Najlepsze filmy o Paryżu: Od „Amelii” po „Dzwonnika z Notre Dame”

Paryż to nie tylko miasto zakochanych. To także jedna z ulubionych scenerii reżyserów na całym świecie. To na jego ulicach lokują oni swoich bohaterów, wikłając ich historie w bardziej lub mniej odważny sposób. Co by jednak nie mówić, filmy o Paryżu wciąż cieszą się niegasnącą popularnością. Dlatego dziś przed Wami najlepsze z najlepszych!


NAJLEPSZE FILMY O PARYŻU: 


Les Misérables: Nędznicy, reż. Tom Hooper (2012)

Genialna adaptacja musicalu na podstawie słynnej powieści Victora Hugo. Były więzień dzięki pomocy biskupa zaczyna stawać na nogi i pomagać biednym. Ale nie ma łatwo – wciąż bowiem prześladuje go inspektor Javert. W rolach głównych Hugh Jackman, Russell Crowe i Anne Hathaway.


 O północy w Paryżu, reż. Woody Allen (2011)

Tym razem oglądamy Paryż oczami Inez i Gila, przygotowujących się do ślubu. O dziwo, każde z nich czas spędza osobno. Ona z byłym chłopakiem, a on… podróżując w czasie do lat 20. XX wieku. W rolach głównych Owen Wilson, Rachel McAdams i Marion Cotillard.


Moulin Rouge!, reż. Baz Luhrmann (2001)

Historia niespełnionej miłości ubogiego poety i pięknej kurtyzany opowiedziana za pomocą muzyki, śpiewu i tańca. Film, który pokochali widzowie i docenili krytycy, o czym świadczy ponad 30 zdobytych nagród i blisko 50 nominacji. W rolach głównych Nicole Kidman i Ewan McGregor.


Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet (2001)

Jeśli chodzi o najlepsze filmy o Paryżu, to i tego nie mogło tutaj zabraknąć. Tytułowa Amelia jest kelnerką w kawiarni i ma jeden cel: sprawiać innym radość. Wielbiciele Paryża mogą podziwiać tu piękną scenerię tego miasta, zwłaszcza zaś dzielnicy Montmartre. Cudowny film z Audrey Tautou w roli głównej.


Nietykalni, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano (2011)

Sparaliżowany milioner zatrudnia pomocnika, który niedawno wyszedł z więzienia. Ale Driss, pomimo tego, że jest ubogi, posiada ogromną pogodę ducha, która udziela się także jego podopiecznemu. Razem z bohaterami możemy zwiedzać zakamarki Paryża i śmiać się z ich szalonych poczynań.


Dzwonnik z Notre Dame, reż. Kirk Wise, Gary Trousdale (1996)

Kto nie zna tej historii! Wysoko na dzwonnicy Katedry Najświętszej Marii Panny w Paryżu mieszka Quasimodo, skrywający się przed światem z racji swego odstraszającego wyglądu. W końcu opuszcza jednak swe schronienie i poznaje piękną cygankę, Esmeraldę. Wspaniała animacja!


Ostatnie tango w Paryżu, reż.  Bernardo Bertolucci (1972)

Film kontrowersyjny, ale jeśli chodzi o filmy o Paryżu, to jest to raczej klasyk. Podstarzały Amerykanin (w tej roli Marlon Brando) po samobójczej śmierci żony umawia się z młodą Francuzką, która niedługo ma wyjść za mąż. Sęk w tym, że zaczynają uprawiać ze sobą… sadomasochistyczny seks.


Dwa dni w Paryżu, reż. Julie Delpy (2007)

Kolejna para szuka w Paryżu powiewu świeżości w swoim nieco już nudnawym związku. Czy jednak Paryż – miasto zakochanych – sprawi, że odnajdą to, czego szukają? Czy raczej pokaże, że nieporozumienia mogą zniszczyć najlepszy nawet związek?


Niebo nad Paryżem, reż. Cedric Klapisch (2009)

Czy jest dla tancerza gorsza wiadomość od tej, że nie będzie mógł tańczyć? Pierre dowiaduje się, że z powodu choroby nigdy nie spełni swoich zawodowych planów. Z okna swojego mieszkania podgląda więc miasto i jego mieszkańców. W rolach głównych Juliette Binoche i Romain Duris.


Smerfy 2, reż. Raja Gosnell (2013)

Tak, tak, akcja drugiej części Smerfów też toczy się w Paryżu. Historia sięga czasów powstania Smerfetki, która stworzona została przez Gargamela na skutek eksperymentu. Smerfy solidarnie ruszają na pomoc swojej przyjaciółce, a przy okazji ratują świat. Filmy o Paryżu i smerfach? Cudne połączenie!


Wywiad z wampirem, reż. Neil Jordan (1995)

Młody dziennikarz przeprowadza wywiad ze zrozpaczonym wdowcem, który po stracie żony i córki zgadza się na zmienienie go w wampira, jednak nie jest w stanie zabijać z zimną krwią.  Razem z przemienioną dziewczynką, Claudią, zamieszkuje w Paryżu i tam dalej toczy walkę ze swoją naturą.


Uprowadzona, reż. Pierre Morel (2008)

17-letnia córka byłego agenta służb specjalnych zostaje porwana przez handlarzy żywym towarem. Zdesperowany ojciec wie, że ma tylko 96 godzin, by ją uwolnić. Czy uda mu się to zadanie? Paryż w tym filmie staje się tłem brutalnych porachunków, a fabuła skutecznie trzyma w napięciu.


Kod da Vinci, reż. Ron Howard (2006)

Czyli ekranizacja głośnej powieści Dana Browna. Wszystko zaczyna się od tajemniczego morderstwa, jakie popełniono w paryskim Luwrze. Z czasem okazuje się ono kluczem do rozwikłania jednej z największych zagadek. W rolach głównych Tom Hanks i Audrey Tautou. Oglądaliście?


Sponsoring, reż. Małgorzata Szumowska (2012)

Film Szumowskiej dotyka trudnego tematu, jakim jest sponsoring na paryskich uczelniach. Główna bohaterka, przygotowując tekst do gazety, spotyka się ze studentkami, które uprawiają seks za pieniądze. Czy te rozmowy wpłyną na życie dziennikarki? Film wart zobaczenia!


Zakochany Paryż, reż. Gérard Depardieu, Olivier Assayas, Gus Van Sant i inni (2006)

18 różnych spojrzeń na Paryż, skumulowanych w dwóch godzinach. Dostajemy więc różne spojrzenia, różne historie, a jednocześnie próbę odczarowania obrazu Paryża jako miasta miłości, szans i wielkich nadziei. Wszystkie te historie łączy jednak wspólny mianownik – miasto o niezliczonych twarzach.


Ratatuj, reż. Brad Bird (2007)

Ciepła bajka o tym, że warto spełniać swoje marzenia nawet wtedy, kiedy wydają się nam one nieosiągalne. Tutaj szczur Remy marzy o tym, by zostać profesjonalnym kucharzem. Bajkę możemy polecić wszystkim widzom, bez względu na wiek. Jeśli kochacie filmy o Paryżu, to pokochacie i ten!


Zobacz też: Filmy o gotowaniu. Od „Jedz, módl się, kochaj” po „Szefa” i „Ratatuj”


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ania

Ja się ogromnie wynudziłam na „Nędznikach’ , pozostałe – lubię bardzo albo chcę polubić :)

Marta

Nedznicy to klasyka i dzielo. Trzeba byc nieoczytanym ignorantem zeby napisac taki komentarz…Wstyd. Dla nie to wspaniale kino i gra aktorska.