Książki o wychowywaniu dzieci. 15 tytułów, które uratują Ci życie

Nie powiem Ci, co zrobić, aby Twoje dziecko wyrosło na mądrego i szczęśliwego człowieka. Pokażę Ci za to książki, które zrobią to lepiej. Fachowe, konkretne, oparte na badaniach i autorytetach swoich autorów. A do tego napisane tak przystępnym językiem, że nie zaśniesz po pierwszym rozdziale. Idę o zakład, że ich przeczytanie otworzy Ci oczy. Co więcej, to najlepsze książki o wychowywaniu dzieci, jakie przez ostatnie trzy lata wpadły mi w ręce. Ciepłe, mądre, skuteczne. A więcej nowości z naszej biblioteczki znajdziesz pod tym linkiem. I nieważne, czy już masz dzieci, czy dopiero planujesz. Czy naczytałaś się już masy innych książek, czy dopiero zabierasz się do tematu. Bo tak, książki o wychowywaniu dzieci to skarb, który powinien być dołączany do szpitalnej wyprawki!


NAJLEPSZE KSIĄŻKI O WYCHOWYWANIU DZIECI:


Dialog zamiast kar

Zofia Aleksandra Żuczkowska

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Dialog zamiast karTa książka to podsumowanie wieloletniej pracy z dorosłymi i dziećmi – efekt praktycznego zgłębiania zasad Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Autorka dzieli się w niej swoim bogatym doświadczeniem w kształtowaniu relacji z dzieckiem, opartych na obustronnym dostrzeganiu i poszanowaniu uczuć i potrzeb.

„Książkę Zofii Żuczkowskiej polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, a szczególnie gorąco rodzicom. Tym, którzy szukają sposobu na kłótnie w piaskownicy, i tym, którzy obawiają się buntu nastolatka” – Joanna Szulc, redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”.

Do kupienia pod tym linkiem


Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny

Małgorzata Musiał

Wydawnictwo Mamania

Książki o wychowywaniu dzieci„Najważniejsza jest relacja z dzieckiem” – słyszą zewsząd rodzice. Ale jak ją pielęgnować, kiedy rano trzeba szybko wyjść do szkoły albo kiedy rodzeństwo zaczyna kłótnie o zabawki? Jak zadbać o potrzeby całej rodziny, jeśli każdy ma inne oczekiwania, a doba tylko dwadzieścia cztery godziny?

Małgorzata Musiał, ceniona przez rodziców doświadczona pedagog i mama trójki dzieci, autorka popularnego bloga „Dobra relacja”, pokazuje pełne empatii dla potrzeb dzieci i dorosłych podejście do rodzicielstwa, które pomaga w nawiązaniu dobrych i trwałych relacji. Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas prowadzonych przez siebie warsztatów umiejętności rodzicielskich, autorka proponuje rozwiązania wychowawczych trudności skrojone na miarę potrzeb współczesnej rodziny.

Do kupienia pod tym linkiem


Dziecko z bliska

Agnieszka Stein

Wydawnictwo Mamania

„Dziecko z bliska” to pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości, która kompleksowo opisuje relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Odpowie na nurtujące rodziców pytania:

  • Jak pomóc dziecku rozpoznawać i wyrażać emocje?
  • Czy karać, czy nagradzać?
  • Jak i gdzie postawić granice?
  • Konsekwentnie zabraniać czy czasem pozwolić?
  • Jak nie zapomnieć o własnych potrzebach?

To książka, która wesprze rodzica na drodze do poznania własnego dziecka i będzie przewodnikiem podczas radosnej podróży przez rodzicielstwo.

Do kupienia pod tym linkiem


Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców

Daniel J. Siegel i Tina Bryson

Wydawnictwo MUZA S.A.

Książki o wychowywaniu dzieciBazując na najnowszych odkryciach neurobiologii i własnym zawodowym doświadczeniu, dr Daniel J. Siegel, psychiatra, i dr Tina Payne Bryson, psychoterapeutka, w swojej najnowszej książce zmierzyli się z największym wyzwaniem rodzica, jakim jest dyscyplina. Wychodząc od jej pierwotnej definicji w języku łacińskim (gdzie disciplina oznacza kształcenie), autorzy wyjaśniają, jak przekształcić każdą trudną sytuację w okazję do nauki i rozwoju, w ten sposób przerywając błędne koło przewinień, wymówek i kar.

