A Ty, co czytasz aktualnie przed snem? Tylko nie mów mi, że internet!

Jest całkiem sporo rzeczy, które dobrze jest robić przed snem – można poczytać książkę lub gazetę, zaparzyć sobie herbatę, otworzyć wino, zapisać coś w pamiętniku czy poleżeć w wannie. Ale chyba najgorsze, co można sobie zrobić, to przeglądać wtedy internet. Scrollować Facebooka w tę i z powrotem, sprawdzać maile, toczyć wojny w kolejnych komentarzach. A jeśli poczytalibyście sobie coś przyjemnego, tylko sami nie wiecie, co – to dziś spieszę z pomocą!

Przed Wami 15 książek, po jakie ostatnio sięgnęliśmy. Gdyby i tego było Wam mało, więcej inspiracji znajdziecie pod tym linkiem. Tak, naprawdę czytamy aż tyle! ;-)


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce

Katarzyna Kędzierska

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

chcieć mniejCzy wiesz, że na kolejną bluzkę z wyprzedaży musisz pracować nawet kilka godzin? A przecież naukowcy udowodnili, że gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” nie uszczęśliwia nikogo na dłużej. Na dodatek nasze niepotrzebne zakupy nakręcają produkcję i zagrażają życiu na Ziemi.

Poznaj zaskakująco prosty i konkretny pomysł, jak pozbycia się tego, co Cię przytłacza. Zacznij od drobnych zmian, małych bastionów chaosu: szafki z przyprawami, szuflady z biżuterią… W książce znajdziesz łatwy do wdrożenia 21-dniowy plan zmiany nawyków, a dodatkowo szczegółową listę kolejnych działań oraz spis miejsc, do których oddasz zbędne rzeczy.

Do kupienia pod tym linkiem


Chłopiec, kret, lis i koń

Charlie Mackesy

Wydawnictwo Albatros

Wzruszająca i uniwersalna lekcja życia. Połączenie „Kubusia Puchatka” oraz „Małego Księcia”. Profil na Instagramie, na którym Charlie Mackesy publikuje rysunki z czterema uroczymi postaciami, zdobył popularność na całym świecie. Chłopiec, kret, lis i koń przypominają nam, co naprawdę jest w życiu ważne. Rysunki zebrane w tej książce są iskierką nadziei w naszych niepewnych czasach.

Rozmowy bohaterów tej książki, ujęte w graficzną formę, w którą wkomponowany jest tekst, udostępniano w sieci tysiące razy, odtwarzano na zajęciach plastycznych w szkołach, tatuowano na ciałach. Ilustracje inspirowały rodziców i dziadków, bawiły dzieci, pocieszały smutnych i samotnych, dodawały odwagi i siły w zmaganiach z trudami życia.

Do kupienia pod tym linkiem


Dziewczyno, ogarnij się! 

Rachel Hollis

Wydawnictwo Szaron

Rachel Hollis, założycielka witryny TheChicSite.com zajmującej się tematyką lifestyle oraz prezes własnej firmy medialnej, dzięki dzieleniu się radami ułatwiającymi życie i odważnym opowiadaniu o mrocznych stronach swojego życia stworzyła w wirtualnej rzeczywistości ogromne społeczeństwo. W tej wymagającej i inspirującej książce Rachel obnaża dwadzieścia kłamstw i błędnych wyobrażeń, które zdecydowanie zbyt często powstrzymują nas przed radosnym, produktywnym życiem. Kłamstwa te były nam powtarzane tak często, że wiele z nich przyjęłyśmy jako oczywistość!

Z właściwym sobie, do bólu szczerym podejściem i z łobuzerskim poczuciem humoru Rachel rozkłada na części pierwsze mity, które kiedyś ją przytłaczały i zaniżały jej poczucie wartości.

Do kupienia pod tym linkiem


Mężczyźni objaśniają mi świat

Rebecca Solnit

Wydawnictwo Karakter

Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki. Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy.

To jednak zaledwie czubek góry lodowej – autorka opowiada o innych zdarzeniach (często obficie relacjonowanych przez media), w których ujawnia się symboliczna lub nawet fizyczna przemoc wobec kobiet. Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst.

Do kupienia pod tym linkiem


Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie

Jeanne Siaud-Facchin

Wydawnictwo Feeria

zbyt inteligentniCzy inteligentny człowiek może być szczęśliwy? Pytanie wydaje się absurdalne, ale często jest uzasadnione, ponieważ osoby inteligentne są nierzadko nadwydajne mentalnie i wysoko wrażliwe, co sprawia, że trudniej im doświadczać szczęścia. Widzisz więcej niż inni, bywasz więc krytyczny i zdarza ci się coś ostro skomentować? Marzysz o tym, żeby czasem naiwnie spojrzeć na świat i dać się ponieść fali uczuć? Ciągle coś analizujesz, dzielisz włos na czworo, zamiast od czasu do czasu poprzestać na uproszczeniach?

Czasem przytłacza cię ogrom napływających informacji, a codzienne czynności to dla ciebie zbyt wiele? Chcesz kontrolować rzeczywistość, ona jednak wciąż ci się wymyka? Jeśli na część tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ta książka jest właśnie dla ciebie.

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Być mężem i ojcem 

Jesper Juul

MiND Dariusz Syska

Co to znaczy: być dobrym ojcem? Jak zbudować ojcowski autorytet? Kto ma dzisiaj władzę w rodzinie?  Do niedawna mężczyźni żyli w poczuciu, że ich rola polega głównie na zapewnieniu rodzinie środków do życia. Dzisiejsi ojcowie stopniowo przejmują odpowiedzialność za dzieci, jednak nie zawsze wiedzą, jak zbudować z nimi silną więź i zdobyć naturalny ojcowski autorytet.

Jesper Juul rozważa najważniejsze dylematy współczesnego męża i ojca. Radzi, jak odnaleźć swoją pozycję w rodzinie i odkryć radość bycia z bliskimi.

Do kupienia pod tym linkiem


Gotowi na start

Pat Flynn

Grupa Wydawnicza Relacja

Mgliste pomysły, niesprawdzone teorie, marzycielskie iluzje… Zanim zaczniesz wcielać je w życie, sprawdź, czy to zadziała. Ta błyskotliwa książka pomoże ci upewnić się, że wszystko jest przygotowane do startu. Odpowie na pytania: Czy twój pomysł na biznes ma sens? Czy odniesiesz sukces w wybranej branży, czy tylko stracisz czas i pieniądze? Czy to dobry pomysł dla ciebie?

Pełna sprawdzonych porad, które od razu możesz zastosować do swojej sytuacji. Ćwiczenia, przykłady z życia, anegdoty z własnego doświadczenia autora, który wiele razy zaczynał od nowa zawodowe życie (z sukcesami!) – wszystko to pomoże ci spojrzeć krytycznie na swój pomysł i działać nie tylko odważnie, ale i rozsądnie.

Do kupienia pod tym linkiem


Netflix. To się nigdy nie uda

Marc Randolph

Wydawnictwo SQN

Dawno, dawno temu na rynku królowały stacjonarne wypożyczalnie filmów. Wszyscy naliczali kary za przetrzymanie kaset, o streamingu wideo nikt jeszcze nie słyszał, a upowszechnienie się technologii DVD wydawało się równie bliskie, co wprowadzenie latających deskorolek. Tak właśnie wyglądał świat w 1997 roku, kiedy Marc Randolph wpadł na pewien pomysł: wykorzystać internet do wypożyczania filmów DVD (…).

Niemniej książka nie jest tylko opowieścią z pierwszej ręki o początkach legendarnego przedsiębiorstwa. To także napakowana nieoczywistymi konceptami i napisana w niezwykle potoczystym stylu odpowiedź na pewne fundamentalne pytania o podejmowaniu ryzyka tak w interesach, jak i w życiu prywatnym: Jak zacząć? Jak przetrwać rozczarowanie i klęskę? Jak poradzić sobie z sukcesem? Czym w ogóle jest sukces?

Do kupienia pod tym linkiem


To jest marketing!

Seth Godin

MT Biznes

Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat Seth Godin nauczał i inspirował miliony przedsiębiorców, marketingowców, liderów i fanów ze wszystkich środowisk, poprzez swój blog, kursy online, wykłady i bestsellery. Jest autorem niezliczonych pomysłów, które znalazły się w głównym nurcie języka marketingowego. Teraz, po raz pierwszy, Godin oferuje clue swojej mądrości i doświadczenia w jednym, kompaktowym, dostępnym, ponadczasowym pakiecie, zebranym w książce To jest marketing!.

Istotą jego podejścia jest wielka idea: Wybitni marketingowcy nie wykorzystują konsumentów do rozwiązywania problemów swojej firmy, lecz wykorzystują marketing do rozwiązywania problemów innych ludzi. Ich taktyka polega na empatii, budowaniu więzi i pracy emocjonalnej, a nie na kradzieży uwagi i na spamowych ścieżkach e-mailowych.

