Blue Monday i 52 cytaty o smutku

Blue Monday to ponoć najbardziej depresyjny dzień w ciągu roku. A skoro tak, to od razu przypominam Wam jeden z najgłośniejszych tekstów na tym blogu, w którym poznacie 15 rzeczy, jakich nie należy mówić osobom z depresją. Niżej natomiast zebrałam dla Was 52 autorów i ich wypowiedzi w temacie smutku. Wbrew pozorom, ku pokrzepieniu serc.


Cytaty o smutku:

Hans Christian Andersen

Jednak smutek jest gościem, którego niełatwo się pozbyć.

Zdzisław Beksiński

Ty i ja, wszyscy płyniemy do wodospadu. Ty chcesz płynąć na kaktusie, a ja chcę siedzieć w wygodnym fotelu. I tak czeka nas ten sam wodospad, więc po co jeszcze siedzieć na kaktusie?

Saul Bellow

Smutne to, ale cierpienie jest chyba jedynym niezawodnym sposobem zbudzenia duszy ze snu.

Jan Bosko

Najlepszym przyjacielem jest ten, który nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.

Phil Bosmans

Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy.

Cassandra Clare

Mówią, że czas leczy rany, ale to nie oznacza, że znika przyczyna smutku.

Harlan Coben

Tak to bywa z osobami cierpiącymi na ataki depresji. Nie jesteś w stanie ciągle się nimi przejmować. W końcu zaczynają cię drażnić.

Fannie Flagg

Przeszłam swoje, a za każdym razem bolało równie silnie jak poprzednio. Zdarzało się, że się zastanawiałam, dlaczego dobry Bóg dał mi tak ciężki krzyż do dźwigania – do tego stopnia, że myślałam, że nie wytrzymam już ani dnia dłużej. Ale Pan daje ci tylko tyle, ile możesz znieść – nie więcej… i mówi ci tak: Nie można zatrzymywać się nad smutkiem, to cię wpędzi w chorobę szybciej niż cokolwiek innego.

Anne Frank

Dla każdego, kto się boi, jest samotny albo nieszczęśliwy, stanowczo najlepszym środkiem jest wyjście na zewnątrz, gdzieś, gdzie jest się zupełnie sam na sam z niebem, naturą i Bogiem. Bo dopiero wtedy, tylko wtedy, czuje się, że wszystko jest tak, jak być powinno i że Bóg chce widzieć ludzi szczęśliwymi wśród prostej, ale pięknej natury. Jak długo to istnieje, a będzie na pewno zawsze istnieć, wiem, że we wszystkich okolicznościach, istnieje zawsze pociecha na każde zmartwienie. I wierzę mocno, że natura potrafi ukoić każde cierpienie.

Erich Fromm

Jeśli przeciętnemu człowiekowi powiemy, że jedną z najbardziej przykrych chorób umysłowych, jakie istnieją jest brak odczuwania, myślę, że tego po prostu nie zrozumie.

Nikołaj Gogol

Z niedostrzegania dobra w dobrym rodzi się smutek.

Pola Gojawiczyńska

Smutek to najgorsza pora dnia.

Arthur Golden

Smutek to najdziwniejsze z uczuć; czyni nas bezradnymi. Jest jak okno otwarte wbrew naszej woli – przy nim można wyłącznie dygotać z zimna. Z czasem jednak otwiera się coraz rzadziej i rzadziej, aż wreszcie całkowicie stapia się z murem.

Małgorzata Halber

Śmieję się tylko z rzeczy, które naprawdę mnie bolą. Na lekcji polskiego profesor mówiła: „idealnym sposobem na rozładowanie napięcia w utworze dramatycznym jest scena komiczna”.

Jacek Hugo-Bader

Depresja nie dotyczy ludzi słabych, tylko tych, którzy byli silni zbyt długo.

