Czy chłopcy powinni bawić się lalkami? Czy to w ogóle wypada?

Ilekroć słyszę o podziale zabawek na takie dla chłopców i dla dziewczynek, mam ochotę zapytać, czy obsługuje się je penisem. No z całym szacunkiem dla wszystkich niereformowalnych mam, babć i teściowych tego świata, czy ktoś jest w stanie wskazać mi zabawkę, którą chłopiec albo dziewczynka nie jest w stanie się bawić ze względu na swoją płeć? Bo jeśli tak, to obawiam się, że to nie jest zabawka dla dzieci. Zabawki dla dzieci angażują bowiem dziecięce rączki, nóżki, głowy, ale – na litość boską – nie genitalia. A może to chodzi o to, że taki domek dla lalek albo nawet sama lalka jest zagrożeniem dla rozwoju tak małego dziecka? Może znajdzie się tu jakiś bohater, który boi się, że mu od spania z lalką synek na geja wyrośnie? Bo jeśli tak, to pragnęłabym zauważyć, że lalka to dziewczyna, a geje to raczej nie sypiają z dziewczynami. Sypiają z innymi gejami. Czytaj: z chłopcami.

Kiedy ostatnio napisałam Wam tekst o typowo męskich zawodach i o tym, dlaczego nie boję się, że mój syn zostanie świnką Peppą, w komentarzach na Facebooku zawrzało. A to jedna z mam opowiedziała, jak została wezwana do przedszkola, żeby wyjaśniła, jakim cudem jej córka może twierdzić, że czapka i szalik w Auta, które założyła, są jej. Bo przecież to wzór dla chłopców! A to inna wspominała, jak jej syn wrócił z przedszkola z płaczem, bo koleżanka wyśmiała go, że bawi się różowym kucykiem Pony, choć to naprawdę była jego ulubiona zabawka. I tak dalej, i tak dalej. Wniosek nasuwa się jeden: zgroza.

domek dla lalek


NIE PRZENOŚ NA DZIECKO SWOICH WŁASNYCH UPRZEDZEŃ

Zacznijmy od tego, że dziecko to dziecko i nie ma w głowie tych wszystkich uprzedzeń i stereotypów, jakimi przez całe życie karmieni byli jego rodzice. Jeśli więc nie będziesz wpajać swojemu dziecku, że bawienie się lalkami jest zarezerowane dla dziewczyn, to ono samo w życiu na to nie wpadnie. Dla niego to serio jest tylko zabawka. Lalka to lalka, domek dla lalek to domek dla lalek, klocki to klocki, a autko to autko. Tylko tyle i aż tyle. Nieważne, w jakim wzorze i kolorze, bo o fajności zabawki decyduje to, czy angażuje dziecko i pomaga mu w jego rozwoju. A nie to, czy broń Boże nie łypie z niej podobizna którejś z księżniczek Disneya. Tak samo dziewczynka nie zmieni się w Hołowczyca po tym, jak kupicie jej zestaw Hot Wheelsów. Naprawdę! Gdyby tak było, ojcowie dziewczynek na całym świecie ustawialiby się właśnie w kolejkach przed kasami!

Przede wszystkim, dziecko – zwłaszcza takie małe, w wieku wczesnoprzedszkolnym – nie ma pojęcia, że ktoś sobie taki podział wymyślił. Nie wie, że jak ma w majtkach siusiaka, to jak widzi czołg i lalkę, to ma sięgnąć po czołg. Do głowy mu nawet nie przyjdzie, dlaczego rodzice mogą skrzywić się na wybór różowej koszulki zamiast męskiej, wojskowej bluzy. Natomiast jeśli jesteś takim rodzicem i boisz się, że Twoje dziecko ma problem, to owszem, ma. Ciebie. Bo dopóki będziesz próbował je wsadzać w te stare i chore podziały, dopóty Ty będziesz dla niego największym problemem.

domek dla lalek janod


TAK, CHŁOPCY MOGĄ SIĘ BAWIĆ LALKAMI. A NAWET POWINNI 

A wiecie, dlaczego bawienie się lalkami jest ważne? Z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze, dziecko może wcielać się w rozmaite postaci i odgrywać różne role społeczne. Zwłaszcza domek dla lalek daje mu te możliwości, bo oto może bawić się w rodzinę z mamą, tatą i dziećmi i wcielać się w każde z nich. A to niesamowicie działa przecież na wyobraźnię, rozwija kreatywność, umiejętności społeczne, w końcu – empatię! Po drugie, dziecko może odtwarzać tu samodzielnie swój mały mikrokosmos. Może przenosić na niego swoje emocje, odreagowywać, tworzyć w głowie różne scenariusze. I jednocześnie budować w sobie poczucie bezpieczeństwa oraz siły sprawczej, bo to ono ma tu nad wszystkim kontrolę. A to nie tylko relaksuje i podbudowuje, ale i pomaga radzić sobie ze stresem.

Po trzecie, domek dla lalek jest genialną pomocą w rozwoju mowy. Żadne autko ani żaden klocek nie motywują przecież do odgrywania scenek i wymyślania dialogów tak, jak zabawa lalkami! To tutaj dzieją się wszystkie interakcje i to zarówno wtedy, kiedy dziecko bawi się samo, jak i wtedy, kiedy angażuje do tego rodzica. Dlatego tak, jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko się rozgadało, kup mu domek dla lalek. Siadajcie przy nim, wcielajcie się w kolejne role, spędzajcie razem czas. Bawcie się, bo to wspaniała i rozwijająca rozrywka!

Po czwarte, zabawa lalkami pomaga dziecku w rozwinięciu poczucia odpowiedzialności, troskliwości, empatii. Nieważne, czy to chłopczyk, czy dziewczynka. Dziecko zawsze obserwuje mamę i przez te pierwsze lata chce być wyłącznie jak mama. Sorry, ojcowie, ale Wy staniecie się ważni chwilę później – jak zacznie się to całe kopanie piły i zabawa w autorytety. Ale dla maluszka całym kosmosem jest mama i nic dziwnego, że chce robić to samo, co ona. Skoro więc ona zajmuje się maluszkiem, to maluszek też chce móc się kimś zajmować! Też chce móc bawić, kołysać do snu, karmić, przewijać, otulać kocykiem, pocieszać. Czy naprawdę trzeba tłumaczyć, że właśnie przez pielęgnowanie takich uczuć i takich postaw, wychowujemy sobie cudownych, opiekuńczych ludzi? Chcesz, żeby Twój syn był w przyszłości wspaniałym tatą. Daj mu bawić się lalką!


NASZ DOMEK DLA LALEK: DREWNIANY, Z MASZĄ I DASZĄ

Żeby nie było, że namawiam Was do złego, a sama wychowuję syna po spartańsku, otaczając go wyłącznie samochodami, robotami oraz bronią palną, przed Wami nasz domek dla lalek. Absolutnie przepiękny, pastelowy, większy od Staśka i tak cudnie zaprojektowany, że pochwalił go nawet mój Paweł. A musicie wiedzieć, że on też raczej z tych, co to żują pszczoły, zamiast wlewać miód do herbaty. W każdym razie, Gwiazda tuż, tuż, biedny Mikołaj pewnie znowu ogarnie na kilka dni przed, że nie ma żadnego pomysłu na prezenty, więc podrzucam Wam w ramach inspiracji. Tak, jest drogi, ale jest wart przy tym każdej złotówki. My w takich sytuacjach prosimy rodzinę o zrzutę na jeden większy prezent zamiast miliona małych, nikomu niepotrzebnych zabawek. Nikt się nigdy nie obraził, przeciwnie – wszyscy byli zachwyceni, że mają z głowy wymyślanie i kupowanie. A Staszek? Staszek przy swoim domku spędza całe dnie.

Czy ma w nim lalki Barbie? Nie, za to ma… Maszę i Daszę. Bo są mniejsze, bo uwielbia „Maszę i niedźwiedzia”, bo zapiszczał w sklepie na ich widok. Kto by pomyślał, nie? Dwie baby, mieszkające razem, do tego w pastelowym domku! A jak oglądaliście chociaż jeden odcinek kreskówki, to wiecie dobrze, że nikt normalny by z nimi nie wytrzymał. Dlatego tak, uważam, że z naszym synem uzupełniają się idealnie :D Od razu uprzedzam też. Czy zauważyłam niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka? Nie. Czy zaczął podbierać mi kosmetyki do makijażu? Też nie. Czy na spacery wychodzi w moich sukienkach, a zamiast „ojej” zaczął mówić: „o, gej”? No też nie! Źrenice też nie zmieniły mu się na tęczowe! Wciąż uwielbia klocki LEGO, a kolekcja traktorów, koparek, karetek i wozów strażackich nie wypadła z łask ani na sekundę. Po prostu teraz wszystkie parkują pod domkiem dla lalek :D

domek dla lalek domek dla lalekdomek dla lalek


DOMEK DLA LALEK IDEALNY NA PREZENT? 

Nasz domek to domek dla lalek Happy Day francuskiej marki Janod. Mamy model XL, z 12 akcesoriami, drewniany i trzypoziomowy. Dzięki temu ma wysokość ponad jednego metra i myślę, że posłuży nam przez długie lata. Do tego utrzymany jest w cudownych kolorach: różowym, turkusowym i żółtym. Naprawdę, widziałam masę domków dla lalek, ale ten bije je wszystkie na głowę. Sami zresztą wiecie, jak bardzo kochamy zabawki od Janod (pod tym linkiem pokazywaliśmy Wam ostatnio nasz najnowszy nabytek), a ta plasuje się obecnie na pierwszym miejscu i nie wiem, co mogłoby ją stamtąd zepchnąć. Ten domek został tak cudownie zaprojektowany i pomyślany, że zachwyca tu każdym szczegółem, a już najbardziej jakością i designem.

