Wciąż nie masz pomysłu na Dzień Ojca, a przecież 23 czerwca tuż, tuż? W takim razie przypominam, że pod tym linkiem czeka na Ciebie garść MEGA propozycji i super szybki konkurs. Dziś natomiast podrzucam aż 23 namiary na książki, które w fantastyczny sposób opowiadają o relacji ojca z dzieckiem. Jeśli więc budżet masz mocno ograniczony albo szukasz drobiazgu, który Twój maluch będzie mógł wręczyć jako prezent swojemu tacie, to trafiłaś idealnie! Wszak książka dla taty to nie tylko doskonały pomysł na prezent, ale i na wspólne spędzenie czasu poprzez czytanie!
JAKA KSIĄŻKA DLA TATY?
23 PROPOZYCJE:
Benio, tata i reszta świata
Izabela Michta
Wydawnictwo Skrzat
Benio już nie jest maluchem – od tygodnia chodzi do przedszkola. I powiem wam więcej, naprawdę mu się tam podoba! Odkrywa przedszkolny świat niezwykle dzielnie, chociaż to nie takie łatwe. Bo na przykład Kamil zapytał go kiedyś, dlaczego jego tata jeździ na wózku… Szczęściarz jednak z tego Benia – szybko okazuje się, że ma tatę na medal! Co to właściwie znaczy i dlaczego zwykły dzień może stać się przygodą?
Nowi koledzy i koleżanki, przeprowadzka, piękna rodzinna więź, a także mamine rady nieraz trafniejsze niż dziecięce lepiej-wiem.
Pogodnie i filozoficznie o życiu. W trzeciej części bestsellerowej serii o uczuciach Archibald powraca z ważnymi pytaniami skierowanymi do taty. Podczas spaceru z tatą Archibald przygląda się ptakom na niebie. „Te jaskółki przylatują z drugiego końca świata” – tłumaczy mu tata. „Czy ja też będę mógł wybrać się tak daleko, kiedy dorosnę?” – pyta Archibald. „Oczywiście” – odpowiada tata – „a nawet jeszcze dalej”.
Kolejne pytania Archibalda odkrywają lęki dziecka związane z wielką podróżą, jaką jest życie. W odpowiedzi tata uspokaja, dodaje odwagi, a przede wszystkim zapewnia syna, że zawsze może liczyć na jego wsparcie i bezwarunkową miłość. Takie rozmowy zapamiętuje się na całe życie…
Albert lubi dni, kiedy mają z tatą dużo do zrobienia. Bardzo się wtedy spieszą, a tata zapomina o swoich złotych myślach i mądrych radach. W takie dni wszystko się może zdarzyć!
Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.
Oto wspaniała lekcja „bycia razem” dla wszystkich rodziców i dzieci.
Franklin bardzo chce spędzić dzień z tatą. Zapowiada się świetnie. Chłopiec ma dużo pomysłów i tato chętnie się zgadza na wspólną zabawę. Niestety, nic nie idzie zgodnie z planem. A to coś się psuje, a to ktoś potrzebuje pomocy… W ten sposób niepostrzeżenie upływa cały dzień. Czy jest udany? Pytanie!
Tata zabiera Ulfa na wieczorny spacer, by pokazać mu wszechświat. Idą na łąkę. Kiedy Ulf podziwia wszechświat, przyglądając się ślimakowi i źdźbłu trawy, tata irytuje się i każe mu patrzeć w górę. Tata pokazuje Ulfowi gwiazdy i nazywa je po imieniu. Ta wzniosła chwila kończy się jednak dość drastycznie w momencie, gdy tata wdeptuje w psią kupę…
Przepiękna książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać. Książka ciepła, mądra i poetycka, a jakże przy tym pełna humoru!
Tata nie ma w zwyczaju się bawić. Ale pewnego wieczora, kiedy Ulf i Janne zostają pod jego opieką, tata proponuje im zabawę w chowanie klucza. Komu uda się schować klucz w najlepszym miejscu i jak się skończy ta zabawa?
Kolejne spotkanie z małym Ulfem i jego rodziną – tym razem z jej męską częścią. I tak jak w poprzednich bestsellerowych książkach „Jak tata pokazał mi wszechświat” i „Jak mama została Indianką”, i tutaj nie zabraknie humoru, wnikliwej obserwacji świata dzieci i świata dorosłych oraz wspaniałych ilustracji.
Dzień Peppy i George’a zapowiadał się dość zwyczajnie. Gdy jednak pojawił się tatuś świnka, wszystko nabrało kolorów. To co codzienne i zwykłe stało się fascynującą przygodą… Bo każdy dzień z tatą to wielka przygoda!
W serii „Opowieści na Dobranoc” znajdują się opowieści o Peppie utrzymane w stylizacji klasycznych baśni. Dzięki nim maluchy znajdą odpowiedzi na niektóre z nurtujących je pytań.
Kuku chce zostać superbohaterem. Biega po domu w pelerynie i wydaje z siebie groźne okrzyki. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale Kuku przekonuje się, że ma w domu prawdziwego superbohatera. To jego tata! Ciekawe, jak wygląda jego peleryna?
To już trzecia książka niezrównanego duetu autorki Moniki Kamińskiej i ilustratora Andrzeja Tylkowskiego. Pierwsza z serii, „Kuku i historia pępka”, została niezwykle ciepło przyjęta przez małych czytelników i ich rodziców, znalazła się również na pokonkursowej liście Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji Ibby.
Autorzy poruszającej książki o miłości macierzyńskiej, „Kiedyś”, tym razem stworzyli niezapomnianą historię o małym chłopcu. Z ogromną czułością przygląda mu się jego ojciec, patrząc, jak synek radzi sobie z codziennością, jak wytrwale tworzy coraz to nowe rzeczy z kartonowego pudła i jak cudownie przy tym używa nieskrępowanej wyobraźni.
To książka dla każdego taty i każdego synka.
Do kupienia pod tym linkiem
Moja mama, mój tata
Małgorzata Swędrowska i Joanna Bartosik
Wydawnictwo Wytwórnia
Książka „Moja mama, mój tata” ma dwie perspektywy. Pierwsza to punkt widzenia dziecka. Czytamy proste zdania, interpretujemy ilustracje i szukamy w nich szczegółów własnych doświadczeń. Druga perspektywa przeznaczona jest dla rodzica, który definiuje swoje rodzicielstwo we wszystkich odcieniach emocji. Podważa swoje kompetencje, cieszy się z sukcesów, dąży do doskonałości.
Ta książka ma przynieść nam odpowiedź: tak, jesteś wystarczająco dobrą mamą! Tak, jesteś wystarczająco dobrym tatą! Zmieniaj, co można zmienić. Umacniaj, co można wzmocnić. Bądź dumna, dumny z siebie i rób wszystko, by być dla dziecka światem – złożoności, wieloznaczności, przeciwieństw, skrajności, dobra i prawdy.
Tata bardzo lubi spędzać z Miśkiem czas. Razem podejmują nowe wyzwania, odkrywają, zdobywają – jak prawdziwi bohaterowie. Czasem coś nie wychodzi i są z tego kłopoty, albo mama krzyczy, że znów robią głupoty. Tacie jest przykro, że synek musi tego słuchać. Ale dla Miśka to nie problem, przecież jest mądry i wie, że jego tata jest najlepszy. Najodważniejszy. Najmądrzejszy. Że jest olbrzymem.
Jest ogromny, okrągły i kudłaty. Wspina się po miód, łowi ryby i głośno ryczy. Czy tato Karola na pewno jest niedźwiedziem? Ciepła opowieść o relacjach między dzieckiem a ojcem.
Selected as a CBCA Notable Book. Nominacja dla autorki i ilustratorki do literackiej nagrody premiera Australii w kategorii Dziecięca fikcja. Książka polecana przez Children’s Book Council of Australia. Srebro dla ilustratorki przyznane przez innych ilustratorów Australii.
Czy lubisz spacery z tatą? Asiunia i jej mały braciszek Tomek też je uwielbiają! Zwłaszcza wtedy, gdy tata pokazuje miejsca i opowiada własne historie z nimi związane.
Czasem są radosne, a czasem trochę smutne. Dzieci najbardziej lubią te o Powstaniu Warszawskim, bo tata mówi, że zawsze miał szczęście, chociaż czasem to trochę zabawne. Bo na przykład czy złamana ręka albo miejsce w szpitalu pod stołem to szczęście, czy pech? Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Powstaniu Warszawskim wszystko było inne niż dziś, koniecznie zajrzyj do tej książki, a jeśli lubisz spacerować, koniecznie zabierz ją ze sobą na przechadzkę.
Seria innowacyjnych, kartonikowych książek dla najmłodszych stworzona przez Herve Tulleta, autora wielu bestsellerów dla dzieci, m.in. „Naciśnij mnie”, „Kolory”, „Turlututu na wakacjach”. Wykonane z twardego kartonu, poprzez swoja „schodkową” budowę, pobudzają dzieci do aktywnej lektury, wciągając do zabawy również rodziców.
„A kuku!” to seria książek dla najmłodszych czytelników: do wspólnego czytania, wymyślania własnych bajek oraz nauki wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Kuba bardzo lubi zostawać sam z tatą w domu. Chlap, chlap! Brum, brum! Bam, bam! W co będę się dziś bawić?
Seria „Do Uszka Maluszka” dedykowana jest wszystkim małym odkrywcom, którzy chcą poznawać świat pełen dźwięków! Za sprawą mnóstwa różnorodnych onomatopei dziecko będzie mogło usłyszeć otaczającą je rzeczywistość, a dzięki wyrazistym i uroczym ilustracjom dowie się, jak ona wygląda.
Mateuszek martwi się, że stare auto, którym razem z tatą codziennie podróżuje do przedszkola, w końcu się zepsuje. Czym wtedy przyjedzie po niego tata i czy w ogóle dotrze na miejsce?
