Fajne książki, odc. 9: Co czytają mama, tata i Staś?

Dziś przed Wami kolejna porcja książek, jakie zasiliły naszą domową biblioteczkę. Niektóre już zdążyliśmy przeczytać, inne piętrzą się na przyłóżkowym stosiku, cierpliwie czekając na swoją kolejkę. Wszystkie na pewno nie doczekają się tutaj osobnych recenzji, ale zwykle to, co czytam, omawiam Wam na instastories (mój profil znajdziecie pod tym linkiem) – jeśli więc macie konto na Instagramie, zapraszam do obserwowania. A jeśli nie macie, to może czas się przekonać? Ostatnio spędzam tam znacznie więcej czasu niż na Facebooku i wszystko wydaje mi się o niebo fajniejsze.

A niżej linki do poprzednich odcinków cyklu:

Fajne książki – odc. 1 – klik w link

Fajne książki – odc. 2 – klik w link

Fajne książki – odc. 3 – klik w link

Fajne książki – odc. 4 – klik w link

Fajne książki – odc. 5 – klik w link

Fajne książki – odc. 6 – klik w link

Fajne książki – odc. 7 – klik w link

Fajne książki – odc. 8 – klik w link


ASIA I JEJ FAJNE KSIĄŻKI


4-godzinny tydzień pracy

Timothy Ferriss

Wydawnictwo MT Biznes

4-godzinny tydzień pracy Zapomnij o starej koncepcji emerytury i całej reszcie planów odkładania życia na później – nie musisz czekać. Co więcej, jest wiele powodów, by nie czekać, szczególnie w tych nieprzewidywalnych czasach zawirowań gospodarczych. O czymkolwiek byś nie marzył – ucieczce od wyścigu szczurów, wspaniałych podróżach po świecie, miesięcznym pięciocyfrowym dochodzie bez żadnego zaangażowania lub tylko o pełniejszym życiu, w większym stopniu wolnym od pracy – ta książka jest dla ciebie przewodnikiem (…).

Bez względu na to, czy jesteś wciąż zajętym pracownikiem najemnym, czy przedsiębiorcą uwiązanym do swojej firmy, ta książka będzie dla ciebie kompasem wskazującym drogę do nowego, rewolucyjnego świata.

Do kupienia pod tym linkiem


Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności

Faustyna Toeplitz-Cieślak i Izabela Żukowska

Wydawnictwo Arkady

hotel bristolHotel Bristol – niemy świadek wielkiej polityki, chwilowa siedziba rządu, miejsce pobytu najznamienitszych gości stolicy: polityków, artystów, finansistów – przedstawiony w faktach, anegdotach, materiałach z epoki… i plotkach.

Hotel Bristol – świetnie napisane dzieje warszawskiego hotelu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Także fascynujące, często nieznane i zaskakujące losy pierwszego właściciela Bristolu – Ignacego Jana Paderewskiego. Autorki przedstawiają losy Warszawy i Polski z niecodziennej perspektywy – luksusowego hotelu na Krakowskim Przedmieściu. Opisują też towarzyskie i kulturalne życie stolicy, jego jasne i ciemne strony, a niekiedy także pikantne szczegóły.

Do kupienia pod tym linkiem


Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika

Stephen King

Prószyński Media

jak pisaćDużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa – radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów. Ale „Pamiętnik rzemieślnika” to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych – pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku.

Do kupienia pod tym linkiem


Kocia kołyska

Kurt Vonnegut

Wydawnictwo Zysk i S-ka

kocia kołyska„Kocia kołyska” to przypowiastka filozoficzna o współczesnym świecie i jego końcu, to Kurt Vonnegut w swojej mistrzowskiej formie. I właśnie po ukazaniu się tej powieści Graham Green nazwał go jednym z największych pisarzy amerykańskich.