W ich książce znajdziecie przydatne i przystępnie przedstawione informacje o budowie, funkcjonowaniu i rozwoju ludzkiego mózgu, a także zastosowaniu tej wiedzy w wychowaniu dzieci; wskazówki, które pomogą wam radzić sobie ze złym zachowaniem pociech w sposób jednocześnie bardziej skuteczny na krótszą i dłuższą metę i bardziej satysfakcjonujący dla wszystkich zainteresowanych oraz praktyczne porady, jak konsekwentnie wytyczać jasne i wyraźne granice, jednocześnie okazując dziecku empatię, miłość i szacunek.

Do kupienia pod tym linkiem


Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Adele Faber i Elaine Mazlish

Wydawnictwo Media Rodzina

Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi – i… nie tylko z nimi – sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.

Nowe wydanie poszerzone o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek.  Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o najlepsze książki o wychowywaniu dzieci, to to na pewno jest jedna z nich.

Do kupienia pod tym linkiem


Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały 

Joanna Faber i Julie King

Wydawnictwo Media Rodzina

książki o dzieciachPodręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi.

Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju? Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki, Joanna Faber i Julie King dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.

Do kupienia pod tym linkiem


Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców 

Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Książki o wychowywaniu dzieciWszyscy rodzice złoszczą się czasem na swoje dzieci. Niekiedy problem wymyka się jednak spod kontroli, kiedy krzyk, pretensje, oskarżenia, a nawet klapsy stają się stałym elementem relacji między rodzicami a dzieckiem. Ma to negatywny wpływ na jego rozwój, poczucie własnej wartości i kształtowanie się charakteru moralnego.

Książka „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” pomaga dorosłym radzić sobie z uczuciem złości wobec dziecka w różnych sytuacjach. Jest ona efektem pracy z prawie trzystoma rodzicami. Autorzy ujawniają proste mechanizmy powstawania rodzicielskiej frustracji, która kulminuje wybuchem złości. Najczęściej ma ona źródło w niezrozumieniu zachowania dziecka i błędnej interpretacji motywów jego działania.

Do kupienia pod tym linkiem


Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie

Carlos Gonzalez

Wydawnictwo Mamania

Książki o wychowywaniu dzieci„Mocno mnie przytul” to książka napisana w obronie dzieci, ale z ogromną sympatią dla rodziców. Stanowi mocny i pełen rzeczowych argumentów głos przeciwko teoriom samozwańczych ekspertów, którzy niemal obsesyjnie propagują konieczność przestrzegania harmonogramów i planów, drobiazgowych systemów kar i nagród, a czasem nawet izolacji dziecka od rodziców.

Carlos Gonzalez, uznany autorytet pediatryczny, autor m.in. popularnej również w Polsce książki „Moje dziecko nie chce jeść”, mocno wierzy (co więcej – udowadnia to!), że dzieci są dobre, szczere, towarzyskie, wyrozumiałe i że z całą pewnością zasługują na tyle miłości, ile tylko jesteśmy im w stanie zaofiarować. Żartobliwie i z humorem autor komentuje zakorzenione mity i teorie wychowawcze, pokazując jednocześnie, że najważniejsze, co można zrobić dla dziecka, znajduje się nie w umysłach teoretyków wychowania, ale w naszych sercach.

Do kupienia pod tym linkiem


NIE z miłości

Jesper Juul

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

książki o dzieciachSzczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku, chociaż chcieliby to zrobić. Dlaczego mówienie NIE przychodzi im z z takim trudem?

Jesper Juul wyjaśnia, na czym polega trudna sztuka odmawiania. Uczy, jakich słów użyć, żeby nie zranić dziecka, i jak radzić sobie z jego frustracją. Dowodzi, że konfrontacja z odmową i sprzeciwem to jeden z warunków rozwoju silnych i świadomych swojej wartości dzieci.

(Szczerze? Jeśli chodzi o książki o wychowywaniu dzieci, to Jesper Juul jest moim mistrzem.)

Do kupienia pod tym linkiem


Pozytywna dyscyplina

Jane Nelsen

Wydawnictwo CoJaNaTo

„Pozytywna dyscyplina” to klasyczna metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera. Na jej kartach znajdziesz odpowiedzi na wiele rodzicielskich pytań.

Co mam robić, gdy nie mogę się dogadać z dzieckiem? Jak mam mówić, żeby dziecko mnie słyszało i częściej słuchało? I jak stworzyć warunki do współpracy z dzieckiem? Jak wspierać dziecko bez rozpieszczania? Jak wyznaczać granice, ustalać i egzekwować umowy i dzielić się z dzieckiem obowiązkami? A jak pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą? Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości? Jak wzmacniać jego zaufanie do siebie? Dlaczego dzieci różnią się od siebie w zależności od kolejności urodzenia? Jak sprawić, żeby bycie rodzicem było łatwiejsze?