Tove Jansson

Popadłem w stan głębokiej depresji, takiej, która ogarniała mnie również później w życiu, kiedy ktoś inny dokonywał więcej niż ja. To nowe uczucie wydało mi się jednak bardzo ciekawe i uznałem, że mimo wszystko jest ono chyba związane z moimi uzdolnieniami. Zauważyłem, na przykład, że gdy owładnie mną dostatecznie czarna melancholia, gdy wzdycham i gapię się na morze, robi mi się niemal przyjemnie. Bo jestem wtedy taki strasznie godny pożałowania! To naprawdę fascynujące przeżycie.

Tomasz Jastrun

Byłem ciężko chory, ale była to dziwna choroba, jakby gniła mi dusza.

Sarah Kane

Nie ma na świecie takiego leku, który nadałby sens życiu.

Antoni Kępiński

Czas depresji jest złym czasem, od którego chciałoby się uciec, ale nie ma gdzie; chory jest w nim zamknięty, przegnieciony przeszłością, teraźniejszością i bez perspektyw przyszłości. W czasie tym niewiele się dzieje; przeżycia monotonnie obracają się koło tych samych wątków: beznadziejności, poczucia winy, lęku przed katastrofą.

Stephen King

Jesteś pewny, że stać cię na luksus rozczulania się nad sobą?

Hanna Krall

Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Cała radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nie przeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie.

Clive Staples Lewis

Kochać, a potem utracić to, co kochaliśmy – to wpisane jest w nasza naturę. Jeśli nie potrafimy znieść utraty, pochłania nas zło.

Henning Mankell

Zamykam się, popadam w przygnębienie, które na nic mi się nie zda. W normalnych warunkach jestem wesołym człowiekiem, przeciwieństwem tego, kim stałem się teraz.

Gabriel García Márquez

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu.

Dorota Masłowska

Otóż raptem nie ma kolorów na świecie. Nie ma. Brak. Kolory przez noc zostały ukradzione. Lub cokolwiek. Może wyprane. Może wyprali ten krajobraz, pejzaż za oknem w pralce automatycznej w nie bardzo tym, co trzeba, proszku.

Alan Alexander Milne

Jest dostatecznie smutno, jeżeli samemu jest się nieszczęśliwym, ale jest jeszcze smutniej, kiedy wszyscy inni twierdzą, że też są nieszczęśliwi.

Lucy Maud Montgomery

Zawsze robi mi się smutno, gdy coś miłego się kończy. Co prawda zawsze można mieć nadzieję na coś jeszcze milszego, ale co do tego nigdy nie ma pewności.

Anna Morawska

Depresja nie wybiera słabych i ubogich. Jest chorobą demokratyczną. Podcina skrzydła nawet podczas najwyższego lotu.

Haruki Murakami

Zamknąłem oczy i poczułem drżenie serca. Było silniejsze niż smutek i samotność, niczym wzburzone fale wstrząsało całym moim ciałem. Oparłszy się łokciami o tył ławki, usiłowałem przezwyciężyć drżenie. Nikt nie przyszedł mi z pomocą. Nikt nie mógł mnie uratować. Tak samo jak ja nie mógłbym tego zrobić dla innych. Chciałem rozpłakać się na głos, ale nie mogłem. Byłem na to za stary. Poza tym jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada ciasno na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy. Kiedy byłem młodszy, próbowałem wyrazić taki smutek słowami. Ale pomimo starań, nie potrafiłem tego zrobić. Zaniechałem prób, zamknąłem słowa w sobie. Naprawdę głębokiego smutku nie da się wyrazić nawet łzami.

Wiesław Myśliwski

Co prawda, wszyscy cierpią na samotność, to stan nieomal przyrodzony, lecz samotność a samotność to najczęściej nie to samo.

Eliza Orzeszkowa

Podobno bratem bliźniaczym mądrości bywa u ludzi smutek.

Sylvia Plath

Poczołgałam się z powrotem do łóżka i naciągnęłam prześcieradło na głowę. Ponieważ jednak przepuszczało światło, wtuliłam twarz w poduszkę, żeby stworzyć złudzenie, że jest noc. Zastanawiałam się nad tym, czy nie należałoby może wstać, ale nie mogłam znaleźć żadnego powodu. Nic na mnie nie czekało.

