczaj osoby, które chorują na otyłość od kiedy pamiętają, już naprawdę próbowały wszystkiego, wielokrotnie redukowały masę ciała, a zaraz znowu tyły, i stoją przed wyborem: leki albo operacja bariatryczna. Leki w porównaniu do bariatrii są mało inwazyjne. Niektóre pacjentki boją się też oceny. Nadal nie każdy rozumie, że otyłość to skomplikowana choroba, zwracając uwagę tylko na jej aspekt wizualny. A choroby się leczy. Nikt jakoś nie kwestionuje tego, że osoba z cukrzycą przyjmuje insulinę, i nie mówi jej, że to droga na skróty i wystarczy się po prostu ogarnąć. Czyli „Wysokie Obcasy” i bardzo ciekawy wywiad na temat farmakologicznego leczenia otyłości. Całość przeczytacie pod tym pod tym linkiem.


✓  Z zebranych danych wynika, że co 4. Polak co najmniej raz w ciągu swojego życia przeżywa lub przeżywał kryzys zdrowia psychicznego (a zatem problem potencjalnie dotyka ponad 8 mln obywateli!). Niestety pacjenci w naszym kraju wciąż mierzą się z niskim finansowaniem wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego, brakami kadrowymi oraz niską świadomością na temat zdrowia psychicznego. Czyli Fundacja Pomagam.pl wraz z Uniwersytetem SWPS publikują raport pod tytułem: „Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”. Ważna i potrzebna rzecz, do pobrania pod tym linkiem.


– L4? Jest dla zarządu, dla kurierów jest paracetamol – uśmiecha się gorzko Karol, parafrazując słynnego mema. Jest sobota, 5.30 rano. Stoimy w sortowni paczek przy automacie z kawą,. Karol mówi, że jak ma dobry dzień, to rano zje śniadanie. Jak zły, to tylko kawy się napije. Dziś ma zły, bo od tygodnia boli go głowa, ale nie idzie do lekarza. Jak wyjdzie jakiś wirus, będzie musiał zostać w domu. A w tej branży, jak nie pracujesz, to nie zarabiasz. Dlatego kawą popija paracetamol. Czyli „Duży Format” i tekst pt. „Kurier: Przez 20 lat pracy nikt mnie w firmie nie poprosił, żebym dmuchnął w alkomat”. Całość dostępna pod tym linkiem.


✓  Premiera Thermomixa TM7 odbyła się z wielką pompą. Podczas prezentacji urządzenia nie zabrakło tańców, uczestnicy odśpiewali też przebój Eltona Johna „Can you feel the love tonight”. Choć nowy model wejdzie do sprzedaży dopiero w kwietniu, już teraz jest na niego wielu chętnych. Marka nie potrzebuje wielkich kampanii reklamowych, by sprzedać produkt. Zdaniem ekspertów jest tak dlatego, że to nie chodzi o sprzęt do gotowania, ale o przynależność do pewnej społeczności. Czyli kobieta.onet.pl i tekst pt. „Klasa średnia doczekała się. Nowa wersja gadżetu dla zamożnych”. No mnie osobiście zadziwia, że wokół Thermomixa od tylu lat toczy się już internetowa wojna. Rozumiem, że można lubić, można nie lubić, ale to już lekka przesada.


✓  Zalando, europejski gigant e-commerce, skrócił czas na zwrot towarów ze 100 do 30 dni. Zara, globalna marka odzieżowa, zrezygnowała z darmowych zwrotów. Te decyzje wywołały burzę w e-handlu i stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe standardy. Czy to początek nowego trendu, który zrewolucjonizuje rynek? Jakie konsekwencje poniosą sklepy internetowe, a jakie konsumenci? Czy darmowe zwroty staną się reliktem przeszłości? Czyli portal Nowy Marketing i ciekawy tekst na temat zmiany polityki zwrotów w wielkich i znanych nam chyba wszystkim sklepach. Całość dostępna pod tym linkiem.


✓  Jeżeli tak jak ja kochacie piękne rzeczy, to koniecznie zerknijcie sobie na markę Fluid Market. Ten wazon i kubek to najsłodsze, co ostatnio widziałam! Do kupienia np. w sklepie Hlonda6 – o tutaj.

hlonda6


✓  Najczęściej kupowaną marką odzieżową przez Polaków jest Sinsay, należący do grupy LPP. Aż 44% (!) kobiet dokonało zakupu ubrań tej marki w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie. Kosmiczny wynik, biorąc pod uwagę jak wiele marek jest na tym rynku i to, że pierwszy sklep Sinsay powstał ledwie 12 lat temu. Jedna dekada wystarczyła, by stać się liderem rynku w 37-milionowym kraju. To sytuacja niespotykana chyba w żadnym innym kraju w Europie. Dzisiaj sklepów Sinsay jest już ponad tysiąc w całej Europie, a tylko w tym roku ma zostać otwartych kolejnych 1500(!). Czyli Michał Kędziora, znany też jako Mr. Vintage i tekst, będący w zasadzie omówieniem ciekawego raportu o tym, jak Polacy kupują ubrania.


✓  Skutki długotrwałej samotności dotykają zarówno psychikę, jak i zdrowie fizyczne – osamotnienie skutkuje zwiększonym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu, naraża na wystąpienie depresji. Długotrwała samotność zabija niczym wypalenie 15 papierosów dziennie. A czy wiedzieliście, że 1 na 20 osób w wieku 80 lat nie ma z kim porozmawiać, nawet przez chwilę? Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób starszych – jeśli chcesz, możesz pomóc docierać im do osamotnionych seniorów. Wystarczy przekazać swoje 1,5 proc. podatku – więcej informacji pod tym linkiem.


✓  Styczeń i luty zawsze jawią się w marketingu nie tylko jako czas podsumowań, ale także wysypu trendów i prognoz na najbliższe 12 miesięcy. Jestem tak stary, że pamiętam, jak kiedyś każdy kolejny rok był ogłaszany „rokiem mobile”. Teraz króluje generatywna sztuczna inteligencja, a każdy nowy rok niesie ze sobą tonę rzekomo przełomowych trendów, które już za chwilę mają odmienić nasze życie. Trendy opanowały nasze myślenie, są wszędzie i chcą opisać i przewidzieć praktycznie każdy element rzeczywistości. Na każde zjawisko – małe i duże, znaleziono modne i pięknie brzmiące słowo, najlepiej anglojęzyczne, bo przecież „consumer empowerment” brzmi dużo lepiej niż „wzmocnienie pozycji konsumenta”. Czyli portal Nowy Marketing i tekst pod wymownym tytułem: „Trendoza – współczesna choroba marketingu”.


✓  Netflix wypuścił trzyodcinkowy serial pt. „Morderstwo po amerykańsku: Gabby Petito” i… polecam obejrzeć. O sprawie słyszałam już wcześniej, a to naprawdę udany, choć wstrząsający dokument:

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments