Nie powiem Ci, co zrobić, aby Twoje dziecko wyrosło na mądrego i szczęśliwego człowieka. Pokażę Ci za to książki, które zrobią to lepiej. Fachowe, konkretne, oparte na badaniach i autorytetach swoich autorów. A do tego napisane tak przystępnym językiem, że nie zaśniesz po pierwszym rozdziale. Idę o zakład, że ich przeczytanie otworzy Ci oczy. Co więcej, to najlepsze książki o wychowywaniu dzieci, jakie przez ostatnie trzy lata wpadły mi w ręce. Ciepłe, mądre, skuteczne. A więcej nowości z naszej biblioteczki znajdziesz pod tym linkiem. I nieważne, czy już masz dzieci, czy dopiero planujesz. Czy naczytałaś się już masy innych książek, czy dopiero zabierasz się do tematu. Bo tak, książki o wychowywaniu dzieci to skarb, który powinien być dołączany do szpitalnej wyprawki!
NAJLEPSZE KSIĄŻKI O WYCHOWYWANIU DZIECI:
Dialog zamiast kar
Zofia Aleksandra Żuczkowska
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Ta książka to podsumowanie wieloletniej pracy z dorosłymi i dziećmi – efekt praktycznego zgłębiania zasad Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Autorka dzieli się w niej swoim bogatym doświadczeniem w kształtowaniu relacji z dzieckiem, opartych na obustronnym dostrzeganiu i poszanowaniu uczuć i potrzeb.
„Książkę Zofii Żuczkowskiej polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, a szczególnie gorąco rodzicom. Tym, którzy szukają sposobu na kłótnie w piaskownicy, i tym, którzy obawiają się buntu nastolatka” – Joanna Szulc, redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”.
Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami współczesnej rodziny
Małgorzata Musiał
Wydawnictwo Mamania
„Najważniejsza jest relacja z dzieckiem” – słyszą zewsząd rodzice. Ale jak ją pielęgnować, kiedy rano trzeba szybko wyjść do szkoły albo kiedy rodzeństwo zaczyna kłótnie o zabawki? Jak zadbać o potrzeby całej rodziny, jeśli każdy ma inne oczekiwania, a doba tylko dwadzieścia cztery godziny?
Małgorzata Musiał, ceniona przez rodziców doświadczona pedagog i mama trójki dzieci, autorka popularnego bloga „Dobra relacja”, pokazuje pełne empatii dla potrzeb dzieci i dorosłych podejście do rodzicielstwa, które pomaga w nawiązaniu dobrych i trwałych relacji. Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas prowadzonych przez siebie warsztatów umiejętności rodzicielskich, autorka proponuje rozwiązania wychowawczych trudności skrojone na miarę potrzeb współczesnej rodziny.
„Dziecko z bliska” to pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości, która kompleksowo opisuje relacje w rodzinie, nawiązywanie i utrzymywanie więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Odpowie na nurtujące rodziców pytania:
Jak pomóc dziecku rozpoznawać i wyrażać emocje?
Czy karać, czy nagradzać?
Jak i gdzie postawić granice?
Konsekwentnie zabraniać czy czasem pozwolić?
Jak nie zapomnieć o własnych potrzebach?
To książka, która wesprze rodzica na drodze do poznania własnego dziecka i będzie przewodnikiem podczas radosnej podróży przez rodzicielstwo.
Bazując na najnowszych odkryciach neurobiologii i własnym zawodowym doświadczeniu, dr Daniel J. Siegel, psychiatra, i dr Tina Payne Bryson, psychoterapeutka, w swojej najnowszej książce zmierzyli się z największym wyzwaniem rodzica, jakim jest dyscyplina. Wychodząc od jej pierwotnej definicji w języku łacińskim (gdzie disciplina oznacza kształcenie), autorzy wyjaśniają, jak przekształcić każdą trudną sytuację w okazję do nauki i rozwoju, w ten sposób przerywając błędne koło przewinień, wymówek i kar.
W ich książce znajdziecie przydatne i przystępnie przedstawione informacje o budowie, funkcjonowaniu i rozwoju ludzkiego mózgu, a także zastosowaniu tej wiedzy w wychowaniu dzieci; wskazówki, które pomogą wam radzić sobie ze złym zachowaniem pociech w sposób jednocześnie bardziej skuteczny na krótszą i dłuższą metę i bardziej satysfakcjonujący dla wszystkich zainteresowanych oraz praktyczne porady, jak konsekwentnie wytyczać jasne i wyraźne granice, jednocześnie okazując dziecku empatię, miłość i szacunek.