Kaja Platowska

Wpadłam w moją wewnętrzną histerię. Nie krzyczałam, nie płakałam głośno, nie biegałam i nie wyrywałam sobie włosów z głowy. Po prostu w jednej chwili coś we mnie stłukło się i przyrosłam do chodnika, nie mogąc zrobić kroku do przodu.

Paweł Pollak

Lubię jesień… Jesień jakby usprawiedliwia depresję, jesienią nie trzeba być młodym, zdrowym, aktywnym jak latem, jesienią można sobie popłakać, jesień to pora ludzi samotnych.

Andrzej Poniedzielski

Smutek to radość inaczej.

Marcel Proust

Szczęście robi dobrze ciału, ale smutek rozwija siłę umysłu.

Bolesław Prus

Człowiek miewa w życiu takie chwile, że lubi otaczać się przedmiotami, które przypominają smutek.

Antoine de Saint-Exupéry

Bo smutek rodzi się zawsze z czasu, który upływa, a nie zostawia owocu.

Jerome David Salinger

Tak jestem zgnębiony, że nie chcę się poruszać. Nie chcę żadnym poruszeniem przerywać zgryzoty.

Éric-Emmanuel Schmitt

Niektóre wzruszenia są tak silne, że – czy radosne, czy smutne – wytrącają nas z równowagi.

Edward Stachura

Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.

Donna Tartt

Wielki smutek, który dopiero teraz zaczynam pojmować: nikt nie wybiera własnego serca. Nie możemy zmusić siebie do tego, żeby chcieć czegoś, co dobre dla nas lub dla innych ludzi. Nie wybieramy tego, jacy jesteśmy.

John Ronald Reuel Tolkien

Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.

Lars von Trier

Mam jednak teorię – chociaż może to tylko marzenie – że każdy lęk ma swoją granicę: docierasz do poziomu w którym już nic nie jest w stanie przerazić cię bardziej. Reaguje tylko ciało, które zaczyna zachowywać się inaczej – tak pojawia się depresja. A w depresji się poddałem. Leżałem i myślałem: niech zjawi się tygrys i mnie pożre.

Mark Twain

Smutek potrafi zatroszczyć się sam o siebie, lecz by naprawdę się cieszyć, trzeba mieć kogoś, z kim się można podzielić radością.

Krzysztof Varga

Jestem już zmęczony, mam dość. Najchętniej bym się stąd w ogóle zerwał, nie wiem dokąd, zamknąłbym ten okres w swoim życiu, odciął to grubą kreską.

Leonardo da Vinci

Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.

Janusz Leon Wiśniewski

Płakać trzeba w spokoju. Tylko wtedy ma się z tego radość.

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Nie masz pojęcia, jak ja czasem cierpię, zupełnie bez wyraźnego powodu.

Elizabeth Wurtzel

Pragnienie zanegowania depresji własnej i cudzej jest w naszym społeczeństwie tak silne, że wielu ludzi uzna, że masz problem dopiero w chwili, gdy fruniesz z okna dziesiątego piętra.

Francesca Zappia

Ludzie w depresji nie chowają się przed swoimi potworami. Ludzie w depresji dają im się pożreć.

Marion Zimmer Bradley

Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.


Zdjęcie główne: nito/fotolia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Adrianna Bryzik

Bądź co bądź, smutek zmusza ludzi do pięknych słów jak te powyżej :) Dzięki Asiu za tą drobinkę piękna w smutny poniedziałek! Miłego :)

Nieidealna Anna

Monday blue I love you, to moje haslo przewodnie :)

Iwona Przybyłek

Jest Eric Emmanuel Schmitt i jest Tolkien… ja bym dodała jeszcze to: „I pojął, nie wiedząc jak i dlaczego, że feniks odleciał, opuścił Hogwart na zawsze, tak jak Dumbledore opuścił swoją szkołę, opuścił ten świat… opuścił jego.” (Harry Potter i Książę Półkrwi) i zdjęcie Kłapouchego…