Na zdj. kadr z filmu „Dziennik Bridget Jones”, reż. Sharon Maguire
Kocham spać. Moje życie ma skłonność do rozpadania się na kawałki kiedy jestem obudzony.
Ernest Hemingway
Za nami weekend, a że wszyscy jesteśmy piękni i młodzi, to weekend pewnie był intensywny. Dlatego dzisiaj, w ramach relaksu, garstka cytatów z motywem spania. Bo człowiek nie miasto, spać musi. Toteż czytajcie, zachwycajcie się, a ja wracam do łóżka. To brzydki poniedziałek, a brzydkie poniedziałki nadają się tylko na sen.
Cytaty o spaniu – Top20. Dobranoc się z Państwem!
1. Leopold Tyrmand, „Dziennik 1954”
Łóżko – przyrząd ważny i pełen ponurej ambiwalencji. Żadne, najcenniejsze swawole nie okupią wielogodzinnych prostracji i maniakalnego wpatrywania się w sufit, skąd jakoby miałaby przyjść odpowiedź w sprawie zmarnowanego życia. Jakże to łóżko zna moje udręki, moją samotność, moją gorycz. Obłomow miał rację: po co wstawać? Wszystko można załatwić z samym sobą leżąc na wznak, z rękami pod głową, i odmawiając dalszego udziału.
2.Milan Kundera, „Nieznośna lekkość bytu”
Miłość nie wyraża się w pragnieniu spółkowania (to pragnienie dotyczy przecież niezliczonej ilości kobiet), ale w pragnieniu wspólnego snu (to pragnienie dotyczy tylko jednej jedynej kobiety).
3. Edgar Allan Poe, „Eleonora”
Ci co śnią za dnia, wiedzą o wielu rzeczach niedostępnych dla tych, co śnią tylko nocą.
4. Sylvia Plath, „Szklany klosz”
Poczołgałam się z powrotem do łóżka i naciągnęłam prześcieradło na głowę. Ponieważ jednak przepuszczało światło, wtuliłam twarz w poduszkę, żeby stworzyć złudzenie, że jest noc. Zastanawiałam się nad tym, czy nie należałoby może wstać, ale nie mogłam znaleźć żadnego powodu. Nic na mnie nie czekało.
5. Etgar Keret, „Tęskniąc za Kissingerem”
Są dwa rodzaje ludzi: tacy, co lubią spać od ściany, i tacy, którzy lubią spać z tymi, co ich zepchną z łóżka.
6. Carlos Ruiz Zafón, „Gra anioła”
W łóżku warto być tylko wtedy, kiedy jest się młodym i w dobrym towarzystwie.
7. Andrzej Sapkowski, „Pani Jeziora”
Każdy sen, ten czarowny i piękny, zbyt długo śniony zamienia się w koszmar. A z takiego budzimy się z krzykiem.
8. Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”
Są osoby, które się pamięta, i osoby, o których się śni.
9. Mathias Malzieu, „Mechanizm serca”
Tej nocy wdrapię się na księżyc, ułożę się na rogaliku jak w hamaku i wcale nie będę musiał zasypiać, żeby śnić.
10. Janusz Głowacki, „Good night, Dżerzi”
Bo sen to jest najwspanialsza rzecz dana przez Boga człowiekowi. Bo Bóg się w nich na ogół usprawiedliwia, że miał lepsze intencje, niż mu wyszło.
11. Jacek Piekara, „Alicja”
Godzina dziesiąta jest dobra na to, by człowiek leniwie przewracał się na drugi bok, być może kątem oka dostrzegając panującą na dworze jasność, i zasypiał z powrotem ze słodkim przekonaniem, że to inni muszą wstać, a nie on.
12. Henry Miller, „Zwrotnik Raka”
Jeśli pracujesz w nocy, musisz się wystrzegać jednej rzeczy: nie wolno ci odstąpić od swego rozkładu dnia; jeżeli nie pójdziesz do łóżka, nim zaczną skrzeczeć ptaki, nie ma już sensu w ogóle się kłaść.
13. Dorota Masłowska, „Paw królowej”
Śniło mi się, że chcę zamknąć oczy… ale w tym śnie nie było powiek.
14. Marek Hłasko, „Następny do raju”
Leżał bez ruchu. Poprzez ciemność starał się dostrzec jakiś punkt na suficie, którym mógłby zająć wzrok i wyobraźnię aby w ten sposób ustrzec się od snu; rozwierał powieki aż do bólu źrenic; był zmęczony i wyczerpany, dławiło go pragnienie snu i świadomość, że sen jest blisko, niby ciepły i miękki worek, w który można zapaść.
15. Marek Hłasko, „Następny do raju”
Kiedyś spałem inaczej. Jak kamień, jak niedźwiedź. Mogłeś mi strzelać nad łbem i na tym samym łóżku obracać zadrutowaną prawiczkę. Tutaj śnię strachem. Diabeł tylko tutaj może spać spokojnie.
16. Ray Bradbury, „Jakiś potwór tu nadchodzi”
Ale trzecia, o Chryste, trzecia rano! Lekarze twierdzą, że ciało pracuje wówczas na najniższych obrotach. Dusza wyłącza się. Krew krąży leniwie. Właśnie o tej porze człowiek najbardziej zbliża się do śmierci. Co prawda sen to mała śmierć, lecz trzecia nad ranem, kiedy człowiek zupełnie rozbudzony leży w łóżku, jest zupełnie jak śmierć za życia.
17. Oscar Wilde, „Duch z Kenterwilu. Zbrodnia Artura Savile’a”
Czasem bardzo trudno jest nie zasnąć, zwłaszcza w kościele, ale spać – nie ma w tym nic trudnego. Nawet małe dzieci w kołysce umieją to, a przecież nie są bardzo mądre.
18. Miron Białoszewski, „Tajny dziennik”
Moja cykliczność jawy i snu nie ma nic wspólnego z dobą.
19. Miron Białoszewski, „Tajny dziennik”
Sny to są właściwie filmy na własny użytek.
20. Mario Puzo, „Rodzina Corleone”
– Przespać się… to dobry pomysł – stwierdził, po czym wyciągnął się na kozetce i przykrył głowę poduszką. – Obudź mnie, kiedy świat stanie się bezpiecznym miejscem – dodał stłumionym głosem. – W takim razie będziesz spał wiecznie – odparła wychodząc z pokoju, ale powiedziała to tak cicho, że Bobby na pewno jej nie usłyszał.
A tymczasem włączcie sobie jeszcze to: