Literatura w czasach zarazy, czyli moje zapasy na czas kwarantanny

Co czytać w czasie kwarantanny? Czy zacząć od kupki wstydu, o której ostatnio pisał Wam już Paweł? Czy przeciwnie, zamówić coś zupełnie świeżego? Ja postawiłam na to drugie wyjście z przynajmniej trzech powodów. Po pierwsze, zawsze wolę zaczynać od aktualności. Po drugie, nie wiadomo, ile ten stan potrwa i czy w wyniku kolejnych decyzji rządu (które jak najbardziej bym zresztą zrozumiała!) dostawy tak błahych towarów jak książki (błahych nie dla wszystkich – dodajmy), nie zostaną całkowicie wstrzymane. W końcu, po trzecie, niejeden biznes stoi właśnie u progu bankructwa. Jeśli więc mogę poratować jakąś księgarnię, to dlaczego miałabym tego nie robić? Nie mówiąc już o kurierach, których praca też nierzadko zależy od liczby dostarczonych paczek.

Dlatego przed Wami moje najświeższe zamówienie. W ciągu ostatnich kilku dni tyle razy pytaliście mnie już, co czytać w czasie kwarantanny (tak, używam tego słowa celowo, mając na myśli tę naszą dobrowolną kwarantannę domową), że postanowiłam zebrać to wszystko w jednym miejscu. Tradycyjnie zamówiłam coś dla siebie, dla Pawła i dla Stasia, chociaż wiadomo, że razem z Pawłem się tymi książkami wymieniamy :-) Tyle tytułem wstępu. Udanych zakupów i jeszcze lepszej lektury!

A po więcej książkowych inspiracji zapraszam Was tutaj.


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania

Emma Byrne

Wydawnictwo Buchmann

co czytać w czasie kwarantannyCzy przeklinanie potrafi działać znieczulająco? Czy kobiety klną inaczej niż mężczyźni? Oraz czy szympansy używają brzydkich wyrazów? I czy przeklinanie w miejscu pracy pomaga zbudować kreatywny zespół?

Kto z nas nie słyszał, że dobrze wychowani ludzie nie wyrażają się wulgarnie, a używanie przekleństw świadczy o ubogim słownictwie? To wszystko gówno prawda – mówi Byrne i przytacza wyniki badań, które jasno dowodzą, jak wielką i różnorodną rolę odgrywają w naszym życiu przekleństwa. W dowcipny i przystępny sposób tłumaczy, dlaczego soczysty bluzg wyraża więcej niż tysiąc słów, jak brzydkie słowa zwiększają naszą odporność na ból, czy po sposobie przeklinania da się rozpoznać płeć mówiącego i dlaczego w Holandii można dostać mandat za życzenie komuś raka.

Do kupienia pod tym linkiem


Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem

Stefanie Stahl

co czytać w czasie kwarantannyWydawnictwo Otwarte

Nie czekaj, aż ta jedyna właściwa osoba zapuka do twoich drzwi albo obecny partner zmieni się i nagle spełni wszystkie twoje oczekiwania. To się nie wydarzy. Nieważne, czy już jesteś z kimś, czy dopiero o tym myślisz – książka, którą masz przed sobą, uświadomi ci, jak wiele może zyskać twoja relacja z najbliższą osobą dzięki twojemu nastawieniu i jak znaczący wpływ na twoje uczucia i emocje ma ukształtowana w dzieciństwie emocjonalność i wrażliwość.

Stefanie Stahl, autorka bestsellerowej książki „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko”, postanowiła tym razem wziąć na warsztat relacje i przekonać cię, że masz potencjał, by stworzyć udany związek.

Do kupienia pod tym linkiem


Normalni ludzie

Sally Rooney

Wydawnictwo W.A.B.

co czytać w czasie kwarantannySally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.

Marianne i Connell żyją tuż obok siebie, choć pochodzą z dwóch różnych światów. Mieszkają w niewielkim mieście, jednym z tych, z których chce się jak najszybciej uciec. Chodzą do tej samej szkoły, ale na korytarzu mijają się bez słowa, unikają swoich spojrzeń, chociaż łączy ich więcej niż wspólne lekcje. Ukrywanie tej znajomości nie jest trudne, komplikacje zaczynają się wtedy, gdy między dwojgiem nastolatków budzi się uczucie.

