Filmy o świętach Bożego Narodzenia. Oto radosna dwudziestka

Na zdj. kadr z filmu „Pada Shrek”, reż. Gary Trousdale

Domek przybrano, że wzbiera na mdłość, ogr na sam widok miałby już dość. O, czyje to sanie po niebie tak mkną? To święty Mikołaj, choć mógłby być mną.

Dzisiaj mam dla Was 20 filmów o świętach. Nie ma nic piękniejszego niż leniwe, grudniowe wieczory, spędzone pod kocem z kubkiem grzanego wina w ręce. No chyba, że za drugą możecie trzymać kogoś jeszcze, to wtedy już w ogóle jest niebo. Kolejność alfabetyczna – żeby nie było.

1. „Artur ratuje gwiazdkę”, reż. Sarah Smith

Uwaga, św. Mikołaj ma syna. I to niejednego. Sam nie jest już najmłodszy, więc dzieciaki muszą odwalać za niego całą robotę. I chociaż to pierworodny szykuje się do przejęcia fachu, to i tytułowy Artur będzie musiał wkroczyć nagle do akcji.

Artur ratuje Gwiazdkę - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

2. „Ekspres polarny”, reż. Robert Zemeckis

Historia chłopca, który nie wierzy już w św. Mikołaja i w nosie ma magię świąt. Tymczasem nieoczekiwanie staje się pasażerem dość nietypowego pociągu, zmierzającego na… biegun północny. Tak, tak. Do siedziby „nieistniejącego” św. Mikołaja.

Ekspres polarny - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

3. „Family Man”, reż. Brett Ratner

Polecam już dlatego, że Nicolas Cage występuje tu w roli głównej. Poza tym rola niezła, bo oto gra bogatego biznesmena, który ma wszystko, prócz prawdziwej miłości. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia kładzie się spać, nie ma pojęcia, że obudzi się jako ktoś zupełnie inny. Na przykład jako sprzedawca opon, z żoną i dwójką dzieci.

Family Man - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

4. „Gremliny rozrabiają”, reż. Joe Dante

Mały Billy dostaje od ojca-naukowca małe, urocze zwierzątko o imieniu Gizmo. Nie wolno go jednak wystawiać na światło, karmić po północy ani polewać wodą. Jak łatwo się domyślić, wszystkie te zasady zostają złamane, a banda rozszalałych gremlinów zaczyna terroryzować wkrótce miasto.

Gremliny rozrabiają - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

5. „Grinch: świąt nie będzie”, reż. Ron Howard

W malutkiej wiosce o nazwie Ktosiowo trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jest tylko jeden problem. Problem ma na imię Grinch i jest dużym, zielonym stworem, który nie zamierza podzielać powszechnego entuzjazmu. W skrócie: kwintesencja amerykańskiego kina familijnego w dobrym tego słowa znaczeniu.

Grinch świąt nie będzie - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

6. „Holiday”, reż. Nancy Meyers

Film o dwóch kobietach, które na święta postanawiają zamienić się domami. Uznają to za dobry pomysł na ucieczkę przed problemami – jedna ma mieszkać w pełnym słońca Los Angeles, druga wyjeżdża na zaśnieżoną wieś.

holiday - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

7. „Jack Frost”, reż. Troy Miller

Wzruszająca historia o rodzinie, której szczęście przerywa śmierć. Ale spokojnie, Oto tytułowy Jack powróci do żywych w postaci… bałwana.

Jack Frost - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

8. „Kevin sam w domu”, reż. Chris Columbus

Przepraszam malkontentów, ale serii o Kevinie nie mogło na tej liście zabraknąć. Nawet, jeśli krzywicie się na samo brzmienie jego imienia, to wielu ludziom, w tym pewnie po cichutku i Wam, trudno byłoby wyobrazić sobie święta bez niego. To trochę jak z piosenką „Last Christmas” zespołu Wham! To jest klasyka, z tym się nie dyskutuje.

Kevin sam w domu - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

9. „Kevin sam w Nowym Jorku”, reż. Chris Columbus

Po raz kolejny Kevin. Tym razem miało być pięknie, bo rodzina – nauczona doświadczeniem – postanowiła młodego pilnować. Wyszło jednak jak przed rokiem, a jak dokładnie, to pewnie wiecie sami.

Kevin sam w Nowym Jorku - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

10. „Listy do M.”, reż. Mitja Okorn

Polska komedia romantyczna, tyleż urocza, co banalna. Niemniej – uwielbiam. Uwielbiam na tyle, żeby co roku oglądać. Także dlatego, że jest o miłości, a wśród bohaterów są Maciej Stuhr i Paweł Małaszyński, w których po cichutku się kocham.

LISTY DO M - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

11. „Miasteczko Halloween”, reż. Henry Selick

Kolejny atak na św. Mikołaja, tym razem zaplanowany przez znużonego Gwiazdką, Dyniowego Króla. Estetyka z filmów Tima Burtona rodem, więc powinna Wam się spodobać.