Ja tam bym chciała być dorosła – westchnęła Ola. – Taa. A ja bym wolał być dzieckiem – rozmarzył się tata…
A co by było, gdyby tak naprawdę Ola nagle stała się dorosła, a tata dzieckiem? Ola jest zmęczona byciem dzieckiem. To okropnie nudne, kiedy dorośli o wszystkim decydują. Ale tata Oli jest zmęczony byciem dorosłym. Dlatego pewnego dnia się postanowili zamienić się rolami. Teraz Ola musi być dorosła, odebrać tatę z pracy, zrobić zakupy i ugotować obiad. Za to tata musi wcześnie pójść spać. To będzie naprawdę bardzo dziwny dzień.
Tata pingwin jest zawsze w sieci. Rano czyta gazetę na swoim laptopie, sprawdza pogodę i odwiedza swoich 532 przyjaciół na Icebooku. Przez resztę dnia jego syn i żona nie mają z niego za wiele pożytku. Pewnego dnia tatę spotyka nieszczęście: jego komputer nie może połączyć się z siecią! Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów na Antarktydzie, dla wielu może brzmieć znajomo!
„Tato, a dlaczego chrupki w mleku się przyciągają?”, „Jak tworzy się kurz?”, „Skąd się bierze deszcz?”, „Jak działa szczepionka?”, „Co jedzą mrówki?”. Zapewne słyszysz setki takich i podobnych, piekielnie trudnych pytań. Świetnie! Twoje dziecko jest ciekawe świata. Ale czy wiesz, co mu odpowiedzieć? Oto książka, która Ci pomoże. Znajdziesz w niej odpowiedzi na 50 ważnych pytań.
Autor – ceniony dziennikarz naukowy, a zarazem ojciec dwójki bohaterów książki – znalazł rozwiązanie wielu trudnych zagadek. Zawiłe problemy wyjaśnił w niezwykle barwny, dowcipny, a przy tym prosty sposób. Zabawne rysunki, ilustrujące każdą z odpowiedzi, pomogą dziecku zrozumieć istotę problemu. Sprawią mu też wiele radości i pobudzą jego ciekawość.
Te dzieciaki nie mają sobie równych w dociekaniu, jak działa ten nasz świat i po co to wszystko, co nas otacza, czego doświadczamy i czym sami jesteśmy. Pytania, które zadają są bardzo różne: niekiedy śmieszne, czasem poważne albo dziwaczne, a o niektórych dorośli powiedzą pewnie, że są, przepraszamy za słowo… głupie. Ale czy rzeczywiście?
Odpowiedzi na dziecięce pytania nierzadko wymagają rozwikłania największych zagadek współczesnej nauki. Bo czy ktoś z Państwa już wie, dlaczego mleko jest białe i czy da się przewiercić Ziemię na wylot? Albo po co wiewiórkom pędzelki na uszach, czy kijanki wiedzą, kto jest ich mamą i dlaczego najbardziej zimno jest nam w nos? No właśnie. Jak powiedział Kacper: Nie ma głupich pytań – są tylko trudne pytania. I prawdziwą sztuką jest umieć na nie odpowiedzieć.
Każdego dnia dzieci zasypują rodziców przeróżnymi pytaniami i oczekują od nich prostych, zrozumiałych wyjaśnień. Nasze dociekliwe pociechy chcą wiedzieć chociażby: dlaczego mleko jest białe albo po co są sny, czy też jak powstaje echo?
Ta książka pomoże odpowiedzieć na 75 takich niecodziennych pytań. Autorem odpowiedzi jest ceniony dziennikarz naukowy Wojciech Mikołuszko. Zawiłe problemy wyjaśnia ciekawskiemu rodzeństwu – Idzie i Kacprowi – w niezwykle barwny, dowcipny, a przy tym prosty sposób, który spodoba się każdemu dziecku.
Mistrz czeskiego humoru i czeski mistrz ilustracji!
Pewnego dnia mama uznała, że ma za dużo na głowie. Pranie, prasowanie, gotowanie, sprzątanie, zakupy… Poprosiła więc tatę Szimę, by wyręczył ją chociaż w opowiadaniu bajek na dobranoc. Tata zaproponował, że będzie czytał dzieciom na głos, ale się nie zgodziły. Mama zawsze opowiadała bajki, które wymyślała sama. Ale to nie takie proste. Czy tata Szima da radę?
Cześć, jestem Asia! Jestem żoną, mamą i całkiem szczęśliwą 36-latką ;-) Mieszkam w Warszawie, kocham kawę i pisanie i chociaż nie odpowiem Ci na pytanie, jak żyć, to zostań ze mną na dłużej, a dowiesz się, jak żyć fajnie!
Zapisz się, a raz w tygodniu otrzymasz ode mnie list pełen dobra. Znajdziesz w nim starannie wyselekcjonowane, zawsze fajne i wartościowe treści, więc naprawdę warto! Daj umilić sobie dzień!
Zapisz się, a raz w tygodniu otrzymasz ode mnie list pełen dobra. Znajdziesz w nim starannie wyselekcjonowane, zawsze fajne i wartościowe treści, więc naprawdę warto! Daj umilić sobie dzień!