Do kupienia pod tym linkiem


Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek

Amir Levine i Rachel Heller

Wydawnictwo Feeria

Jak to jest, że niektórzy potrafią stworzyć stabilny i zdrowy związek, a inni w relacji z bliską osobą walczą o każdy dzień Angażujesz się nadmiernie w każdy związek i martwisz się, że nikt nie zdoła cię pokochać? A może bycie w związku kojarzy ci się z utratą siły i niezależności?

Są dziedziny nauki, które na podstawie rozmaitych analiz mówią nam, co mamy jeść, jak ćwiczyć i jak długo spać. Dlaczego by więc nie wykorzystać badań naukowych w celu naprawy bądź ulepszenia naszych związków? W swojej przełomowej książce psychiatra i neurolog Amir Levine wraz z psycholożką Rachel Heller wskazują, jak znaleźć i pielęgnować romantyczną relację, korzystając z teorii więzi.

Do kupienia pod tym linkiem


Warsztaty intymności

Agnieszka Szeżyńska

Wydawnictwo Otwarte

Czego szukasz w seksie? Co sprawia, że ci się chce lub nie? Jak sprawić, by seks dawał ci to, czego pragniesz? Książka Agnieszki Szeżyńskiej, doświadczonej coachki intymności i edukatorki seksualności dla dorosłych, pomoże ci na nowo odkryć swoją seksualność. Dzięki niej setki osób poznało swoje potrzeby i nauczyło się swobodnie rozmawiać o seksie.

Znajdziesz tu omówienia 10 ważnych tematów oraz ćwiczenia, pytania i ankiety, które zachęcają, by świadomie czerpać z seksu to, czego potrzebujesz.

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów

Malcolm Gladwell 

Wydawnictwo Znak

Nie ma takich gigantów, których nie da się pokonać. Ta książka pokazuje, jak sprawić, że twój słaby punkt zamieni się w atut. Malcolm Gladwell – autor światowych bestsellerów „Punkt przełomowy”, „Błysk!” i „Poza schematem” – jak zwykle zaskakuje i prowokuje. Biblijny Dawid nie powinien był pokonać Goliata, a przecież mu się to udało…

Co zrobić, kiedy na drodze do sukcesu stoi silniejszy przeciwnik? Jak skutecznie przekuć swoje słabe strony w atuty? Jak pokonać rywala, obracając jego siłę przeciw niemu? Inspirujące historie ludzi, którzy musieli walczyć o swoje z pozornie niepokonanym przeciwnikiem, Gladwell analizuje z właściwą sobie błyskotliwością, podsuwając wnioski i rady.

Do kupienia pod tym linkiem


Jak rozmawiać z nieznajomymi

Malcolm Gladwell 

Wydawnictwo Znak

Jak to możliwe, że brytyjski premier Chamberlain uznał Hitlera za osobę godną zaufania? Czy można winić serial „Przyjaciele” za to, że mylimy się w ocenie drugiego człowieka? Jakim cudem Fidel Castro robił z CIA durnia przez całe pokolenie?

Sprawa Amandy Knox, oszustwa Berniego Madoffa, samobójstwo Sylvii Plath – to tylko niektóre z fascynujących opowieści, jakie w swojej nowej książce serwuje Malcolm Gladwell. Autor zabiera nas w niezwykłą wyprawę w świat wielkiej historii, głośnych wydarzeń medialnych i najnowszych osiągnięć psychologii, aby pokazać, co idzie nie tak, gdy spotykamy się z nieznajomymi.

Do kupienia pod tym linkiem


Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności

Charles Duhigg

Wydawnictwo Naukowe PWN

co czytać w czasie kwarantannyEfektywność to umiejętność dokonywania wyborów i podejście do codziennych obowiązków. To odpowiednie postrzeganie małych celów na tle dużych wyzwań, to kultury organizacyjne, które budujemy jako liderzy, nie zamykając się na postęp. To wreszcie stosunek do informacji. Te aspekty różnią ludzi produktywnych od zapracowanych.

„Mądrzej, szybciej, lepiej” traktuje o ośmiu kluczowych obszarach – od motywacji i umiejętności wyznaczania celów aż po zagadnienie koncentracji i dokonywanie wyborów – które tłumaczą, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie i niektóre firmy tak wiele potrafią zrobić.

Do kupienia pod tym linkiem


Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej

Hamish McKenzie

Wydawnictwo Znak

Tankowanie za darmo? Czyste powietrze? Bezpieczniejsza jazda? Kto z nas nie chciałby żyć w takim świecie? To wszystko już niedługo może się urzeczywistnić za sprawą jednego człowiek. Nazywa się Elon Musk. Jego wytrwałość w pokonywaniu kolejnych przeszkód zadziwia wszystkich. Drogi, które wytycza, mogą wkrótce uchodzić za wzór dla producentów samochodowych, nowoczesnej inżynierii i wielkich korporacji. To on sprawia, że elektryczna rewolucja staje się faktem.

Ale nie wszyscy są tym zmianom przychylni. Wielkie spółki jak zawsze dbają przede wszystkim o swój interes i nie zważają na zwykłych ludzi. Tesla wypowiedziała im wojnę. „Będziecie mogli podróżować za darmo, w nieskończoność, na samym świetle słonecznym” – zapowiada Musk.

Do kupienia pod tym linkiem


Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Anders Hansen

Wydawnictwo Znak

Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.

Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Każdego dnia musimy wytrzymać informacyjne tsunami, a nasze neurony lustrzane w kontakcie z mediami społecznościowymi pobudzają mózg do ciągłego porównywania się z innymi. Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!

Do kupienia pod tym linkiem


STAŚ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Jak zasypiasz?

Olivia Cosneau i Bernard Duisit

Wydawnictwo Dwie Siostry

Uroczy mini pop-up dla maluchów, idealny do zabawy przed zaśnięciem.

Jak zasypia kotek? Zwija się w kłębek i mruczy. A nietoperze? Normalnie, do góry nogami. A łabędziątka? Kangurzątko? A mały koala? Przekonajcie się sami! Ciągnijcie za łapki, by wprawić zwierzęta w ruch. Pełna niespodzianek książka z ruchomymi elementami dla wszystkich maluchów, które nie chcą spać.

Do kupienia pod tym linkiem


Jano i Wito na wsi

Wiola Wołoszyn i Przemek Liput

Wydawnictwo Mamania

Duży Jano i mały Wito przeżywają nowe przygody. Tym razem są u babci i dziadka na wsi. Dziadek jest chory i trzeba znaleźć jego ulubiony kocyk. Jest taki miły w dotyku… Chłopcy zaczynają poszukiwania na dworze. Spotykają psa, kurę, krowę i nawet traktor, ale gdzie się podział kocyk?

Kolejna kartonowa książka w serii uwielbianej przez najmłodszych i cenionej przez rodziców za walory edukacyjne. Mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych, elementy sensoryczne, żartobliwa fabuła oraz przyjazne ilustracje sprawiają, że jest to książka, od której nie ucieknie żadne dziecko!

Do kupienia pod tym linkiem


Kiedy nadchodzi smutek

Eva Eland

Wydawnictwo Mamania

Jak dziecko może poradzić sobie z trudnymi emocjami, które przeżywa? Jak pokazać mu, że ciężki dzień nie będzie trwał wiecznie, a największy nawet smutek kiedyś przeminie?

Wspaniały debiut autorki i ilustratorki Evy Eland to książka pomagająca oswajać dzieci ze smutkiem, który czasem niespodziewanie pojawia się na progu.

Do kupienia pod tym linkiem


Mysia idzie spać

Lucy Cousins

Wydawnictwo Dwie Siostry

Mysia idzie spać. Pomóż jej umyć zęby i przebrać się w piżamkę, zobacz, co czyta przed snem. Dobranoc, Mysiu!

Licząca ponad 50 tomów seria o Mysi jest znana na całym świecie. Ukazała się w 27 językach i sprzedała w milionach egzemplarzy. Mysia doczekała się też serialu animowanego, a nawet pojawiła się na znaczku pocztowym. W Polsce książki o niej ukazały się po raz pierwszy kilkanaście lat temu.

Do kupienia pod tym linkiem


Wielka księga supermocy

Susanna Isern i Rocio Bonilla

Wydawnictwo Mamania

Taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka. Wszyscy Wszyscy mamy niesamowite moce. Sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. A jaka jest twoja supermoc?

„Wielka księga supermocy” to inspirujący zbiór pięknie ilustrowanych talentów, które pozwolą zastanowić się dziecku nad własną tożsamością, kompetencjami oraz umiejętnościami, które chciałoby rozwijać.

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw

Zdjęcie główne: Tola Piotrowska

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław

Dzięki za listę książek dla dzieci i dorosłych. Pozycja „Tesla” niesamowicie mnie zaciekawiła, bo zawsze lubię obserwować, gdy dzieje się obok mnie coś przełomowego. Dzięki!

Kamil

Książka o Tesli jest super, bardzo lubię ;)