Na zdj. kadr z serialu „Świat według Kiepskich”
Praca jest to prymitywna forma spędzania wolnego czasu.
„Świat według Kiepskich”
Ponieważ dumnie obchodzimy dzisiaj Święto Pracy, przed Wami solidna porcja cytatów. Wszystkim tym, którzy mają długi weekend, intensywnie zazdroszczę. Z tymi, którzy pracują, niestety się solidaryzuję.
Cytaty o pracy:
Woody Allen
Moją największą życiową porażką jest fakt, że nie mam pracy polegającej na czytaniu książek, najlepiej w jakimś klimatyzowanym pomieszczeniu.
Teddy Bergerson
Coś jest nie tak z moim wzrokiem. Jakoś nie widzę siebie w pracy.
Thomas Bernhard, „Autobiografie”
Człowiek nie lubi wolności, wszystko inne to kłamstwo, nie wie co począć z wolnością, ledwie ją uzyskuje, już zajmuje się otwieraniem komód z ubraniami i bielizną, porządkowaniem starych papierów, dokumentów, listów, idzie do ogrodu, okopuje go albo biegnie całkiem bez sensu i celu w byle jakim kierunku, bez względu na pogodę, i nazywa to spacerem.
Weekend jest zabójstwem dla jednostki i śmiercią dla każdej rodziny. W sobotę, po zakończeniu pracy, poszczególny człowiek, a więc każdy, zostaje zupełnie sam, ponieważ ludzie tak naprawdę i rzeczywiście żyją przez całe życie jedynie pracą, tak naprawdę mają tylko swoje zajęcie, nic więcej. Żaden człowiek nie może drugiemu zastąpić zajęcia, nie ginie on nawet wtedy, gdy straci najistotniejszego, najważniejszego, najukochańszego człowieka, ale kiedy odebrać mu pracę czy zajęcie, usycha i niebawem umiera.
Thomas Bernhard, „Wymazywanie. Rozpad”
Nie mam jednak nic przeciw temu, powiedział wuj Georg, iż ludzie nie chcą pracować, iż ludzkość nie chce pracować, niechby jednak przyznała się otwarcie do swojego lenistwa i niechby dzień w dzień nie odgrywała tego obrzydliwego teatru pracy.
Charles Bukowski, „Faktotum”
Piłem, nie wychodząc nawet z łóżka, przez jakieś trzy czy cztery dni. Nie mogłem się przemóc, by wziąć do ręki gazetę z ofertami. Sama myśl o tym, że znowu znajdę się naprzeciw jakiegoś siedzącego za biurkiem faceta i będę mu musiał opowiadać, jak mi zależy na pracy, jakie mam nadzwyczajne kwalifikacje, była dla mnie nie do zniesienia. Powiem szczerze: byłem przerażony życiem, tym wszystkim, co człowiek zmuszony jest robić, tylko po to, by mieć na jakąś strawę, kąt i odzienie. Dlatego właśnie nie wstawałem z łóżka i piłem. Kiedy pijesz, to świat nadal gdzieś tam sobie istnieje, ale przynajmniej na chwilę zdejmuje ci nogę z gardła.
To prawda, że nie miałem specjalnych ambicji, ale dla ludzi bez ambicji też powinno być jakieś miejsce, lepsze niż to, które zwykle dla nich rezerwowano. No bo z jakiej, do cholery, racji, człowiek miał być zadowolony z tego, że wyrwany ze snu przez budzik, wyskakiwał z łóżka o 6.30 rano, wmuszał w siebie jakieś jedzenie, wysrał się, wysikał, umył zęby, przyczesał włosy, naużerał się z ulicznymi korkami, po to żeby dostać się tam, gdzie przysparzać miał grubszych pieniędzy komuś innemu i gdzie w dodatku oczekiwano od niego wdzięczności za to, że mu taką szansę oferowano.
Charles Bukowski, „Z szynką raz”
Na samą myśl, że muszę kimś zostać, ogarniał mnie nie tylko strach, ale wręcz mdłości. Nie mogłem znieść myśli, że zostanę prawnikiem, radnym, inżynierem czy czymś takim. Ożenię się, będę miał dzieci, dam się złapać w strukturę rodzinną. Codziennie będę chodził do pracy i wracał. Niemożliwa sprawa.
James Lee Burke, „Elektryczna mgła”
Każdy z nas, w taki czy inny sposób, zbiera bawełnę dla białego pana.
Jonathan Carroll, „Na pastwę aniołów”
Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie.