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Adele Faber i Elaine Mazlish
Wydawnictwo Media Rodzina
Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi – i… nie tylko z nimi – sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym.
Nowe wydanie poszerzone o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek. Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o najlepsze książki o wychowywaniu dzieci, to to na pewno jest jedna z nich.
Podręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi.
Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju? Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki, Joanna Faber i Julie King dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.
Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców
Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Wszyscy rodzice złoszczą się czasem na swoje dzieci. Niekiedy problem wymyka się jednak spod kontroli, kiedy krzyk, pretensje, oskarżenia, a nawet klapsy stają się stałym elementem relacji między rodzicami a dzieckiem. Ma to negatywny wpływ na jego rozwój, poczucie własnej wartości i kształtowanie się charakteru moralnego.
Książka „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” pomaga dorosłym radzić sobie z uczuciem złości wobec dziecka w różnych sytuacjach. Jest ona efektem pracy z prawie trzystoma rodzicami. Autorzy ujawniają proste mechanizmy powstawania rodzicielskiej frustracji, która kulminuje wybuchem złości. Najczęściej ma ona źródło w niezrozumieniu zachowania dziecka i błędnej interpretacji motywów jego działania.
Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie
Carlos Gonzalez
Wydawnictwo Mamania
„Mocno mnie przytul” to książka napisana w obronie dzieci, ale z ogromną sympatią dla rodziców. Stanowi mocny i pełen rzeczowych argumentów głos przeciwko teoriom samozwańczych ekspertów, którzy niemal obsesyjnie propagują konieczność przestrzegania harmonogramów i planów, drobiazgowych systemów kar i nagród, a czasem nawet izolacji dziecka od rodziców.
Carlos Gonzalez, uznany autorytet pediatryczny, autor m.in. popularnej również w Polsce książki „Moje dziecko nie chce jeść”, mocno wierzy (co więcej – udowadnia to!), że dzieci są dobre, szczere, towarzyskie, wyrozumiałe i że z całą pewnością zasługują na tyle miłości, ile tylko jesteśmy im w stanie zaofiarować. Żartobliwie i z humorem autor komentuje zakorzenione mity i teorie wychowawcze, pokazując jednocześnie, że najważniejsze, co można zrobić dla dziecka, znajduje się nie w umysłach teoretyków wychowania, ale w naszych sercach.
Szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku, chociaż chcieliby to zrobić. Dlaczego mówienie NIE przychodzi im z z takim trudem?
Jesper Juul wyjaśnia, na czym polega trudna sztuka odmawiania. Uczy, jakich słów użyć, żeby nie zranić dziecka, i jak radzić sobie z jego frustracją. Dowodzi, że konfrontacja z odmową i sprzeciwem to jeden z warunków rozwoju silnych i świadomych swojej wartości dzieci.
(Szczerze? Jeśli chodzi o książki o wychowywaniu dzieci, to Jesper Juul jest moim mistrzem.)
„Pozytywna dyscyplina” to klasyczna metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera. Na jej kartach znajdziesz odpowiedzi na wiele rodzicielskich pytań.
Co mam robić, gdy nie mogę się dogadać z dzieckiem? Jak mam mówić, żeby dziecko mnie słyszało i częściej słuchało? I jak stworzyć warunki do współpracy z dzieckiem? Jak wspierać dziecko bez rozpieszczania? Jak wyznaczać granice, ustalać i egzekwować umowy i dzielić się z dzieckiem obowiązkami? A jak pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą? Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości? Jak wzmacniać jego zaufanie do siebie? Dlaczego dzieci różnią się od siebie w zależności od kolejności urodzenia? Jak sprawić, żeby bycie rodzicem było łatwiejsze?
Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości
Stuart Shanker i Teresa Barker
Wydawnictwo Mamania
Wbrew obiegowej opinii o bezstresowym wychowaniu dorasta pokolenie dzieci i młodzieży, które na co dzień zmaga się ze zbyt wysokim poziomem stresu. Niewielu rodziców jest w stanie rozpoznać ukryte stresory, z którymi borykają się ich dzieci.
SELF-REG to przełomowa książka dla rodziców, w której profesor Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie. Mogą wtedy powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju i realizacji drzemiącego w nich potencjału.
