Paszteciki z ludzi? Dziś słynni wegetarianie o niejedzeniu mięsa

Na zdj. kadr z filmu „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”, reż. Tim Burton

Ludożerca wyrusza na łowy, ściga i zabija innego człowieka, by następnie ugotować go i spożyć tak, jak uczyniłby to z dowolną inną zwierzyną. Nie ma takiego argumentu ani takiego faktu, który dałoby się użyć w obronie mięsa, a którego nie można by z równą mocą wysunąć na korzyść kanibalizmu.

Herbert Shelton

W zeszłym tygodniu furorę zrobił wpis o dziesięciu pytaniach, jakie najczęściej słyszą wegetarianie. A co sami zwykle mówią? Zobaczcie dwadzieścia wypowiedzi osób, które dobrowolnie zrezygnowały z tego naturalnego dobra, jakim – zdaniem niektórych – jest mięso. A oczy nacieszcie boską Heleną Bonham Carter, która jako Pani Lovett w słynnym musicalu przyrządzała apetyczne paszteciki – tyle, że z mięsa ludzkiego.

Top20 cytatów o niejedzeniu mięsa:

1. George B. Shaw

Zwierzęta są moimi przyjaciółmi. A ja nie zjadam moich przyjaciół.

2. Ralph Waldo Emerson

Właśnie skończyłeś jeść obiad; i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział.

3. Theodor Adorno

Auschwitz zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta.

4. Lew Tołstoj

Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, gdy nasze ciała są grobami  zamordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew.

5. Leonardo Da Vinci

Zaprawdę, człowiek, jest królem zwierząt, gdyż przewyższa je w okrucieństwie. Żyjemy kosztem śmierci innych. Jesteśmy cmentarzami. Ale przyjdzie czas, kiedy człowiek będzie traktował mordowanie zwierząt w ten sam sposób, w jaki obecnie traktuje zabijanie ludzi.

6. Arthur Schopenhauer

Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek.

7. Thomas Alva Edison

Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami.

8. Isaac Bashevis Singer

Często się mówi, że ludzie zawsze zjadali zwierzęta, tak jakby miało to być usprawiedliwieniem dla kontynuowania tego zwyczaju. Zgodnie z tą logiką, nie powinniśmy powstrzymywać ludzi przed mordowaniem innych istot ludzkich, ponieważ także i to robią od najdawniejszych czasów.

9. Paul McCartney

Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.

10. Plutarch

Jeżeli twierdzisz, że natura zaprojektowała cię, abyś jadł mięso, to najpierw zabij własnoręcznie to, co zamierzasz zjeść. Zrób to, uzbrojony jednak tylko w to, w co wyposażyła cię natura, bez pomocy noża, tasaka czy topora.

11. Chrissie Hynde

Martwe mięso powinno się grzebać, a nie jeść.

12. Albert Einstein

Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.

13. Charles Patterson

Przemoc jest przemocą. Nie ma znaczenia, czy ma ona miejsce w obozach koncentracyjnych czy w rzeźni.

14. Isaac Bashevis Singer

Zostałem wegetarianinem nie dla swojego zdrowia, ale dla zdrowia kur.

15. Helmut Kaplan

Nasze wnuki zapytają nas pewnego dnia: Gdzie byliście podczas holokaustu zwierząt? Co uczyniliście przeciwko temu okrucieństwu? Nie będziemy mogli się usprawiedliwiać po raz drugi, że nic o tym nie wiedzieliśmy.

16. Howard Lyman

Najbardziej niebezpieczną bronią w arsenale homo sapiens jest widelec.

17. Lew Tołstoj

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

18. Walter Willet

Jeśli przyjrzymy się faktom, optymalna ilość czerwonego mięsa, jaką należy spożywać, wynosi zero.

19. Franz Kafka

Ja nikogo nie oszczekuję, a gryźć, także nie gryzę. Jak pan wie, jestem wegetarianinem. Ci żyją wyłącznie własnym mięsem.

20. Mahatma Gandhi

Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym, w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
mankiproject

Cytaty z Singera to chyba sobie wydrukuję i powieszę w kuchni! A teraz brzydki suchar w klimacie, bo nie mogę się powstrzymać a wczoraj był 1. kwietnia:

– Co jedzą kanibale-wegetarianie?
– Ludzi-warzywa.

Buster

Zakop żołądź, a wyrośnie piękny zdrowy dąb. Zakop barana, będzie jeno zgnilizna.

Tylko za cholerę nie pamiętam kto to powiedział, jakiś stary aktor chyba.

Magdika

Weganizm to jedyna możliwa droga dla ludzkości, ale większość woli umrzeć niż się zmienić. Tak zresztą jest ze wszystkimi używkami.
„Nasze wnuki zapytają nas pewnego dnia: Gdzie byliście podczas holokaustu
zwierząt? Co uczyniliście przeciwko temu okrucieństwu? Nie będziemy
mogli się usprawiedliwiać po raz drugi, że nic o tym nie wiedzieliśmy.” I tu czuję się jak Piłat, właściwie nic nie robię, bo co to jest nagabywanie rodziny i kolegów w pracy. Tylko ich jeszcze bardziej zrażam.

Magdika

Niestety mój smak się zmienił i to co gotuję, innym coraz mniej smakuje. By to zobrazować powiem, że czerwony grejfrut jest dla mnie prawie słodki, a nie niewyobrażalnie gożko-kwaśny. Jem oczywiście łącznie z błonką i białą skórką znajdującą się tóż pod skórą zewnętrzną i nie rozumiem osób, które się pozbywają tych wartościowych składników. Gdyby ten owoc nie był pryskany, to pewnie bym i trochę zewnętrznej zjadła.
Moja mama mówi, że już jej wszystko obrzydziłam, ale ostatnio by jeść zdrowiej kupuje szynkę wędzoną i sama ją gotuje. Szczyt zdrowia.

szyte żyjątka

Niestety jak ktoś się wyłamuję z pewnych schematów i „tradycji” ma po prostu gorzej, bo jest spostrzegany jako odmieniec i to nie tylko chodzi o weganizm, ale inne aspekty życia. Ja przerobiłam to w swoim życiu (nie mam nawet 30-stki) bo zawsze robiłam wszystko inaczej. Uważam, że weganizm to najlepsza decyzja w życiu jaką podjęłam, bo nie chce opłacać ze swojej nędznej pensji mordu zwierząt! Nie interesuję mnie co ktoś o mnie pomyśli i czy mama lub jeszcze ktoś inny nie będzie zadowolony, że robię tak, a nie inaczej. Trzeba głośno mówić o swoich przekonaniach, a zwłaszcza kiedy chodzi o… Czytaj więcej »

Maria

Na pytanie dlaczego nie jem miesa odpowiadalam ze nie musze ze nie chce , ze przeciez ja nie pytam nikogo dlaczego je mieso! Ale to nikogo nie przekonalo , wiec powiedzialam: bo nie jem trupow!!!Oooooo !To dopiero byla obraza!!!! Jak moglam , nie moge tak mowic!!!No coz!!!To mi powiedzialo wszystko.