Joseph Conrad, „Jądro ciemności”
Nie, ja pracować nie lubię. Wolę próżnować i myśleć o wszystkich pięknych rzeczach, które można by zrobić. Nie lubię pracy – żaden człowiek jej nie lubi – ale lubię to, co jest w pracy – sposobność do odnalezienia siebie samego, swej własnej rzeczywistości – dla siebie, nie dla innych – której inni ludzie poznać nie mogą. Widzą tylko pozory i nigdy nie są w stanie powiedzieć, co one naprawdę znaczą.
Jacek Dukaj, „Lód”
Ilu ludzi przez całe swe życie we wszystkim płynie w przeciętności, ich praca jest jedynie pracą, to znaczy sposobem zarabiania na utrzymanie, ani ją wybrali wedle własnego upodobania, ani wedle własnych umiejętności, ani wedle zadowolenia, jakie im daje, jeno dlatego, że lepiej im płaci od innych, albo wręcz że ona jedna w ogóle jest im opłacalną.
Albert Einstein
Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana.
Edward Evan Evans-Pritchard
Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.
Henry Ford
Jeśli człowiek ma zamiar do końca życia pozostać pracownikiem fizycznym, to powinien równo z wybiciem godziny szesnastej zapominać o swojej pracy. Natomiast jeśli zamierza piąć się wzwyż, wówczas wybicie godziny szesnastej powinno być dlań sygnałem do myślenia.
Myślenie to najcięższa praca z możliwych i pewnie dlatego tak niewielu ją podejmuje.
Johann Wolfgang von Goethe, „Cierpienia młodego Wertera”
Jednostajny jest rodzaj ludzki. Większość przepracowuje przeważną część czasu, by żyć, a ta odrobina wolności, która im pozostaje, niepokoi ich tak, że używają wszystkich środków, by się jej pozbyć. O, przeznaczenie ludzkie!
Paul Holbach
Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu.
Michel Houellebecq, „Mapa i terytorium”
Można pracować w samotności przez lata, prawdę mówiąc, to jedyny sposób, w jaki w ogóle można pracować, ale w końcu następuje moment, kiedy odczuwa się potrzebę pokazania swojej pracy światu. Nie tyle, żeby usłyszeć jego osąd, ile aby samego siebie upewnić, że ta praca naprawdę istnieje, że sam człowiek istnieje, gdyż w łonie gatunku społecznego jednostka jest zaledwie przelotną ułudą.
Jerome K. Jerome
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.
Antoni Kępiński
Choć człowiek niejednokrotnie narzeka na pracę, nie może się bez niej obejść.
Jonathan Littell, „Łaskawe”
Jeśli człowiek zaniecha pracy, zwykłych czynności, codziennej bieganiny, żeby poważnie poświęcić się jednej tylko myśli, dzieje się coś odwrotnego. Powracają złośliwostki, tchórzostwo i fałsz, nieprzyjemności, które dotykają wszystkich. Nic dziwnego, że człowiek wynalazł pracę, alkohol, rozmowy o niczym.
Wiesław Myśliwski, „Ostatnie rozdanie”
Lubię pracować, praca odrywa mnie od samego siebie.
Chuck Palahniuk, „Fight Club”
Chodzisz do pracy której nienawidzisz, żeby kupować rzeczy których nie potrzebujesz.
Jesteśmy niewolnikami w białych koszulach. Reklamy zmuszają nas do pogoni za samochodami i ciuchami. Wykonujemy prace, których nienawidzimy, aby kupić niepotrzebne nam gówno. Jesteśmy średnimi dziećmi historii. Nie mamy celu ani miejsca. Nie mamy wielkiej wojny, wielkiej depresji. Naszą wielką wojną jest wojna duchowa. Naszą wielką depresją jest życie. Zostaliśmy wychowani w duchu telewizji, wierząc, że pewnego dnia będziemy milionerami, bogami ekranu. Ale tak się nie stanie. Powoli to sobie uświadamiamy. I jesteśmy bardzo, bardzo wkurzeni.
Twoja praca to nie ty. Ilość pieniędzy, jaką masz w banku, to nie ty. Samochód, jakim jeździsz, to też nie jesteś ty. Ani zawartość twojego portfela. Ani nawet twoje pieprzone portki. Jesteś rozśpiewanym, roztańczonym odpadkiem tego świata.
Cyril Northcote Parkinson
Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu nam ona zabiera.
Jerzy Pilch, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”
Leniwemu zawsze jest trochę wszystko jedno, do jakiej pracy jest przymuszany, miłośnik pracy przymuszany do pracy absurdalnej zawsze jest w gehennie. Dla człowieka piszącego nie ma większej męki niż pisanie rzeczy zbytecznych.
Jerzy Pilch, „Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści”
Życie polega na ustaleniu odpowiedniej proporcji pomiędzy pracą a wypoczynkiem.
Bolesław Prus, „Lalka”
Praca daje okazję odnalezienia samego siebie. Własnej rzeczywistości dla siebie i nikogo innego.
