Janusz Leon Wiśniewski. Najlepsze cytaty z okazji Dnia Seksu

Ponieważ dziś jest Międzynarodowy Dzień Seksu, łapcie garść cytatów z człowieka, który jak nikt inny topi kobiece serca. Jedni oskarżają go o grafomanię, inni podśmiewają z patosu, ale jednego mu odmówić nie sposób – nikt inny z polskich pisarzy nie zrobił na kobietach podobnego wrażenia.

Sama uwielbiam go nie tyle za książki, co za osobowość. Miałam kiedyś przyjemność przeprowadzić z nim wywiad i był tak czarujący, szarmancki, inteligentny i zabawny przez absolutnie całe spotkanie, że siedziałam zawstydzona własną bezbronnością. Bo jak się zachować przy takim mężczyźnie? Tego nas nie nauczono. Takich po prostu dzisiaj już nie ma.

I wtedy, nie pamiętam już, w jakim dokładnie kontekście (ach, mścisz się na mnie, nazwo tego bloga!) padły te cudne słowa. Że nie zawsze mężczyzna, robiąc coś z kobietą, musi jej dotykać. To chyba stanowi o dojrzałości zarówno partnerów, jak i łączącego ich uczucia. Piękna, po prostu piękna rzecz.

Ale! Przed Wami najlepsze cytaty z Janusza Leona. Rozkoszujcie się nimi, jak i ja się rozkoszowałam.


188 DNI I NOCY

Marzę o cofnięciu czasu. Chciałbym wrócić na pewne rozstaje dróg w swoim życiu, jeszcze raz przeczytać uważnie napisy na drogowskazach i pójść w innym kierunku.

Na spędzenie ze sobą „całego życia” mają tak naprawdę szansę ci, którzy spotykają się odpowiednio późno.

Samotność okazała się dżumą naszych czasów. Potrafi być przerażająca i porażająca. Poza tym jest nieunikniona. Każdy tak naprawdę jest sam. Nieważne, czy ma kogoś bliskiego, czy nie. Sam przeżywa swoje lęki, nawet gdy ktoś inny w tym czasie trzyma go za rękę. Sam płacze nawet, gdy ten drugi ktoś ociera mu łzy. Druga osoba może być powiernikiem największych tajemnic, ale wcale nie ma gwarancji, że tak będzie do końca. A na końcu i tak odchodzi się w samotności.


BIKINI 

Nie można się spóźnić, gdy nikt nie czeka.

Nie założę Ci nigdy w życiu żadnej obroży. Mężczyźni z obrożami na szyi i tak nie wracają do swoich kobiet. A ja chciałabym, żebyś wracał. Do mnie. Bądź wolnym kotem, ale budź się rano obok mnie.

Prawdziwy związek zaczyna się wtedy, gdy kończy się faza randek, a odświętność tonie – często bezpowrotnie – w rutynie codzienności i niezauważalnie dla wielu przeistacza się w przyzwyczajenie, a mężczyźni zamiast kwiatów zaczynają kupować warzywa. Żeby tego chcieć, trzeba… trzeba kochać.


INTYMNA TEORIA WZGLĘDNOŚCI

Czasem wydaje się nam, że wiemy wszystko o napotkanym człowieku. Że wystarczy uważnie się przyjrzeć, by odkryć jego tajemnice, lęki, tęsknoty. Ale prawda o człowieku jest ukryta z dala od naszych spojrzeń, w samotności czterech ścian, w ciszy późnego wieczoru.


LOS POWTÓRZONY

Każdy jest przekonany, że jego śmierć będzie końcem świata. Nie wierzy, że będzie to koniec tylko i wyłącznie jego świata.

Szczęście to tylko garść pełna wody. Wiem, jak szybko przecieka przez palce i jak trudno je zatrzymać na dłużej.

W Boga trzeba wierzyć, ale Bogu niekoniecznie. On ma tyle spraw do załatwienia, że często zapomina.

Żeby przeżywać życie, trzeba widzieć w nim sens. Żeby chcieć rano wstać z łóżka, trzeba widzieć w tym jakiś cel.


ŁÓŻKO

Nie wiem, czy to w ogóle możliwe, aby uchwycić moment, w którym rozpoczyna się miłość. Nie jakieś tam zakochanie, ale miłość. Zakochanie jest mimo wszystko tylko rozjątrzeniem siebie, trudną do opanowania, natarczywie natrętną obsesją zajmującą cały czas i całą przestrzeń. Zagnieżdża się wprawdzie w mózgu, ale tak naprawdę wypełnia głównie ciało. Miłość, jeśli w ogóle, pojawia się później. Absorbuje inaczej. Nie jest tylko namiętnością obecnej chwili. Patrzy w przyszłość.


MARTYNA

Bo twój świat wyznaczają ludzie, których się spotyka, zdarzenia w których się uczestniczy i wspomnienia, które chce się mieć.

Szczęście to nic innego jak zdrowie i kiepska pamięć.

Zawsze, gdy telefon nie dzwoni, wiem, że to Ty…


MIŁOŚĆ ORAZ INNE DYSONANSE

Książki na półkach więcej mówią o człowieku niż jego życiorys zapisany odręcznie na kartce papieru.