Do kupienia pod tym linkiem


Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości

Stuart Shanker i Teresa Barker

Książki o wychowywaniu dzieciWydawnictwo Mamania

Wbrew obiegowej opinii o bezstresowym wychowaniu dorasta pokolenie dzieci i młodzieży, które na co dzień zmaga się ze zbyt wysokim poziomem stresu. Niewielu rodziców jest w stanie rozpoznać ukryte stresory, z który­mi borykają się ich dzieci.

SELF-REG to przełomowa książka dla rodziców, w której profesor Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samo­dzielnie zmienić ich zachowanie. Mogą wtedy powrócić do stanu zrówno­ważenia, który jest niezbędny do rozwoju i realizacji drzemiącego w nich potencjału.

Do kupienia pod tym linkiem


Świadome rodzicielstwo. Wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej świadomości 

Daniel J. Siegel i Mary Hartzell

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagog Mary Hartzell napisali książkę dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Autorzy pokazują, że dzięki świadomej refleksji nad własną przeszłością można znacząco poprawić swoje relacje z dziećmi. Bezpieczna więź, dostrojona komunikacja, wspólny dialog to fundamenty, które pozwalają przetrwać niejeden konflikt w rodzinie i zapewniają dziecku optymalne warunki rozwoju.

Autorzy przedstawiają, w jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na to, jakimi jesteśmy rodzicami. Pokazują, jak dzięki autorefleksji przezwyciężyć ograniczenia przeszłości, prezentują naukowy punkt widzenia na złożone relację między rodzicami i dziećmi i dają do ręki przewodnik do samodzielnej pracy nad własnymi problemami wewnętrznymi.

Do kupienia pod tym linkiem


Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? 

Jesper Juul

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Czy współcześni rodzice rozumieją swoje dzieci? I czy potrafią rozwijać w nich poczucie własnej wartości? Czy swoim traktowaniem wzmacniają je, czy raczej osłabiają? Niestety w tych kwestiach rodzice często czują się bezradni. Gubią się też wśród porad wychowawczych, które mają sprawić, że ich dzieci staną się posłuszne i grzeczne. Jesper Juul, europejski autorytet w dziedzinie wychowania, pokazuje, jak należy traktować dzieci, aby wyrosły na samodzielnych, odpowiedzialnych i wierzących w swoje siły ludzi. Wyjaśnia, jakie błędy najczęściej popełniamy względem dzieci i jakie ma to konsekwencje w ich dorosłym życiu. Traktuj swoje dziecko poważniej! – radzi Juul. – Nie żądaj bezwarunkowego posłuszeństwa, bo nie jest ono celem wychowania!

Książka „Twoje kompetentne dziecko” to obowiązkowa lektura każdego świadomego rodzica. Do dziś znalazła ponad pół miliona czytelników na całym świecie!

Do kupienia pod tym linkiem


Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe 

Alfie Kohn

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

Książki o wychowywaniu dzieciKsiążka wybitnego amerykańskiego psychologa może zaskoczyć rodziców przyzwyczajonych do tradycyjnych przekonań na temat wychowania i dyscypliny. Powołując się na dziesiątki fachowych badań, autor demonstruje negatywne skutki kontrolowania dzieci za pomocą nagród i kar. Co ważniejsze, demonstruje także, jak niszcząca dla dziecięcej psychiki jest warunkowa akceptacja, tak zwana miłość odmawiana, zależna od tego, czy dziecko spełnia oczekiwania rodziców. Najczęściej bywa ona nieświadomym środkiem rodziców do wymuszania posłuszeństwa u dzieci.

Ta książka to lektura obowiązkowa każdego rodzica, który chciałby być na bieżąco z najnowszą wiedzą na temat dzieci. Prezentuje alternatywny model wychowania, który pomaga dzieciom stać się troskliwymi i odpowiedzialnymi ludźmi.

Do kupienia pod tym linkiem


Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Jesper Juul

Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

książki o dzieciachW osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole – te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.

Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.

Do kupienia pod tym linkiem


Jeśli znacie inne ciekawe książki o wychowywaniu dzieci, podrzućcie mi je koniecznie! 

PS. Zdjęcia i opisy pochodzą ze stron wydawnictw.

Miłego czytania wszystkim!


Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda

Ja polecam książkę „Nie przydeptuj małych skrzydeł”. Jest cudowna – dla rodziców ale też dla wszystkich innych mających kontakt z dziećmi, także w pracy.

Plany Mamy

Również polecam te pozycje

ada

Czytałam Juula (wspaniały!) i połowę o tym, jak mówić, żeby dzieci nas słuchały (super rady, ale w ogóle nie działają :)

anka

oj ratują! część jest mi dobrze znana i równiez polecam gorąco :))