Narrator zamierza napisać książkę o wybuchu pierwszej bomby atomowej i życiu jej twórcy, doktora Feliksa Hoenikera. Tymczasem trafia na wyimaginowaną wyspę San Lorenzo, skąd obserwuje rzeczywistą zagładę Ameryki, która miała być tematem jego powieści. Wariacje Vonneguta na temat ludzkiej pomysłowości i zamiłowania do zabaw i gier obrazują kondycję naszej cywilizacji, w której ludzie wolą uciekać w fantazję i kłamstwa, zawierzyć choćby najbardziej nieprawdopodobnej religii niż zmagać się z rzeczywistością i prawdą.

Do kupienia pod tym linkiem


Rzeźnia nr 5

Kurt Vonnegut

Wydawnictwo Zysk i S-ka

rzeznia-numer-piecW zamyśle autora miała to być jego pierwsza książka. A jednak Vonnegut potrzebował dystansu lat, a także doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swe doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna.

W rezultacie powstała książka uchodząca za jedną z najwybitniejszych amerykańskich powieści antywojennych. Jest to książka o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięci wspomnień z czasów wojny, chociaż z racji swego zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji; książka silnie autobiograficzna, mieszająca dokument z science fiction, pełna trupów i gwałtu, oskarżeń i egzorcyzmów, panicznego strachu i miłości.

Do kupienia pod tym linkiem


PAWEŁ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Goniąc czarne jednorożce

Marek Zmysłowski

Wydawnictwo Agora

Goniąc czarne jednorożceJak polski Wilk z Wall Street został afrykańskim terrorystą.

Milioner, celebryta, partner wicemiss świata, self-made-businessman Marek Zmysłowski zbudował „Amazon Afryki” i stał się jedną z najbardziej znanych postaci afrykańskiej branży IT. Pewnego dnia okazało się jednak, że jest też poszukiwanym przez Interpol międzynarodowym zbiegiem.

W swojej autobiografii Zmysłowski z dystansem i humorem pokazuje, jak wygląda robienie biznesów, czasem niebezpiecznych, „od kuchni” oraz z reporterskim biglem kreśli barwny obraz ukochanego kontynentu, jakim stała się dla niego Afryka.

Do kupienia pod tym linkiem


Jak działa pamięć

Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo Marginesy

Jak działa pamięćIleż razy każdy z nas mówił: „Mam to na końcu języka!” i nie umiał sobie czegoś przypomnieć? Ile razy jakiś przedmiot – jak Proustowska magdalenka – wysłał nas w czasy dzieciństwa? Ile razy nie mieliśmy pewności, czy coś nam się śniło, czy stało naprawdę? A déjà vu? To dopiero zagadka!

Neuropsycholożka i jej siostra dziennikarka wyruszają w szaloną podróż (…) i szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Czy możemy polegać na naszej pamięci? Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych ludzi? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami – i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień?

Do kupienia pod tym linkiem


Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Elaine Mazlish i Adele Faber

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiłyWydawnictwo Media Rodzina

Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi – i… nie tylko z nimi – sprawiają, że książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci oraz być przez dzieci kochanym i rozumianym. Nowe wydanie poszerzone o posłowie „Nowe pokolenie”, które napisała Joanna Faber, córka jednej z autorek.  Wychowana według metod przedstawianych w książce dzieli się doświadczeniami z dzieciństwa i wraz z rodzicami podejmuje wyzwania nowych czasów, szukając nowych rozwiązań.

Do kupienia pod tym linkiem


Krótka historia czasu Hawkinga

Stephen Hawking

Krótka historia czasuWydawnictwo Zysk i S-ka

Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec? Czy czas może być odwrócony? „Krótka historia czasu” to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do „tańca geometrii”, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej.

Do kupienia pod tym linkiem


XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy

Dermot Turing

XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru EnigmyDom Wydawniczy Rebis

X, Y, Z pokazuje, jak wywiady państw alianckich współdziałały przy złamaniu szyfrów Enigmy, jak pod nosem Niemców polscy kryptoanalitycy kontynuowali swą pracę na terenach kontrolowanych przez rząd Vichy, a potem w Wielkiej Brytanii, i jak później wspierali tajne służby Jego Królewskiej Mości, przyglądając się pierwszym krokom Związku Radzieckiego w zimnej wojnie.

