Ranking horrorów: Od „Lśnienia” po „Nocny pociąg z mięsem”

Ostatnio polecałam Wam horrory w wersji dla tchórzliwych. Czyli takie, które niby krążą wokół strasznej tematyki, ale podane są jednak z formie lekkiej i wcale niestrasznej komedii. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście, znajdziecie je pod tym linkiem. Dziś natomiast przyszedł czas na ranking horrorów z prawdziwego zdarzenia – takich przez duże H. Ostrzegam, że lepiej ich nie odpalać, jeśli naprawdę nie lubicie się bać. Od razu uprzedzam też, że – wbrew tytułowemu rankingowi – kolejność jest raczej przypadkowa. Dla mnie one wszystkie są równie straszne i po żadnym z nich nie mogłam spać ;-)


RANKING HORRORÓW:


Krzyk, reż. Wes Craven

Spokojne, małe miasteczko, w którym nic się nie dzieje? Do czasu! Przełom następuje w momencie, gdy pewna nastolatka i jej chłopak zostają zamordowani. W mieście wybucha panika, zaś kolejną ofiarą wydaje się być Sydney Prescott. Czy uda jej się przeżyć?


Halloween, reż. David Gordon Green

Chyba najnowszy film, jeśli chodzi o cały nasz ranking horrorów. Oto Michael Myers i Laurie Strode spotykają się ponownie po 40 latach i czeka ich ostateczna już konfrontacja. Czy kobieta poradzi sobie z bezwzględnym, zamaskowanym prześladowcą, przed którym zdołała uciec tyle lat wcześniej?


Carrie, reż. Kimberly Peirce

Młoda, zahukana przez religijną matkę dziewczyna, z której wyśmiewają się rówieśnicy odkrywa, że może poruszać przedmioty siłą woli. Jej zdolności posłużą jej jako narzędzie zemsty, a musicie wiedzieć, że będzie ona wyjątkowo okrutna. Czyli adaptacja debiutanckiej powieści Stephena Kinga.


Babadook, reż Jennifer Kent

Amelia po tragicznej śmierci męża samotnie wychowuje syna,  który twierdzi, że widzi potwora. Czy tytułowy Babadook jest tylko wymysłem jego wyobraźni? Czy może realnym zagrożeniem? Jak na ranking horrorów przystało, musiały się w nim pojawić filmy z przerażonym dzieckiem ;-)


To, reż. Andres Muschietti

Czerwony balonik i klaun kojarzą Ci się raczej z cyrkiem niż z horrorem? Jeżeli tak, to obejrzyj „To”, a na pewno zmienisz zdanie. Fabuła filmu osadzona została w małym miasteczku, w którym dzieci zaczyna terroryzować podejrzana istota, przybierająca postać – a jakże – klauna. Już możecie zacząć się bać.


Coś, reż Matthijs van Heijningen Jr.

Przełomowe odkrycie na Antarktydzie okazuje się być środkiem koszmaru, nie zaś spełnieniem marzeń każdego naukowca. W stacji badawczej zaczyna panować psychoza strachu. Tylko o co tak właściwie chodzi? Czym jest tytułowe coś? Jak dla naukowców zakończy się odkrycie pozaziemskiej formy życia?


Psychoza, reż. Alfred Hitchcock

Klasyk nad klasykami, który zasila chyba każdy możliwy ranking horrorów. W roli głównej kobieta, która ze skradzionymi pieniędzmi zatrzymuje się w pensjonacie prowadzonym przez Normana Batesa. Niestety, nie kończy się to najlepiej. Film warty obejrzenia nie tylko dla kultowej sceny pod prysznicem.


Silent Hill, reż. Christophe Gans

Rose wszelkimi sposobami próbuje znaleźć sposób, by wyleczyć swą adoptowaną córkę Sharon. Postanawia zabrać ją do tajemniczej miejscowości Silent Hill, gdyż właśnie tę nazwę dziewczynka wykrzykuje przez sen. Czy w tym miejscu odnajdzie rozwiązanie?


Sierota, reż. Jaume Collet-Serra

Kate i John po tym, jak stracili dziecko, postanawiają zaadoptować uroczą, 9-letnią dziewczynkę o imieniu Esther. Okazuje się jednak, że wiążą się z nią tajemnicze zdarzenia, które zaczynają pojawiać się także w ich życiu. Jak nietrudno się domyślić, nie będzie to najmilsze kino familijne.


Ciche miejsce, reż. John Krasinski

Pięcioosobowa rodzina musi milczeć, by przeżyć. Potwory, które czają się za murami ich domu, czekają na najmniejszy nawet dźwięk, by zaatakować.  Nic dziwnego, że każdy dźwięk w filmie powoduje ścisk w żołądku w oczekiwaniu na to, co stanie się za chwilę.