Mario Puzo, „Ojciec Chrzestny”
Otóż Feliks Bocchicchio, podobnie jak wielu młodych ludzi, uważał, że skoro borykał się, aby dopełnić swego wykształcenia i opanować tajniki zawodu, jego cnota zostanie automatycznie wynagrodzona i będzie przyzwoicie zarabiał na utrzymanie. Okazało się, że tak nie jest.
Bertrand Russell
Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę.
Antoine de Saint-Exupéry, „Twierdza”
Im cięższa praca, w której się spalasz, tym więcej daje ci radości. Im więcej dajesz, tym bardziej rośniesz. Ale musi być ktoś, kto będzie brał. I nie jest dawaniem tracić na darmo.
Wiktor Suworow, „Tatiana. Tajna broń”
Nasz naród nie jest głupi. Już dawno zauważył prostą regułę: za dobrą pracę w nagrodę dostaje się jeszcze więcej pracy.
Henry David Thoreau, „Walden, czyli życie w lesie”
Większość ludzi, nawet w tym stosunkowo wolnym kraju, na skutek zwykłej ignorancji i błędnego rozumowania tak jest zajęta wydumanymi troskami i nadmiernie ciężkimi obowiązkami, że nie potrafi zrywać piękniejszych owoców życia. Od nadmiernej harówki zbytnio im drżą niezdarne ręce. Doprawdy nie ma dnia, aby pracujący człowiek znalazł czas na prawdziwą rzetelność, albo pozwolił sobie na utrzymanie najprostszych, ludzkich stosunków z sąsiadami, albowiem jego cena pracy spadłaby na rynku. Ma czas tylko na to, by być maszyną.
J. R. R. Tolkien, „Drużyna Pierścienia”
Najtrudniej skończyć tę robotę, której się nie zaczęło.
Boris Vian, „Piana dni”
Na ogół uważa się, że praca jest dobra. Ale naprawdę nikt tak nie myśli. Robi się to z przyzwyczajenia i właśnie dlatego, żeby nie myśleć.
Voltaire, „Kandyd”
Praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, występek i ubóstwo.
Oscar Wilde
Praca to ucieczka dla ludzi, którzy nie mają niczego lepszego do roboty.
Witold Wójtowicz, „Sukces a praca”
Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa najbogatsi byliby niewolnicy.
Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”
Póki pracujesz, nie ma czasu spojrzeć życiu w oczy.
Philip G. Zimbardo, „Paradoks Czasu”
Pracuj ciężko w czasie przeznaczonym na pracę. Baw się intensywnie, gdy przychodzi czas na zabawę. Ciesz się słuchaniem starych historii opowiadanych przez babcię, póki wciąż jeszcze żyje. Nawiązuj głęboki kontakt ze swoimi znajomymi. Patrz na dzieci oczami pełnymi cudów, jakimi one same patrzą na świat. Śmiej się z dowcipów i życiowych absurdów. Oddawaj się swoim pasjom i pragnieniom. Gromadź oszczędności na czarną godzinę i zbierz ich wystarczająco dużo, byś mógł wydać je w słoneczny dzień.
Jakub Żulczyk, „Zrób mi jakąś krzywdę, czyli wszystkie gry video są o miłości”
Przecież nie można tak po prostu iść do roboty dopóki w domu czekają ziemniaki, wieprzowina, kablówka i mama.
Programowanie to najnudniejszy zawód na świecie. Każdy to przyzna po kilku latach… robienia w kółko tego samego. Dodatkowo zamiast z wiekiem być lepszym, jego wiedza się deprecjonuje, bo przychodzą młodsi, lepsi, a wchodzą nowe technologie. Zresztą zarabiają ci którzy są dobrzy, słabi tyle co i w innych zawodach – policjant, pielęgniarka, nauczyciel. Średniacy minimalnie więcej. Żadne pieniądze nie zrekompensują pracy której się nie lubi.
Pomysł na post świetny, ale z ilością cytatów przesadzilas XD
Ja mam tyle do zrobienia ze cieszę się w końcu z bonusowego dnia wolnego :)
ostatnio ciągle słyszę, że wpisy mają być dłuższe! no to są :D
A ja nie mam pracy i bardzo z tego powodu cierpię. Gdy czytam o narzekaniu to powoduje pewien niesmak. Jest praca, jest kasa i nie ma czasu myśleć o głupotach.
tak, to prawda. chociaż ja np. narzekam na wykonywanie pracy, która nie jest zgoda z tym, co chciałabym w życiu robić, ale najzwyczajniej w świecie jest lepiej płatna. to jest smutne – że pracując w zgodzie ze swoimi umiejętnościami i sumieniem, nie zawsze da się sensownie wyżyć. no chyba, że z zamiłowania jest się programistą.