Cytaty o zimie. Bo jak jest zima, to musi być zimno

Kojarzycie to hasło z „Misia”? Co to był za film! A dziś przed Wami – z okazji pierwszego dnia zimy – okrągła dwudziestka najlepszych cytatów o niej. Poleca się czytać pod grubym kocem, koniecznie z kubkiem grzanego wina w dłoni!

Jeżeli zaś chcecie nastroić się już bardziej świątecznie, to odsyłam Was do najlepszych filmów oraz do najlepszych reklam świątecznych. Nawet, jeśli utknęliście między pakowaniem prezentów a pieczeniem pierników, to należy Wam się przecież przerwa!


Albert Camus

Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

Oriana Fallaci

Zima jest porą roku dla bogatych. Jeżeli jesteś bogaty, chłód dla ciebie to igraszka, kupujesz sobie futro, płacisz za ogrzewanie, jedziesz na narty. Ale jeżeli jesteś biedny, chłód staje się przekleństwem, a ty potrafisz wręcz znienawidzić ten biały krajobraz pod śniegiem.

Stefan Garczyński

Można tak się zamknąć w zimie, że nie dostrzeże się wiosny.

Tadeusz Gicgier

Zima jest piękna do pewnego stopnia… Celsjusza.

Władysław Grzeszczyk

Jeden bałwan zimy nie czyni.

Małgorzata Halber

Tej zimy zauważyłam coś jeszcze. Że kiedy dzień jest bardzo krótki i ciemny, spada śnieg. Śnieg, który jest biały i odbija światło. I sprawia, że wszystko staje się jaśniejsze. Dzieje się to wtedy, kiedy jest najciemniej.

Mark Helprin

Brnąc powoli przez zaspy, odkrył z przyjemnością, że spośród wszystkich sposobów odzyskania spokoju ducha, jakich ostatnio poszukiwał, bezszelestnie padający śnieg jest najelegantszy i najskuteczniejszy.

Tove Jansson

Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiuśkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne. A potem niech sobie sztormy, ziąb i ciemności przychodzą, kiedy chcą. Niech się tłuką o ściany szukając po omacku wejścia, i tak go nie znajdą, bo wszystko jest zamknięte, a w środku siedzi ten, kto był przezorny, siedzi i śmieje się, zadowolony z ciepła i samotności.

Tove Jansson

– To piosenka o mniej samej – odpowiedział ktoś z dołka. – Piosenka o Too-tiki, która zbudowała sobie latarnię ze śniegu, ale refren dotyczy spraw zupełnie innych.
– Rozumiem – powiedział Muminek i usiadł na śniegu.
– Nie rozumiesz – odpowiedziała Too-tiki wychylając się z dołka na tyle, że widać było jej kaftanik w biało-czerwone pasy.
– Bo w refrenie mowa jest właśnie o rzeczach, których się nie rozumie. W tej chwili myślałam o zorzy polarnej. Nie wiadomo, czy ona jest naprawdę, czy tylko ją widać. Wszystko jest bardzo niepewne i to właśnie mnie uspokaja.

Tove Jansson

W zimie człowiek robi się strasznie stary.

Tove Jansson

Widzisz – powiedziała – tyle jest tego, co nie znajduje sobie miejsca ani latem, ani jesienią, ani na wiosnę. To wszystko, co jest nieśmiałe i zagubione. Niektóre rodzaje nocnych zwierząt i tacy, którzy nigdzie nie pasują i w których nikt nie wierzy… Trzymają się na uboczu cały rok. A potem kiedy jest spokojnie i biało i kiedy noce stają się długie, a wszyscy posnęli snem zimowym – wtedy wychodzą.

Ignacy Karpowicz

Bałam się zimy, zimą czas się ścina w szczękanie zębów. Ścina się w lód i zaciśnięte usta, w pięść i kułak, trzeba wyrąbywać przeręble, żeby dostrzec następne miesiące i jakąś bladą przyszłość.

George R.R. Martin

Kiedy spada śnieg i wieje biały wiatr, samotny wilk umiera, ale stado przeżyje. Latem jest pora na kłótnie. Zimą natomiast musimy chronić się nawzajem, ogrzewać, dzielić myślami. jeśli już musisz nienawidzić, to nienawidź tych, którzy naprawdę mogą nas skrzywdzić.

„Miś”

Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być zimno!

Haruki Murakami

Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada ciasno na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy.

Taras Prochaśko

Kto widział zimę, wiosnę, lato i jesień, ten nie zobaczy już nic radykalnie nowego.

Dawid Rosenbaum

Szczerze współczuję tym, którzy twierdzą, że śnieg nie ma zapachu ani smaku. Biedni są ci, dla których biały puch pokrywający świat to po prostu zmarznięta woda. Żal mi wszystkich, którym zima kojarzy się tylko z przymusem noszenia ciepłych ubrań i odśnieżaniem szyb samochodowych przed wyjazdem do pracy. Bo przecież zima to… bajka.

Sokrates

W zimie potrzebne jest ciepłe okrycie, w starości – brak zmartwień.

Olga Tokarczuk

Ranki zimowe zrobione są ze stali, mają metaliczny smak i ostre krawędzie. (…) O siódmej rano, w styczniu, widać, że świat nie został stworzony dla Człowieka, a na pewno nie ku jego wygodzie i przyjemności.

Ludwig Wittgenstein

Spoczywanie na laurach jest niebezpieczne jak spoczywanie zimą na śniegu. Umierasz w czasie snu.


Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
nieśmigielska.com

może coś przekręcam, ale u ilony wiśniewskiej w książce 'białe’ (o życiu za kołem podbiegunowym) zima i noc polarna, to był czas kiedy można było sobie odpuścić, wszystko. można było przytyć, nic nie robić, dlugo spać. i niby się czeka na to słońce i wiosnę, ale trochę jakby z lękiem, bo wtedy dopiero trzeba sobie spojrzeć w twarz. podoba mi się wrażliwość tove jansson. w ogóle inne postrzeganie zimy mają w skandynawii, to czuć. ps: jak się jeździ rowerem, to zima to jest jedyny czas, kiedy czuję się jak superbohater. podczas gdy to ludzie, ktorzy stoją zmarznięci na przystanku mają… Czytaj więcej »

Iwona Przybyłek

„Nic nie jest cichsze niż śnieg. Niebo wrzeszczy, chcąc wydać go na świat, setka zjaw zwiastujących śmierć ulatuje na skraju zamieci. Lecz gdy śnieg przykrywa ziemię, cichnie ona jak moje serce.”
To z książki „Mów!” L.H. Anderson. Bardzo polecam :)
Tove Jansson…made my day <3

Beata Redzimska

Fajne te cytaty, oj musze uwazac, by nie zestarzec sie tej zimy (to odnosnie jednego cytatu). Rzeczywiscie, tak latwo zgnusniec zima i zamknac sie na kolory, radosc zycia i pozytywna energie. Wszystkiego naj Asiu. Pozdrawiam serdecznie Beata