Kiedy gasną światła, reż. David F. Sandberg

Jeżeli boisz się ciemności, to po obejrzeniu tego filmu nie zaśniesz bez włączonej choćby lampki przy łóżku. Zjawa, pojawiająca się po zgaszeniu światła, przeraża tu młodego chłopca. Kiedy ten mówi o tym starszej siostrze, okazuje się, że ona również ją widywała…


Obecność, reż. James Wan

W roli głównej występuje tu słynna para badaczy zjawisk paranormalnych, która zostaje poproszona o pomoc rodzinie, terroryzowanej przez potężnego demona. Czy uda im się go pokonać? Może film nie zasługuje na mocne 10/10, ale dla mnie ranking horrorów nie mógłby się bez niego obyć.


Suspiria, reż. Luca Guadagnino

Prestiżowa szkoła tańca okazuje się być miejscem, w którym dzieją się rzeczy niezwykłe. Młoda tancerka, przejawiająca ogromny talent, zauważa, że w szkole dochodzi do kilku przerażających incydentów. Wkrótce też poznaje największy sekret swoje uczelni.


Crimson Peak. Wzgórze krwi, reż. Guillermo del Toro

Młoda pisarka, która od dzieciństwa widuje duchy, zakochuje się w młodym arystokracie i razem z nim i jego siostrą wyjeżdża do ich rodzinnej posiadłości. Dom okazuje się jednak ponurym, gotyckim zamkiem, zamieszkałym nie tylko przez żywych.


Dom w głębi lasu, reż. Drew Goddard

Grupa młodych przyjaciół wybiera się na weekend do domu w głuszy. Myślą tylko o dobrej zabawie, jednak okazuje się, że wybrany przez nich dom jest obserwowany przez grupę naukowców. Jeżeli myślisz, że nie ma się czego bać w tym filmie, to jesteś w błędzie.


Oczy Julii, reż. Guillem Morales

Julia szuka niewidzialnego mężczyzny, który może stać za przyczyną śmierci jej siostry bliźniaczki. Jak jednak może go znaleźć, skoro sama traci wzrok? Mroczy klimat, czająca się za rogiem groza z pewnością stworzą iście morderczy klimat.


Mgła, reż. Frank Darabont

Coś czai się we mgle, która spowiła miasto. W mgle zaś czają się potwory, czyhające na ludzi. Film oparty na motywach opowiadania Stephena Kinga pokazuje nie tylko grozę, lecz także ludzkie reakcje w obliczu zagrożenia.


Nocny pociąg z mięsem, reż. Ryûhei Kitamura

Horror, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Młody fotograf dokumentuje codzienne życie miasta. Gdy jego fotografie zyskują uznanie, chce dotrzeć do najciemniejszych zakamarków miasta. Natyka się na ślady seryjnego mordercy, który bestialsko morduje swoje ofiary w wagonie metra.


Upiorna noc Halloween, reż. Michael Dougherty

W noc Halloween może nas spotkać coś przerażającego. Dlatego też nie należy lekceważyć tradycji, które mają uchronić przed złem. Co się jednak stanie, gdy tradycja zostanie zlekceważona? Musicie przekonać się o tym sami.


Egzorcyzmy Emily Rose, reż.  Scott Derrickson

Opętana przez demony Emily umiera w czasie trwania egzorcyzmów. Ksiądz, który je przeprowadza, zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie jej śmierci. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Niemczech. Do dziś egzorcyzmy są tam zresztą zakazane.


Ring, reż.  Gore Verbinski

Jeżeli obejrzysz tajemniczą kasetę, zginiesz w ciągu siedmiu dni. Kiedy czwórka nastolatków ginie w tydzień po obejrzeniu nagrania, sprawą zajmuje się reporterka i ogląda ona film. Czy uda się ocalić siebie i swojego syna? Niestety, przerażająca Samara, wychodząca z telewizora, na długo pozostaje w pamięci.


Koszmar z ul. Wiązów, reż. Wes Craven

Nic dziwnego, że Freddy Krueger jest już dzisiaj ikoną kina grozy. Morderca w charakterystycznej masce jawi się nastolatkom we śnie. Kiedy umiera młoda dziewczyna, jej chłopak staje się podejrzanym. Ale szybko okazuje się, że prawda jest nieco bardziej skomplikowana…


Lśnienie, reż. Stanley Kubrick

W odciętym od świata hotelu przebywa jedynie niespełniony pisarz Jack wraz ze swoją rodziną. Jego syn zaczyna jednak widzieć duchy, które doprowadzają Jacka do obłędu. Z tym filmem nasz subiektywny ranking horrorów uważam za kompletny.


Omen, reż. Richard Donner

Amerykański dyplomata nie chce przekazać żonie, że urodziła martwe dziecko, więc uznaje za syna chłopca, który urodził się o szóstej rano szóstego dnia szóstego miesiąca. Opętany chłopiec powoduje, że w jego otoczeniu ginie coraz więcej osób. Czy jego ojcu i księdzu uda się powstrzymać zło?


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika

„Halloween”? to chyba żart

Adam