Wampir przeraża, bo ma w sobie obcość i grozę śmierci, ale zarazem fascynuje, gdyż obiecuje zakazane rozkosze erotyczne, nasycenie stłumionego, „nieprzyzwoitego” pożądania – pisała Maria Janion i trudno się z nią nie zgodzić. Sama czerpię niezdrową przyjemność, oglądając filmy o wampirach, a jednocześnie boję się ich na tyle, że asekuracyjnie włączam wtedy światło. Ale chyba od zawsze to, co niebezpieczne i zakazane, fascynuje nas jednak najmocniej. Dlatego dziś przed Wami najlepsze filmy o wampirach. Macie tutaj przegląd od krwiożerczych morderców po skrzących się brokatem modeli. Swoją drogą, ciekawa jestem, czy dopisalibyście coś jeszcze do tej listy?
NAJLEPSZE FILMY O WAMPIRACH
Wywiad z wampirem, reż. Neil Jordan
Widzieliście kiedyś wampira, który miałby skrupuły? Jeśli nie, to odpalcie sobie ten film. Louis de Pointe du Lac, absolutnie zrozpaczony po śmierci żony, zgadza się, by zostać przemienionym w wampira. Nie chce jednak z zimną krwią zabijać innych ani też popełnić samobójstwa. Co zatem zrobi? Klasyka, jeśli chodzi o filmy z gatunku. W rolach głównych Brad Pitt i Tom Cruise.
Zmierzch, reż. Catherine Hardwicke
A właściwie cała saga, która niby podbija świat, a jednak obraża wampiry. Bo czy przystoi, żeby miały twarz Roberta Pattinsona i w słońcu zaczynały skrzyć się brokatem? Dla niewtajemniczonych: Bella Swan, całkiem zwykła i całkiem śmiertelna, zakochuje się w Edwardzie Cullenie, który jest – a jakże – wampirem. „Romeo i Julia” to przy nich pestka.
Dracula – wampiry bez zębów, reż. Mel Brooks
Filmy o wampirach mogą przerażać, ale mogą też… rozśmieszać do łez. Czego zresztą najlepiej dowodzi film w reżyserii Mela Brooksa, który od lat zapewnia nam świetną zabawę i całkiem sporo śmiechu. Tytułowy Dracula przypływa tu bowiem do Anglii i rzuca się w wir ziemskich uciech. A że w roli głównej obsadzony został Leslie Nielsen, to nie ma nudy!
Tylko kochankowie przeżyją, reż. Jim Jarmusch
Film Jarmuscha nie jest typową historią miłosną, choć przedstawia historię miłości dwojga wampirów. Adam jest jednak zrozpaczony stanem świata i coraz częściej myśli o śmierci, a przy życiu trzyma go jedynie miłość do Ewy oraz muzyka. Duet: Tilda Swinton i Tom Hiddleston w rolach głównych to strzał w dziesiątkę, zaś specyficzny nastrój filmu przypadnie do gustu nie tylko fanom Jarmuscha.
Underworld, reż. Anna Foerster, Len Wiseman, Patrick Tatopoulos, Måns Mårlind
Odwieczna i zacięta wojna między wampirami i wilkołakami to motyw, który od dawien dawna wykorzystywany jest przez twórców w wielu filmach. W „Underworld” te dwie frakcje tradycyjnie już ze sobą rywalizują, zaś w środku tej walki staje Michael – człowiek, który pozornie nie ma nic wspólnego z żadną stroną konfliktu. Co z tego wyniknie? Sami zobaczcie.
Blade – wieczny łowca, reż. Stephen Norrington
Tytułowy Blade jest pół-człowiekiem, pół-wampirem. Jego życiową misją jest ochrona ludzi przed wampirami. Skąd taki pomysł? Otóż postawił on przed sobą ten cel, by pomścić śmierć własnej matki. W roli mściciela Wesley Snipes sprawdza się wybornie, a film doczekał się kolejnych dwóch części. Jeśli lubicie filmy o wampirach, to te też pewnie znacie.
Van Helsing, reż. Stephen Sommers
Van Helsing jest legendarnym pogromcą wampirów, który został wysłany przez Watykan, by zabić niepokonanego dotąd Draculę. Razem ze swoimi wampirzycami zaczął bowiem siać postrach w – a jakże – Transylwanii. Z pomocą przyjdzie mu Anna Valerious, potomkini rodu, który od dawna walczy ze słynnym Draculą. W rolach głównych Hugh Jackman i Kate Beckinsale.
Dracula: Historia nieznana, reż. Gary Shore
O legendarnym Draculi powstało już wiele filmów. Kolejny z nich nawiązuje do postaci Wlada Palownika, młodego księcia, który poświęca się, by ocalić życie rodziny i swój kraj. Staje się w ten sposób wampirem. Cóż. Jeśli chodzi o filmy o wampirach, to nie jest to mój faworyt i nawet Luke Evans (a może zwłaszcza on) tego tutaj nie zmienia. Jako Gaston z „Pięknej i Bestii” przekonywał mnie jakoś bardziej.