RANKING EMOCJI

Jedną z przyjemności podczas czytania starych listów jest to, że nie trzeba na nie odpowiadać.


SAMOTNOŚĆ W SIECI

Ale pamiętaj o jednym: ze wszystkich rzeczy wiecznych, miłość trwa najkrócej.

A ja przecież mogłabym z nim kopać studnie, gdyby się okazało, że tam, gdzie mnie zabiera, nie ma jeszcze wody.

Bo ja lubię do Ciebie pisać. Z różnych powodów. Między innymi dlatego, że chcę, żebyś wiedziała, że myślę o Tobie. To dość egoistyczna pobudka, ale nie mam zamiaru się jej wypierać. A myślę dużo i często. Właściwie myśli o Tobie towarzyszą mi w każdej sytuacji. I nie masz pojęcia, jak bardzo jest mi z tym dobrze. A przy okazji wymyślam różne rzeczy. Z którymi też przeważenie jest mi dobrze. Bo bardzo wysoko cenię fakt, że zaistniałaś w moim życiu. Ostatnio zresztą trudno używać słów takich jak „cenię”. Ostatnio czasami wydaje mi się, że słowa są za małe. Dlatego dziękuję Ci. Dziękuję Ci z całą powagą i nieuchronnym lekkim wzruszeniem za to, że jesteś. I że ja mogę być.

Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies.

– Czekać. Czy to to samo, co tęsknić?
– Nie. Dla mnie nie. Przy czekaniu nie budzę się o 5 rano, rezygnując z najlepszych snów. Nie przychodzę także z tego powodu już przed 7 do biura. Przy czekaniu mleko nie traci dla mnie smaku. Przy tęsknocie tak.

Dlaczego on się tak cholernie spóźnił. Zjawił się w moim życiu za późno – myślała. – O jedną obietnicę za późno.

Gdy ktoś umiera, najbardziej nie można pogodzić się z tym, że następnego dnia życie toczy się dalej. Jak gdyby nigdy nic. Wtedy też świat się nie zatrzymuje. Nawet na najkrótsza chwilę.

Gdyby zakochanie trwało zbyt długo, ludzie umieraliby z wyczerpania, arytmii lub tachykardii serca, głodu lub syndromu odstawienia snu.

Jeśli naprawdę Bóg stworzył ludzi, to przy nim spędził trochę więcej czasu.

Kiedyś pytałeś, co to znaczy „tęsknić za Tobą”. W przybliżeniu to taka hybryda zamyślenia, marzenia, muzyki, wdzięczności za to, że to czuję, radości z tego, że jesteś i fal ciepła w okolicach serca.

Kobiety najbardziej przywiązują się do mężczyzn, którzy potrafią ich słuchać, okazywać im czułość i doprowadzać je do śmiechu.

Kobiety żyją wspomnieniami. Mężczyźni tym, co zapomnieli.

Ludzie pragną czasami się rozstawać, żeby móc tęsknić, czekać i cieszyć się z powrotem.

Może nie najważniejsze jest chcieć iść z kimś do łóżka, ale chcieć wstać następnego dnia rano i zrobić sobie nawzajem herbatę.

Najgorszy jest lęk przed czymś, czego nie można nazwać. Na lęk bez imienia nie pomagają nawet strzykawki.

Nie ma nic bardziej niesprawiedliwego niż nieodwzajemniona tęsknota. To nawet gorsze niż nieodwzajemniona miłość. Znacznie gorsze.

Nienawidziłem poranków. Przypominały, że noc ma swój koniec i trzeba znowu radzić sobie z myślami.

Płakać trzeba w spokoju. Tylko wtedy ma się z tego radość.

Samotnym jest się tylko wtedy, gdy ma się na to czas.

Żaden mężczyzna nie miał tak mało czasu i nie dał mi tak wiele.


ZBLIŻENIA

Bo magia miłości polega również na tym, że uczucie przychodzi do nas nieoczekiwanie. I to nieprawda, że pierwsza miłość jest najważniejsza. Najważniejsza jest zawsze, jego zdaniem, ta ostatnia. Ale każda z tych przeżywanych po drodze do „najważniejszości” tej ostatniej się przyczynia.

Mężczyzna powinien zawsze dotykać kobiety tak, jak gdyby to był pierwszy i ostatni raz.

Najłatwiej zaprzyjaźnić się z mężczyznami, gdy od początku twierdzą, że kochają inne kobiety. Można wtedy z nimi – nazwijmy to – bezpiecznie porozmawiać.

Ostatnio więcej o miłości wiedzą laboranci niż poeci.


ZESPOŁY NAPIĘĆ

Bo kobiety najczęściej wiedzą dokładnie, czego chcą, po pierwszym seksie. Wszystko albo nic. A tak naprawdę wiedzą to już po pierwszym pocałunku.


fot. Teddy Kelley/unsplash.com
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Kuskiewicz

Samotność w sieci – dla mnie jeden wielki cytat, historia mojego życia. Powieść tak naładowana emocjami i tak mi bliska, że nie wiem czy będę miała siłę by sięgnąć po nią jeszcze raz.

Dot

Po przeczytaniu takiej recenzji chyba muszę przeczytać tę książkę :)

Natalia

kocham <3

Berenika

Wspaniałe <3