Twórcy pomyśleli tutaj bowiem o wszystkim! Są okna w bocznych ścianach, drewniane barierki, narysowane na wewnętrznych ścianach tapety i inne elementy wykończenia, takie jak lodówka, piekarnik, pralka, wanna czy biurko i wieszak. Są też mebelki: różowe łóżko z materacem, toaletka z lusterkiem, umywalka, szafka kuchenna z płytą grzewczą, szarym okapem i zlewem, okrągły stół, turkusowy fotel z żółtą poduszką, stolik kawowy, stojąca biała lampa z żółtym kloszem, jest nawet roślinka w różowej doniczce! Wszystko to wykonane z mistrzowską precyzją z drewna, filcu i tkanin.

domek dla lalek drewniany

domek dla lalek drewniany domek dla lalekdomek dla lalek


TO OD CIEBIE ZALEŻY, KIM TWOJE DZIECKO BĘDZIE W PRZYSZŁOŚCI

Także na zewnątrz domek prezentuje się pięknie. Jego dach zdobią narysowane dachówki w różnych odcieniach różu, a na zewnętrznych ścianach widzimy deski, okiennice, parapety i masę roślin. Wszystko to sprawia, że rozwijacie poczucie estetyki u swojego malucha już od najmłodszych lat, a do tego fundujecie mu prezent, który rozwija jego kreatywność, motorykę i umiejętności społeczne. Oczywiście wszystkie elementy tutaj są poręczne i bezpieczne i zostały pomalowane odpowiednimi dla dzieci farbami. Wszystko to sprawia, że domek dla lalek od Janod jest nie tylko fantastycznym pomysłem na prezent. To też cudowny element wystroju pokoju Waszego dziecka. U nas stoi dumnie w salonie i powiem Wam, że zachwycam się nim na równi ze Staszkiem!

A co zrobić z tymi wszystkimi maruderami, którzy twierdzą, że chłopiec nie powinien bawić się lalkami? Którzy uważają, że domek dla lalek jest zarezerwowany dla dziewczynek i chłopcom bawić się nim nie wypada? Posłać ich wszystkich na drzewo. Nie wypada to pić do lustra. Natomiast wszystko, co robicie dzisiaj dla swoich dzieci, zaprocentuje w przyszłości. Nie wiem, jak Wy, ale ja stanę na głowie, żeby Staszek wyrósł na mądrego, dobrego, opiekuńczego i szczęśliwego człowieka. Żeby miał otwartą głowę, wiedział, co to empatia, wsparcie, odpowiedzialność i zaangażowanie. I tak, jestem pewna, że bardziej od trzydziestego autka, pomoże mu w tym różowy domek dla lalek ;-)

domek dla lalek domek dla lalek

Domek dla lalek od Janod znajdziecie m.in. pod tym linkiem

Zdjęcia: Tola Piotrowska

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Dlatego właśnie mój syn na 2 Urodziny dostał lalkę frozen ??? prawda ciociu Natalko? dzięki temu uczy się opiekować się dzieckiem zmienia jej pampersy ,karmi, usypia zauważyłam że jest przy tym niesamowicie delikatny, czuły , troskliwy zauważyłam także że robi wiele rzeczy które ja robię w stosunku do niego dlaczego niby uczymy dziewczynki Jak opiekować się dzieckiem przygotowując je do macierzyństwa Przecież ojciec tak samo jest rodzicem i myślę że chłopców też powinniśmy do tego przygotowywać a zajmując się takim bobasem kształtuje się jego pogląd na ojcostwo mimo tego że on nawet tego jeszcze nie pojmuję Mam nadzieję że w… Czytaj więcej »

Karol

Ale rozpętałaś burzę na Facebooku tym wpisem :D Dzieje się tam tyle, że postanowiłem napisać tutaj, żeby mój komentarz nie umknął. Zacznę od tego, że domek przepiękny, a Masza i Dasza już w ogóle łapią za serce. Druga rzecz – pełna zgoda co do argumentacji. Trzecia – to trochę obciach, że w 2019 roku trzema komukolwiek takie banały tłumaczyć. Ale wiem, że trzeba, bo wciąż sklepy internetowe dzielą zabawki na takie dla chłopców i dla dziewczynek, to samo jest w gazetkach promocyjnych, tekstach na blogach, itd. Dobrze, że chociaż tu jest normalnie.

Anka

Aśka, ten wpis to jest złoto.