Miasteczko Halloween - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

12. „Opowieść wigilijna”, reż. Robert Zemeckis

Czyli klasyka na podstawie dzieła Charlesa Dickensa. Oto stary i zgorzkniały Ebenezer Scrooge ma dostać od życia bardzo cenną lekcję. Taką, jaką chyba wszyscy czasem powinniśmy.

opowieść wigilijna - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

13. „Pada Shrek”, reż. Gary Trousdale

Tym razem zaledwie 21 minut, za to jakich. Otóż znany nam dobrze Shrek spędzić święta tylko z rodziną. Spokojnie i bez stresu. No ale czy z takimi przyjaciółmi w ogóle da się?

pada shrek - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

14. „Przetrwać święta”, reż. Mike Mitchell

Samotny milioner chce spędzić wreszcie rodzinne święta. A że nie za bardzo ma z kim i jak, to znajduje ludzi, którzy za odpowiednią sumę mają stworzyć mu ciepło domowego ogniska. W roli głównej Ben Affleck, to powinno wystarczyć.

przetrwać święta - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

15. „Renifer Niko ratuje Święta”, reż. Michael Hegner i Kari Juusonen

Mały Niko chce odnaleźć ojca, pracującego dla św. Mikołaja. A przy okazji musi stawić czoła wilkom, które postanawiają zabić wszystkie renifery z jego zaprzęgu. Da się? Da się.

renifer niko - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

16. „Śnięty Mikołaj”, reż. John Pasquin

Trochę komedia, a trochę dramat, kolejny z serii filmów o ojcach, którzy nie potrafią dogadać się z własnym dzieckiem. Sytuację komplikuje św. Mikołaj, który nieoczekiwanie ulega wypadkowi. I ktoś go musi zastąpić.

śnięty mikołaj - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

17. „Świąteczna gorączka”, reż. Brian Levant

Czyli Arnold Schwarzenegger w roli biznesmana, który postanawia dokonać niemal niemożliwego – zdobyć zabawkę Turbo-Mana dla swojego syna. Łatwo nie będzie, a stawka jest duża.

świąteczna gorączka - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

18. „Święta Last Minute”, reż. Joe Roth

Kiedy dojrzałe małżeństwo dowiaduje się, że ich córka nie wróci do domu na święta, postanawia spędzić święta na Karaibach. Co jednak, kiedy jedynaczka zmieni zdanie? Otóż zostanie im 8 godzin, żeby wszystko jednak zorganizować.

Święta Last Minute - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

19. „To właśnie miłość”, reż. Richard Curtis

Dziesięć historii o miłości, trochę jak zagraniczna wersja „Listów do M.” Ba, nawet plakaty są przecież podobne, więc jak polubiliście jedno, to spodoba Wam się i drugie.

To właśnie miłość - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

20. „Zły Mikołaj”, reż. Terry Zwigoff

Kiedy wszyscy uganiają się jak w ukropie w poszukiwaniu świątecznych prezentów, ktoś postanawia zrobić na tym niezły biznes. I tak po prostu kraść. Szyki pokrzyżuje mu jednak pewien zaradny 8-latek.

zły mikołaj - Najlepsze filmy o świętach Bożego Narodzenia

31
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment authors
AniaAnnaŚwiat bombkiPawełAsia Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Korektelka
Gość
Korektelka

‚Holiday’, ‚To właśnie miłość’, ‚Listy do M.’ – zdecydowanie: must watch! Plus wszystkie sezony ‚SATC’ i kilku innych seriali, dla których spod koca wychodzi się tylko po nowy kubek herbaty i … kilka innych rzeczy ;-)

mankiproject
Gość
mankiproject

No ej! Love Actually to nie są zagraniczne Listy do M.! Będę gryźć za to zdanie :) (czy ty piszesz do 15-latków wychowanych na TVN? no nie). Listy do M. to polska podróbka Love Actually (ponoć bardzo udana, jak na polską komedię romantyczną), nawet plakat lekki plagiat (podobnie plakat: Wojna-polsko-ruska – Trainspotting). Koronny argument, który mam jest oczywiście godny trolli z filmbebu, ale… no Love Actually było pierwsze, więc jest wersją oryginalną, nie ma bata:) Mój ulubiony film świąteczny nie jest do końca świąteczny, ale często go wtedy puszczają, zawsze oglądam, wprowadza mnie w świąteczny nastrój i spiewam z myszami.… Czytaj więcej »

Natalia Kościńska
Gość
Natalia Kościńska

„Dziesięć historii o miłości, trochę jak zagraniczna wersja „Listów do M.” Ba, nawet plakaty są przecież podobne […]”
Nie, nie, nie! To „Listy do M.” są polską wersją „Love actually”! Przyznać trzeba, że zrobioną dobrze i również ten film lubię, ale jednak Colina Firtha w roli zdradzonego pisarza nic nie przebije. Tylko w tym roku mam problem, bo nagle się okazuje, że nie mam z kim urządzić tradycyjnego seansu. Trzeba będzie zdecydować się na towarzystwo grzanego wina :)