Do kupienia pod tym linkiem


Od dobrego do wielkiego

Jim Collins

MT Biznes

Czy istnieje organizacyjny kod DNA czyniący firmę gatunkiem wyższym od konkurentów? I, co ważniejsze, czy da się takim DNA „zarazić” firmę przeciętną i zmienić ją w nadzwyczajną?

Jim Collins wraz ze swoim zespołem badaczy wydestylował taki kod DNA – kod, który jest syntezą wieloletnich badań setek firm. W książce Od dobrego do wielkiego omawia 11 przypadków firm, które dokonały przeskoku organizacyjnego: pokonały rynkową grawitację i stały się potężne. Są wśród nich między innymi Merck, Intel, Coca-Cola i General Electric. Przeszły one drogę od przeciętności do doskonałości i osiągnęły zadziwiające wyniki. Ich łączna średnia stopa zwrotu w ciągu 15 lat od punktu zwrotnego była 6,9 razy większa niż oferowana przez rynek ogólny.

Do kupienia pod tym linkiem


STAŚ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Apsik! Czyli bitwa na smarki

Alicia Acosta

Wydawnictwo Dwukropek

Gdy pewnego razu maleńki kapitan żeglował wraz ze swoją ukochaną załogą po szerokim oceanie, wyłowił z wody butelkę, w której znajdowała się następująca wiadomość: Jestem na Wyspie Smarków. Ratunku! Pomocy!

Gdy piraci przybyli na Wyspę Smarków okazało się, że wiadomość była pułapką, a zewsząd wyłażą zielone smarki. Potrzeba wyjątkowego sprytu i poświęcenia, żeby uratować maleńkiego kapitana przed glutami, smarkami, gilami i kozami z nosa.

Do kupienia pod tym linkiem


Jestem przy tobie

Smirti Halls i Steve Small

Wydawnictwo Zielona Sowa

„Gdy coś sobie nucisz lub idziesz gdzieś sobie, cokolwiek porabiasz – ja jestem przy tobie!”

Cudownie jest mieć prawdziwych przyjaciół, którzy są przy Tobie na dobre i złe. Ale czasem nawet największa przyjaźń okazuje się… zbyt wielka. Ciepła książka o bliskości i o tym, jak znaleźć w niej przestrzeń dla samego siebie.

Do kupienia pod tym linkiem


Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?

Anita Głowińska

Media Rodzina

Kicia Kocia i Nunuś wybierają się na wakacje. Będą lecieć prawdziwym samolotem! Nunuś bardzo się cieszy. Tylko gdzie się podziała walizka?

Żeby ją znaleźć, trzeba otworzyć aż 50 okienek!

Do kupienia pod tym linkiem


Maleńki pirat

Alicia Acosta

Wydawnictwo Dwukropek

Pewnego razu był sobie kapitan piratów tak maleńki, że wiatr porywał go przy najlżejszym podmuchu. Kiedy podczas bitwy z innymi, złymi piratami maleńki kapitan zniknął, wszyscy myśleli, że przepadł bez wieści. Okazuje się jednak, że bycie maleńkim czasami pomaga i że naprawdę wielkie rzeczy mogą mieć różne kształty i rozmiary, bardzo duże lub całkiem małe.

Do kupienia pod tym linkiem


Zmartwiozaur

Rachel Bright

Wydawnictwo Zielona Sowa

Zabawna, mądra i pięknie zilustrowana opowieść o radzeniu sobie ze zmartwieniami dla wszystkich małych dzieci! Oto nastał piękny słoneczny dzień, a mały Zmartwiozaur zaplanował coś bardzo wyjątkowego – przepyszny piknik! Dobry humor nie trwał jednak zbyt długo – mały dinozaur niespodziewanie zaczął odczuwać nieprzyjemne uczucie. W jego głowie pojawiły się pytania: A co jeśli nie przygotował wystarczająco dużo jedzenia? A co jeśli zgubi się w dżungli? A co jeśli potknie się i upadnie?
A co jeśli się rozpada?!

Czy Zmartwiozaur może pozbyć się swoich lęków i wreszcie zacząć cieszyć się nową przygodą? Idealna książka, która pomoże dziecku uwolnić się od zmartwień i poczuć pełnię szczęścia!

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Miriam

Ja niestety należę do osób, które często przed snem przeglądają Internet, a najczęściej słuchają jakichś filmików na Youtube – ubolewam nad tym, ale czasem po ciężkim dniu już po prostu nie ma sił na nic, tylko włączyć jakąś muzykę do snu. „Chcieć mniej” – ta pozycja mnie przekonuje, zwłaszcza że minimalizm, czy esencjonalizm to idee, które ostatnio mnie bardzo intrygują i pociągają, chociaż w tych czasach to bardzo trudne – chcieć mniej…