Świadome rodzicielstwo. Wychowaj szczęśliwe dziecko dzięki większej świadomości
Daniel J. Siegel i Mary Hartzell
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagog Mary Hartzell napisali książkę dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Autorzy pokazują, że dzięki świadomej refleksji nad własną przeszłością można znacząco poprawić swoje relacje z dziećmi. Bezpieczna więź, dostrojona komunikacja, wspólny dialog to fundamenty, które pozwalają przetrwać niejeden konflikt w rodzinie i zapewniają dziecku optymalne warunki rozwoju.
Autorzy przedstawiają, w jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na to, jakimi jesteśmy rodzicami. Pokazują, jak dzięki autorefleksji przezwyciężyć ograniczenia przeszłości, prezentują naukowy punkt widzenia na złożone relację między rodzicami i dziećmi i dają do ręki przewodnik do samodzielnej pracy nad własnymi problemami wewnętrznymi.
Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Jesper Juul
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Czy współcześni rodzice rozumieją swoje dzieci? I czy potrafią rozwijać w nich poczucie własnej wartości? Czy swoim traktowaniem wzmacniają je, czy raczej osłabiają? Niestety w tych kwestiach rodzice często czują się bezradni. Gubią się też wśród porad wychowawczych, które mają sprawić, że ich dzieci staną się posłuszne i grzeczne. Jesper Juul, europejski autorytet w dziedzinie wychowania, pokazuje, jak należy traktować dzieci, aby wyrosły na samodzielnych, odpowiedzialnych i wierzących w swoje siły ludzi. Wyjaśnia, jakie błędy najczęściej popełniamy względem dzieci i jakie ma to konsekwencje w ich dorosłym życiu. Traktuj swoje dziecko poważniej! – radzi Juul. – Nie żądaj bezwarunkowego posłuszeństwa, bo nie jest ono celem wychowania!
Książka „Twoje kompetentne dziecko” to obowiązkowa lektura każdego świadomego rodzica. Do dziś znalazła ponad pół miliona czytelników na całym świecie!
Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe
Alfie Kohn
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska
Książka wybitnego amerykańskiego psychologa może zaskoczyć rodziców przyzwyczajonych do tradycyjnych przekonań na temat wychowania i dyscypliny. Powołując się na dziesiątki fachowych badań, autor demonstruje negatywne skutki kontrolowania dzieci za pomocą nagród i kar. Co ważniejsze, demonstruje także, jak niszcząca dla dziecięcej psychiki jest warunkowa akceptacja, tak zwana miłość odmawiana, zależna od tego, czy dziecko spełnia oczekiwania rodziców. Najczęściej bywa ona nieświadomym środkiem rodziców do wymuszania posłuszeństwa u dzieci.
Ta książka to lektura obowiązkowa każdego rodzica, który chciałby być na bieżąco z najnowszą wiedzą na temat dzieci. Prezentuje alternatywny model wychowania, który pomaga dzieciom stać się troskliwymi i odpowiedzialnymi ludźmi.
W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole – te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.
Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.
Cześć, jestem Asia! Jestem żoną, mamą i całkiem szczęśliwą 36-latką ;-) Mieszkam w Warszawie, kocham kawę i pisanie i chociaż nie odpowiem Ci na pytanie, jak żyć, to zostań ze mną na dłużej, a dowiesz się, jak żyć fajnie!
Zapisz się, a raz w tygodniu otrzymasz ode mnie list pełen dobra. Znajdziesz w nim starannie wyselekcjonowane, zawsze fajne i wartościowe treści, więc naprawdę warto! Daj umilić sobie dzień!
Ja polecam książkę „Nie przydeptuj małych skrzydeł”. Jest cudowna – dla rodziców ale też dla wszystkich innych mających kontakt z dziećmi, także w pracy.
Zapisz się, a raz w tygodniu otrzymasz ode mnie list pełen dobra. Znajdziesz w nim starannie wyselekcjonowane, zawsze fajne i wartościowe treści, więc naprawdę warto! Daj umilić sobie dzień!
Ja polecam książkę „Nie przydeptuj małych skrzydeł”. Jest cudowna – dla rodziców ale też dla wszystkich innych mających kontakt z dziećmi, także w pracy.
Również polecam te pozycje
Czytałam Juula (wspaniały!) i połowę o tym, jak mówić, żeby dzieci nas słuchały (super rady, ale w ogóle nie działają :)
oj ratują! część jest mi dobrze znana i równiez polecam gorąco :))