Podano do łóżka #181: Korek na Mount Everest i lody Magdy Gessler

W dzisiejszym odcinku cyklu przeczytacie smutną rozmowę z kobietą po gwałcie, najnowszy tekst Michała Szafrańskiego oraz tekst o tym, które kobiety bywają tak naprawdę szczęśliwsze. Dowiecie się też, dlaczego młodzi mężczyźni głosują na radykalną prawicę, jakie automaty staną na ulicach Warszawy oraz dlaczego na Antarktydzie utonęły tysiące piskląt pingwinów cesarskich. Zobaczycie też zwiastun nowego serialu od Netflixa, lody Magdy Gessler, korek na Dachu Świata, fajne konta na Instagramie oraz miniaturową replikę restauracji McDonald’s. A zatem – dobrego dnia wszystkim!


Linki, w które warto kliknąć:

 Gwałt śni mi się po nocach, budzę się zlana potem. Wychodzę gdzieś i widzę kogoś podobnego do tego faceta i paraliżuje mnie lęk. Nie wracam nigdy sama wieczorami, od lat jestem na lekach, mam ciągłe migreny i dużo częstsze ataki padaczki niż kiedyś. Bo gwałt to tylko początek. Myślimy, że to najtrudniejszy moment, ale potem jest drugi gwałt na psychice i kolejny na rodzinie, i to taki przedłużony w czasie. Czyli wysokieobcasy.pl i rozmowa z Aleksandrą, tłumaczką z Elbląga. Smutna i momentami przerażająca.


 Piękna pogoda na Dachu Świata ściąga na zbocza najwyższej góry świata tłumy śmiałków. W ostatnich dniach aż 11 osób zmarło z powodu zatłoczenia na szlaku. Czyli przygnębiający tekst o tym, że nawet na Mount Everest tworzy się korek. I że zbiera coraz to kolejne ofiary. Więcej na national-geographic.pl.


 Wchodzi Korwin, cały na biało, i mówi, że kobiety mają mniejsze mózgi. Młody mężczyzna widzi w nim odpowiedź na wszystkie swoje frustracje. W psychologii to zjawisko nazywamy confirmation bias lub „błędem potwierdzenia” – zwracamy uwagę na komunikaty, które wspierają nasz punkt widzenia. W storytellingu mówimy, że opowieść nie musi być prawdziwa – wystarczy, jeśli jest wiarygodna. Kombinacja tych dwóch cech (wiarygodne i zgodne z moimi oczekiwaniami wytłumaczenie stanu faktycznego) stanowi o sile opowieści skrajnej prawicy. Czyli Paweł Tkaczyk o tym, dlaczego młodzi mężczyźni głosują na radykalną prawicę.


 McRoyal dla królowej roju, a dla szeregowych robotnic WieśMac? Jeśli tak, to może chociaż podwójny, bo przecież nieźle zasuwają. Bez obaw – nikt nie zamierza zachęcać pszczół, żeby przeszły na dietę mięsną! Po co więc powstał McHive, który jest miniaturową repliką restauracji McDonald’s? Tego dowiecie się z filmu poniżej oraz newsa w serwisie fpiec.pl.


 Nie jest tajemnicą, że przeżywam słabszy okres. Nie chcę tym epatować, bo ilekroć dotknę tego tematu, to czuję się jakbym otworzył puszkę Pandory.  Faktem jest jednak, że nawet próbując pracować trudno mi wykrzesać z siebie więcej niż 25% mojej dotychczasowej wydajności. W takiej sytuacji jedyny sensowny wniosek to „odpuść” – no i tak właśnie robię. To dlatego nie widzicie tu nowych wpisów oraz nie pojawiają się nowe odcinki podcastu. Czy ten brak regularności mnie boli? A i owszem – nawet bardzo. Brakuje mi nie tyle pracy, co jej zauważalnych efektów. Czyli Michał Szafrański z bloga Jak oszczędzać pieniądze i kolejny szczery, uczciwy wpis.


 Jeżeli nie macie jeszcze konta na Instagramie, to mocno zachęcam do założenia – jesteśmy tam zdecydowanie najczęściej i jest tam w sumie najśmieszniej! ;-)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez wyrwanezkontekstu.pl (@joannapachla)


 „Jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie powinieneś wziąć ślub. Jeśli jesteś kobietą, nawet nie zawracaj sobie nim głowy” – profesor nauk behawioralnych z London School of Economics Paul Dolan dowodzi, że małżonkowie są szczęśliwsi niż inne podgrupy ludności tylko wtedy, gdy są pytani o szczęście, a ich małżonek siedzi obok i słucha. Czyli wysokieobcasy.pl i tekst o tym, że kobiety, które nie wyszły za mąż i które nie miały dzieci, są szczęśliwsze niż ich koleżanki – matki i żony.


Jeśli uwielbiacie podglądać instagramowe słodkości, to poznajcie @urszi_i – we wszystkim, co robi, można się zakochać!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Urszula Janusz (@urszi_i)


 Brytyjscy naukowcy poinformowali, że druga co do wielkości kolonia pingwinów cesarskich na Antarktydzie niemalże całkowicie i z dnia na dzień zniknęła z kontynentu. Powód? Zbyt cienka pokrywa lodowa w tym rejonie nie utrzymała ciężaru młodych ptaków, powodując utonięcie tysięcy z nich. Katastrofa wpłynęła też na dorosłe osobniki, które zmieniający się klimat zmusił do zmiany miejsca bytowania lub zniechęcił do dalszego rozmnażania. Czyli newsweek.pl i fatalne skutki globalnego ocieplenia.


 2 czerwca na rynek wchodzi nowa marka lodów znanej restauratorki i gwiazdy TVN Magdy Gessler, Ice Queen. Receptura lodów powstała na Sardynii, gdzie całe życie mieszkała babcia Magdy Gessler – przekonuje restauratorka. – Kierowała mną chęć powrotu do rodzinnych stron, najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa – tłumaczy powstanie Ice Queen Gessler. Więcej dowiecie się z newsa na wirtualnemedia.pl.


 Na ulicach Warszawy stanie 10 automatów, które jako pierwsze na świecie przyjmować będą pięć różnych rodzajów plastikowych opakowań. Zostaną one dostarczone przez firmę EcoTech System. Po wrzuceniu do automatu opakowania PET (czyli plastikowych butelek, opakowań po środkach chemicznych, kosmetykach itp.), opakowań z aluminium i szkła, specjalna aplikacja naliczy nam punkty i pozwoli na wykorzystanie ich do wymiany na jeden z listy ECO-produktów. Na liście znajdą się takie pozycje jak np.: bilety do kina, czy bony do kawiarni i sklepów odzieżowych. Czyli Warszawa wraz z Coca-Colą i Fundacją Nasza Ziemia ruszają z kolejną edycją programu „Świat bez odpadów”. Więcej na łamach wprost.pl.


 Oglądaliście serial „Już nie żyjesz”? Jak dla mnie – bez szału, ale może Was zaciekawi:


Zdjęcie główne: Photo by Annie Shelmerdine on Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Tkaczyk

Dzięki wielkie za polecenie :)