Mroczne cienie, reż. Tim Burton
Johnny Depp w filmie Burtona to połączenie, które gwarantuje dobrą zabawę. Główny bohater po dwustuletnim spoczywaniu w trumnie, w której został uwięziony przez mściwą wiedźmę, budzi się w szalonych latach 70. i odkrywa, że jego rodzinny dom podupadł. Genialna obsada i przewrotny humor sprawiają, że film warto obejrzeć. Choć jako fanka Burtona nie jestem raczej obiektywna.
Co robimy w ukryciu, reż. Taika Waititi, Jemaine Clement
Czy wampiry wynoszą śmieci albo płacą rachunki? Czy robią zakupy w marketach i wspólnie zamawiają pizzę? Cóż. Trójka przyjaciół o wdzięcznych imionach: Viago, Deacon i Vladislav usiłuje normalnie żyć – tzn. na tyle normalnie, na ile pozwala im fakt, że są parusetletnimi wampirami. Trochę horror, trochę komedia, a trochę jednak sitcom. Jeśli lubicie dziwne filmy o wampirach, to to jest jeden z nich.
Od zmierzchu do świtu, reż. Robert Rodriguez
Czarny humor, kino drogi i okraszone świetnymi dialogami sceny sprawiają, że film według scenariusza Quentina Tarantino ogląda się z dziką przyjemnością. Dwaj bracia, uciekając przed policją, porywają bowiem zakładników i trafiają do baru, który okazuje się… siedzibą wampirów. Jeśli jeszcze nie oglądaliście tego filmu, to pewnie zdziwicie się, że główną rolę dostał tu George Clooney.
Byzantium, reż. Neil Jordan
Clara i Eleanor to dwie wampirzyce – matka i córka, uciekające przed bractwem, którego celem jest wymordowanie wszystkich wampirów płci żeńskiej. Czy Eleanoer uda się wyrwać spod władzy matki? Czy Clara upora się z przeszłością, która ją ściga? „Byzantium” pokazuje, że nawet wampiry mogą być niepozbawione uczuć i szukać swojego miejsca na ziemi.
O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, reż. Ana Lily Amirpour
W irańskim miasteczku Bad City, słynącym z przestępczości i wszechobecnej prostytucji, mieszkańcy są prześladowani przez wampira, który samotnie krąży po ulicach. Czego szuka? I czy wreszcie to znajdzie? Film urodzonej w Wielkiej Brytanii, a pochodzącej z Iranu Any Lily Amipour nie jest typowym filmem o wampirach, a jednak spodobał się tak bardzo, że reżyserkę już okrzyknięto Tarantino w spódnicy.
Pozwól mi wejść, reż. Tomas Alfredson
Dwunastoletni Oskar jest wycofanym, bojaźliwym chłopcem, który nie ma przyjaciół. Kiedy poznaje rówieśniczkę o imieniu Eli, odkrywa także jej sekret – Eli jest – jak nietrudno się domyślić – wampirem. Czy ten fakt stanie na przeszkodzie ich przyjaźni? Jeśli chodzi o filmy o wampirach, to jest to jeden z ciekawszych tytułów ostatnich lat.
Akademia wampirów, reż. Mark Waters
Szkoła dla wampirów, nastoletnie wampirzyce i ich młodzieżowe rozterki – film Marka Watersa świetnie wpisuje się w trend filmów fantasy, traktujących o wampirach. Choć nie dorównuje książce, na podstawie której powstał, to jednak może być przyjemną rozrywką. Otwarte zakończenie pozostawiło co prawda możliwość kontynuacji, ale póki co, film się jej nie doczekał.
„Nieustraszeni pogromcy wampirów” Romana Polańskiego :)
Nie wszystkim się spodoba, ale mnie śmieszy do łez :)
Czy aby napewno duetem w flmie Tylko kochankowie przeżyją są Tilda Swanson?(nazwisko tej aktorki brzmi zgoła inaczej )i John Hurt(owszem jest w obsadzie ale nie tworzy duetu z główną bohaterką)?Chyba ktoś tu pisze o czymś o czym nie ma pojęcia .Polecam film bo jest wysmakowany,gęsty.
Dodałabym do listy jeszcze klasykę nad klasykami, czyli „Nosferatu – Symfonia grozy” (1922)
+ chciałabym sprostować, że podałaś link, owszem, do filmu o tytule „Pozwól mi wejść” – ale do amerykańskiego remake’u z 2010r, a oryginał szwedzki jest z 2008 r :)
podrawiam cieplutko,
Judyta Mrowiec