Ludzie tworzący X, Y, Z byli oryginałami i ekscentrykami, którzy dostali się w tryby historii. Oto opowieść o nich.

Do kupienia pod tym linkiem


STAŚ I JEGO FAJNE KSIĄŻKI


Dobranoc gąsko

Laura Wall

dobranoc gąskoWydawnictwo Galaktyka

„Dobranoc, Gąsko!” to jedna z książek pięknie wydanego cyklu krótkich opowieści dla dzieci, których motywem przewodnim są perypetie dziewczynki i wesołej Gąski. Przyjaciółki uczą najmłodszych cyklu czynności składających się na codzienne przygotowania do snu. Dzięki bogatym, pełnym kolorów ilustracjom zwyczajne czynności stają się radosne i ekscytujące.

Do kupienia pod tym linkiem


Dobranoc gorylku

Peggy Rathmann

Wydawnictwo Dwie Siostry

dobranoc gorylku„Dobranoc, gorylku” – mówi dozorca w zoo podczas wieczornego obchodu. Ale psotny gorylek nie chce jeszcze spać. Woli wykraść dozorcy klucze i skradać się za nim krok w krok, wypuszczając po drodze z klatek słonia, lwa, żyrafę i inne zwierzęta. Skradajcie się razem z nimi, by przekonać się, kto tej nocy zaśnie w ciepłej pościeli i kto komu ostatni powie „dobranoc”. Zabawna książka niemal bez słów, pełna sympatycznych szczegółów.

Dowcipna książka do oglądania na dobranoc – dla wszystkich maluchów, które wolą psocić, niż spać.

Do kupienia pod tym linkiem


Jestem dzieckiem książek

Sam Winston i Oliver Jeffers

Wydawnictwo Tekturka

jestem dzieckiem książekKsiążka roku dla dzieci – zwyciężczyni prestiżowej nagrody Bologna Ragazzi Award 2017. Przetłumaczona na ponad 20 języków przepiękna, poetycka opowieść o potędze wyobraźni. Mała dziewczynka przemierza na swej tratwie morze słów i przybywa do domu młodego chłopca. Zaprasza go na wspólną wyprawę do świata opowieści, w którym – dzięki odrobinie wyobraźni – wszystko może się zdarzyć. „Jestem dzieckiem książek” została stworzona przez uznanych na całym świecie artystów Olivera Jeffersa i Sama Winstona. Zawiera unikalne ilustracje składające się z tekstów książek.

Do kupienia pod tym linkiem


Malala i jej czarodziejski ołówek

Malala Yousafzai

Wydawnictwo Tekturka

Malala i jej czarodziejski ołówekTalibowie wydali na nią wyrok śmierci. Miała zaledwie 15 lat, gdy została postrzelona w głowę i szyję. Cudem przeżyła. Nie poddała się i wciąż walczy o prawa kobiet do edukacji i równego traktowania.

Malala Yousafzai – najmłodsza w historii  laureatka Pokojowej Nagrody Nobla napisała książkę dla dzieci. Książkę ważną i niezwykle wzruszającą. Książkę, która niesie ze sobą przesłanie: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro może zmienić świat”. To ważny głos w dyskusji o prawach kobiet. To marzenie o wizji świata pełnego pokoju i równości. Prawdziwa historia pewnej dziewczynki, która marzyła o lepszym świecie.

Do kupienia pod tym linkiem


Są takie koty

Martyna Czub

Wydawnictwo Tekturka

Są takie kotyAch, jak wiele kotów chodzi po świecie – i każdy jest inny!

W tej historii poznajemy kota, który lubi bujać w obłokach, i takiego, który twardo stąpa po ziemi. Kota, który uwielbia pływać, i takiego, który woli wylegiwać sie na plaży. Kota, który… Zaraz, zaraz… Ale czy to na pewno jest książka o kotach?

„Są takie koty” to genialnie zilustrowana opowieść o pięknie różnorodności. Autorka prosto, a zarazem niezwykle opowiada o tym, że każdy z nas jest inny: inaczej wygląda, co innego lubi, ale dopiero razem tworzymy coś naprawdę pięknego – świat.

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments